Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

tommy2804

Users
 • Content Count

  241
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Everything posted by tommy2804

 1. Przypuszczam, że te zalecenia pozwolą dożyć części populacji do tych 120-150 lat, czyli tej tzw. "ludzkiej normy"...
 2. tommy2804

  Nie znaleźli obcej zaawansowanej cywilizacji

  Takie sprostowanie z mojej strony; pluton jest pierwiastkiem wytworzonym sztucznie i nie występuje w przyrodzie. Ale mogę sobie wyobrazić "młodą planetę z masami radioaktywnego uranu i toru"
 3. tommy2804

  Nie znaleźli obcej zaawansowanej cywilizacji

  Panie Kolego, dlatego były prowadzone poszukiwania w zakresie podczerwieni, bowiem istnieje przeświadczenie, iż hipotetyczna wysoko zaawansowana cywilizacja potrzebuje i wykorzystuje wielkie ilości energii (np. do otwarcia tunelu czasoprzestrzennego). Powstaje przy tym tzw. ciepło odpadowe, które naukowcy mają nadzieję odkryć. Inna sprawa, że w podczerwieni można również wykryć (ze względu na emisję wspomnianego "ciepła") tzw. sfery Dysona i pierścienie Nivena, czyli megastruktury służące obcym do czerpania energii (w tym przypadku z gwiazd), których obecność też świadczyłaby o istnieniu tychże cywilizacji..
 4. tommy2804

  Mleko może być dobre dla mózgu

  adrieennee, należy w takim razie kupować mleko nie w supermarkecie, ale od tzw. "baby"
 5. tommy2804

  Potężne jaskinie pod powierzchnią Księżyca?

  Dobra wiadomość dla przyszłych misji mających na celu założenie bazy/baz. Istnienie takich jaskich z pewnością uprości i zredukuje koszty ich powstania (nie trzeba będzie konstruować ciężkich osłon chroniących przed promieniowaniem). A te mniej "stabilne" będzie można wykorzystać np. jako przyszłe składowiska odpadów z elektrowni jądrowych i termojądrowych (podczas procesu fuzji też takowe powstają, aczkolwiek w dużo mniejszej ilości).
 6. tommy2804

  Opóźni się restart Wielkiego Zderzacza Hadronów

  Tego typu rzeczy zdarzają się przy takim rozmachu. Miejmy nadzieję, że to "opóźnienie" będzie jak najkrótsze...
 7. tommy2804

  Marsjański maratończyk

  Musielibyśmy się "uzbroić" w cierpliwość. A tak bardziej poważnie, to gratulacje i głębokie ukłony dla inżynierów, którzy zaprojektowali rzeczony łazik. Swoją misję wypełnił, a czas funkcjonowania to już liczymy w kilku tysiącach procent początkowo zakładanego;) To jest też wskazówka, jak należy projektować przyszłe urządzenia do eksploarcji planet i innych obiektów kosmicznych.
 8. tommy2804

  Nowy rodzaj materii w Wielkim Zderzaczu Hadronów?

  Dokładnie, pogo - to bardziej trafne określenie.
 9. tommy2804

  Początki ewolucji

  Też się kiedyś mocno nad tym zastanawiałem...
 10. tommy2804

  Oni już tu są?

  Czyli tzw. sonda von Neumanna... Podobno NASA odkryła jedną na Księżycu, dlatego postuluje się utworzenie tzw. "no fly zone's" - rzekomo, żeby chronić historyczne miejsca lądowań przed "wścibstwem" przyszłych turystów...
 11. tommy2804

  Do siego roku!

  Dołączam się do życzeń
 12. tommy2804

  Wesołych Świąt!

  Dołączam do życzeń i żeby ten kolejny rok był bardziej udany niż poprzedni
 13. tommy2804

  Naukowcy nagrali rybę na rekordowej głębokości 8145 m

  A czemu nie? Można jeszcze dokonać odwiertu na dnie
 14. tommy2804

  Podróże w płaszczyźnie ekliptyki zakazane?

  Zakaz był z tego powodu, że w płaszczyźnie ekliptyki jest duża koncentracja pyłu i rozmaitych "szczątków", które mogłyby uszkodzić pojazd kosmiczny.
 15. tommy2804

  Czy to na pewno bozon Higgsa?

  Drogi Astroboy-u, Potencjalny - (z jęz. łac. potentialis - możliwy, ale też ewentualny, prawdopodobny, przewidywalny; "Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych" pod red. Wł. Kopalińskiego). Przekonanie o "potencjonalności" wnoszę stąd, że owa "piąta" siła dalej pozostaje w sferze hipotez (zgadzam się, że to baardzo stara hipoteza). Jest ewentualna i prawdopodobna, ale jeszcze nie potwierdzona (zapewne dla osoby, która ją potwierdzi czeka Nagroda Nobla). A nie mieszałbym tutaj brzytwy Ockhama, bo nie chodzi tutaj o jakieś fundamentalistyczne podejście (czyli o "wycięcie" jakiejś "niewygodnej" koncepcji, bo akurat teraz poziom rozwoju technologii/nauki nie pozwala nam na jej weryfikację - tak jest np. z teorią strun, czy też M-teorią - na razie nie można ich ani skutecznie udowodnić, ani obalić, a bardzo dobrze tłumaczą pewne niuanse i rozwiązują pewne problemy, które były do tej pory nie do obejścia), ale o subtelne wykazanie czy tą hipotezę można przekształcić w tezę, czy podobnie jak dawna koncepcja "eteru" przejdzie do historii nauki jako taka swoista egzotyka.
 16. tommy2804

  Gaia może odkryć tysiące planet

  Astroboy, jeśli miałbym tylko środki finansowe (np. rozbiłbym jakąś "mega klumulację w totolotka) to bardzo chętnie przeznaczyłbym te pieniądze, żeby "wydrzeć" kolejne tajemnice przyrodzie.
 17. tommy2804

  Czy to na pewno bozon Higgsa?

  Potencjalne odkrycie kolejnej siły występującej w przyrodzie jest bardzo ekscytujące. Może to oznaczać (w zależności od "natury" owej siły), iż możliwe będzie skonstruowanie czegoś na wzór pól siłowych/barier energetycznych znanych z filmów i seriali sci-fi.
 18. tommy2804

  Gaia może odkryć tysiące planet

  Możnaby organizować więcej takich misji w ramach których przeprowadza się więcej badań, które mogą zaowocować przełomowymi odkryciami.
 19. tommy2804

  Nie tylko grafen

  Ciekawe jakie unikalne właściwości posiadają materiały o jednoatomowej grubości zbudowane z innych pierwiastków...
 20. tommy2804

  Odporni na HIV?

  Zadziwiające! Być może "lek" na AIDS jest bliżej niż nam się wydaje...
 21. tommy2804

  Do katalizatorów i superkondensatorów

  Szanowny Jajcenty, wszystko dobrze tylko z tą akcyzą i podatkami pochodnymi to nie podpowiadaj tym chamom z parlamentu
 22. tommy2804

  HD 140238 - najstarsza znana gwiazda

  Astroboy, tych gwiazd jest we Wszechświecie tak wiele (aczkolwiek jeszcze nieodkrytych), że każdy możliwy scenariusz - nawet ten najbardziej egzotyczny - już się na nich (lub w ich pobliżu) wydarzył. Odkrywane były planety wokół pulsarów (czyli "umarłych" gwiazd), więc nie ma żadnych przeciwskazań, żeby założyć (nawet dla fundamentalistycznie nastawionych niedowiarków), że takowe istnieją również wokół gwiazd bardzo "leciwych", ale jeszcze "żywych".
 23. tommy2804

  Nie ma czarnych dziur?

  Ale musisz przyznać, że jest bardzo "konstruktywna"
 24. tommy2804

  Wykorzystali neutrino do przesłania wiadomości

  Wydaje mi się, że do praktycznego zastosowania droga jeszcze daleka. Ale mogę się mylić...
 25. tommy2804

  Czy "galaktyczny Internet" istnieje?

  Bardzo wolny byłby ten "internet"...
×