Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Eco_PL

Users
 • Content Count

  100
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  5

Everything posted by Eco_PL

 1. Nie ma żadnych dowodów ani na niedostatki językowe neandertalczyka, ani na niedostatki myślenia abstrakcyjnego. Myślę, że deprecjonujemy neandertalczyka jako gatunek, choć nie mamy ku temu żadnych podstaw.
 2. No właśnie. Czy aby czasami często nie dochodzi do "automatycznego" przypisywania złożonych narzędzi do Homo Sapiens. Jeszcze nie tak dawno temu zastanawiano się czy neandertalczyk potrafił w ogóle posługiwać się mową.
 3. Ziarno to surowiec, a mąka to produkt przetwarzania surowca. Tak więc młyn produkuje mąkę. Jeden woli bułeczki, inny córkę piekarza
 4. Jawa to co prawda też wyspa, ale raczej z drugiej strony globusa. Chodziło chyba o Jamajkę.
 5. Dotychczas spotkałem się raczej z "jądrowym DNA" niż z "nuklearnym DNA". Może coś się zmieniło w nazewnictwie w ostatnim czasie, ale "nuklearne" kojarzy się raczej z czymś związanym z promieniotwórczością niż z DNA znajdującym się w jądrze komórkowym. "Nuklearne DNA" jest chyba nazbyt dosłownym tłumaczeniem z angielskiego.
 6. A gdyby tak zrobić cylinder z czymś z rodzaju tłoka poruszającego się w środku, który uderza raz w jeden koniec cylindra raz w drugi, jeden koniec z miękką stroną meta-materiału rozpraszającą siłę, drugi koniec siłę przekazujący, to w ten sposób uzyskalibyśmy napęd nie potrzebujący paliwa.
 7. Z aluminium to ostrożnie, bo samo w sobie nietoksyczne odkłada się w wątrobie i stwarza problemy w jej pracy.
 8. Ludzie inteligentni maja brzydki zwyczaj wymyślania skomplikowanych rozwiązań bardzo prostych problemów. Wystarczyłoby zwiększyć ilość kolonii i byłoby szybciej, taniej, lepiej, nie wspominając już o pysznych produktach ubocznych w postaci miodu. Przerost formy nad treścią.
 9. Nostradamus miał szczęście? Słowa zawarte w tym czterowersie opisują śmierć króla Francji Henryka II, który na część zaślubin swojej córki Elżbiety z królem Hiszpanii Filipem II i swojej siostry Małgorzaty z księciem Sabadunii rozpocząć turniej rycerski. W turnieju tym wziął udział sam król. Używał on w nim swojego osobistego godła lwa, mimo, iż nie było to zgodne z ówcześnie panującymi zasadami. Henryk II miał się zmierzyć z dowódcą gwardii zwanym Coryes lub Mongomery, którego przodkowie wywodzili się ze Szkocji. Herbem Szkocji jest lew. W trakcie pojedynku doszło do nieszczęśliwego wypadku. Król Henryk II został raniony przez złamaną kopię przeciwnika. Mniejsza część ugodziła go w ramie, większa natomiast wbiła się w oko króla. Druga rana okazała się śmiertelna. Poprzez oko został uszkodzony mózg. Henryk II zmarł w straszliwych męczarniach w dziesięć dni od turnieju rycerskiego. Wielką Arką -Nostradamus między innymi nazywał papieży(Arka Przymierza). Wielki Związek - Solidarność? Wielki Król - Lech Wałęsa? Komendant - Piłsudski.
 10. Ktoś tu ma ukryty dar: Potężne trzęsienie ziemi w Nowej Zelandii. Pierwsze fale tsunami uderzyły po dwóch godzinach od wstrząsu w północno-wschodnie wybrzeże Nowej Zelandii, Trzesięnie ziemi w Argentynie
 11. + Po drodze z Azji byli jeszcze Homo floresiensis.
 12. Nie traktuj naukowców jak 1/4 inteligentów. Oni naprawdę wiedzą co robią (przynajmniej większość z nich). Wielu z nich rozpatruje również i inne ewentualności, ale wszystko musi mieć solidne podstawy teoretyczne i udowodnione obserwacyjne. Nie mogą ot tak po prostu opublikować pracy w stylu : "wydaje mi się, że to wszystko jest spawką ukrytych wymiarów". To wszystko musi z czegoś wynikać i być opisane matematycznie oraz musi być sprawdzone eksperymentalnie/obserwacyjnie zanim wyniki badań przenikną do kultury masowej, gdzie każdy będzie mógł sobie obejrzeć fikuśną animację mniej więcej tłumaczącą o co chodzi (pokazywanie wzorów raczej słabo się sprzedaje). Więcej o ciemnej materii w formie popularnonaukowej: https://www.youtube.com/watch?v=rxKqKMGzj2U https://www.youtube.com/watch?v=W_AEk7NgUpE
 13. Raczej chodzi o wnioski wynikające z prędkości gwiazd w tej galaktyce. Po odpowiednich obliczeniach wyszło im, że aby gwiazdy nie wyleciały z orbit, to galaktyka powinna mieć o wiele większą masę niż wynika to szacunkowej masy świecącej materii. Inna sprawa to natura tej materii nieświecącej. Chyba jednak to nie jest tak, ze ta galaktyka już się "wypaliła", albo składa się w 99.99% z czarnych dziur. Sama ciemna materia to bardzo dziwny twór: co może mieć stałą gęstość niezależnie od objętości (oprócz "nicości")? Pewnie jest to błąd koncepcyjno-matematyczny, albo przejaw działania piątej siły natury, albo jeszcze coś innego. A ponieważ nie wiadomo co, to można puścić wodze fantazji.
 14. Biorąc pod uwagę to, że za łamanie postu groziło wybijanie zębów, nasi przodkowie rzeczywiście musieli przejść niemały szok (nie tylko kulinarny). U schyłku XI w. Szczecinianie mieli oświadczyć biskupowi Ottonowi Mistelbachowi: U was, chrześcijan, pełno jest łotrów i złodziei; u was ucina się ludziom ręce i nogi, wyłupuje oczy, torturuje w więzieniach; u nas, pogan, tego wszystkiego nie ma, toteż nie chcemy takiej religii! U was księża dziesięciny biorą, nasi kapłani zaś utrzymują się, jak my wszyscy, pracą własnych rąk" (Żywot świętego Ottona). Wraz z przyjęciem chrztu ludność polska została zmuszona do przyjęcia szeregu nowych, nie zawsze zrozumiałych, obowiązków i zasad. Społeczeństwo obciążone zostało dziesięciną oraz „denarem św. Piotra", czyli świętopietrzem. Doszło też wiele restrykcji obyczajowych i norm kościelnych (np. obowiązek uczestnictwa w mszy niedzielnej). Wszystko to spotykało się z mniej lub bardziej nasilonym oporem ludności, wydaje się jednak, że najbardziej konsekwentne zmuszanie do nowej wiary miało miejsce od panowania Chrobrego. Z pewnością nie jest prawdą twierdzenie Deschnera zawarte w Kryminalnej Historii Chrześcijaństwa, że „w Polsce najpóźniej w 968 roku założono biskupstwo w Poznaniu, które schrystianizowało kraj w przeciągu ledwie jednego dziesięciolecia" (t.5). Dopiero jednak śmierć Chrobrego pozwoliła poddanym na tyle odetchnąć i odreagować owo sławetne wybijanie zębów za łamanie postu, że doszło do szeregu znacznych wystąpień i zrywów. W ruskiej Powieści minionych lat, tzw. Nestora, czytamy: "Tegoż czasu umarł Bolesław Wielki w Lachach i był bunt w ziemi lackiej; ludzie powstawszy pozabijali biskupów i popów [księży], i bojarów swoich, i był bunt" http://davidicke.pl/forum/slowianskie-wystapienia-antykoscielne-t4674.html I jeszcze kilka cytatów, jakże trafnych z "Narrenturm" Sapkowskiego: "Co ich najbardziej rozwściecza? Nie apostazja i bezbożność, nie negacja sakramentów, nie rewizja dogmatów czy zaprzeczenie tymże. Najbardziej ich rozjuszają wezwania do ewangelicznego ubóstwa. Do pokory. Do poświęcenia. Do służenia. Bogu i ludziom. Dostają szału, gdy ktoś żąda od nich wyrzeczenia się władzy i pieniędzy." "Popatrz jeno - rzekł Szarlej, zatrzymując się. - Kościół, karczma, bordel, a w środku między nimi kupa gówna. Oto parabola ludzkiego żywota."
 15. Eco_PL

  Kącik literacki

  Ostatnio zacząłem nie tyle czytać co słuchać audiobooka "Trylogii Husyckiej" Sapkowskiego. Klimaty wojaka Szwejka, a dla kogoś kto mieszka na Dolnym Śląsku również i miejsca akcji będą dobrze znane. Jeśli chodzi o jakość audiobooka, wg mnie mistrzostwo świata.
 16. Arctica islandica - 507 lat Cinachyra antarctica – 1.500 lat Posidonia oceanica - 100000 lat Stułbiopławy - aeternitatis
 17. Bardziej niz ciekawosc do ekpsloracji zmusza czlowieka pusty zołądek. Zima powodowała migrację zwierząt na południe, a człowiek szedł w ślad za zwierzyną.
 18. Jak nic, tajemnicza cisza nad tym wynalazkiem to zapewne znów jakiś spisek przeciwko ludzkości firm związanych z wydobyciem ropy naftowej. (no chyba, ze chodzi o jakiś poluzowany kabelek (vide neutrina), który wypaczył wcześniejsze wyniki badań)
 19. Dziękuję za te mapy. Nie miałem pojęcia, ze w mojej okolicy jest tyle ciekawych stanowisk archeologicznych.Nawet w wiosce obok grodzisko "się odnalazło" , a nieco dalej nawet obozowisko z epoki kamienia!! Odkrywam świat na nowo . Do tej pory myślałem, że takie rzeczy to tylko w Biskupinie, a tymczasem...
 20. https://thewordwatcher.blogspot.com/2012/10/morze-czarne-powstao-w-wyniku-potopu.html http://www.newsweek.pl/nauka/gdzie-byl-potop,46149,1,1.html
 21. Jeśli współcześnie nie różnimy się zbytnio od naszych przodków, to można przypuszczać, że neandertalczycy padli ofiarą segregacji już nawet nie rasowej, ale międzygatunkowej. Gdzieś widocznie w nas tkwi atawistyczna chęć zniszczenia wszystko co odmienne, nie tylko ze względu na wygląd ale i na poglądy. Do dziś nawet przypisuje się neandertalczykom zdolność wytwarzania wyłącznie prymitywnych narzędzi, niski rozwój kulturowy, a nawet wątpi się w samą zdolność mówienia. jestem przekonany, że wiele znalezisk dziś przypisywana Homo Sapiens jest dziełem Homo S. Neandertalensis. Gdzieś, kiedyś nawet czytałem o znalezisku, który wskazywał na pochówek o charakterze rytualnym, a więc świadczyłoby to o jakimś systemie wierzeń, a więc wskazywałoby na dość wysoki poziom rozwoju kulturowego. Być może neandertalczycy padli ofiarą naszej krwiożerczości, a możne to raczej oni dysponując nadmiarem testosteronu zachowywali się agresywnie i nasi przodkowie się z nimi prewencyjnie rozprawili, a może żyli ze sobą w zgodzie i krzyżowali ze sobą na co wskazywałyby ostatnie badania genetyczne, a może jeszcze było zupełnie normalnie, czyli czasami my biliśmy ich, czasami oni nas, a czasami zakładali wspólnie szczęśliwe archeorodziny. Być może...
 22. Nie licząc Nobla z zeszłego roku, to więcej info na pewno będzie tu: http://lhcb-public.web.cern.ch/lhcb-public/ albo tu: https://www.newscientist.com/article/2095968-neutrinos-hint-at-why-antimatter-didnt-blow-up-the-universe/ Sam jestem ciekawy, ale ponieważ angielski u mnie jest na poziomie podstawowym i czytanie w tym języku sprawia mi nieomal fizyczny (nomen omen) ból, więc liczę na jakiś ciekawy artykuł w KW.
 23. Ludzki układ immunologiczny nie kształtował się w sterylnych warunkach i wydaje się, ze do prawidłowego działania potrzebuje stymulacji w postaci obecności niezjadliwych patogenów. http://kopalniawiedzy.pl/tegoryjec-dwunastnicy-Ancylostoma-duodenale-astma-alergia-zabezpieczac-pasozyty-uklad-pokarmowy-reakcja-immunologiczna,8601 Powszechna jest opinia, że dzieci nie wychowywane "pod kloszem" są zdrowsze. Ciekawe, czy w przypadku pojawienia się lekoopornych patogenów nie doszło do sprzężenia zwrotnego. Dotychczasowe źródła antybiotyków musiały przecież w wyniku selekcji naturalnej zmienić sposób obrony przed tymi opornymi bakteriami. Warto byłoby ponownie przebadać te naturalnie występujące źródła, czy ewolucja nie doprowadziła do powstania nowych, skuteczniejszych antybiotyków.
×
×
 • Create New...