Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Pospolita roślina pozwala oczyścić wodę

Recommended Posts

mW sytuacji, gdy aż 1,1 miliarda ludzi na świecie nie ma łatwego dostępu do wody pitnej, każda technologia pozwalająca na oczyszczenie tej niezwykle ważnej cieczy jest na wagę złota. Na szczęście wiele wskazuje na to, że przygotowanie wody nadającej się do picia przez ludzi jest możliwe (lub przynajmniej znacznie ułatwione) dzięki nasionom pospolitej rośliny uprawianej... na wielu terenach dotkniętych jej niedoborem.

Zespół Habauki Kwaambwy z Uniwersytetu Botswany zajął się drzewem Moringa oleifera nieprzypadkowo. Jest to pospolita roślina uprawiana w niektórych krajach Afryki, Ameryki Południowej i Centralnej oraz Azji. Już kilka lat temu ustalono, że jedna z protein wytwarzanych przez nasiona tego organizmu, zwana białkiem koagulującym, posiada zdolność do wychwytywania wielu rodzajów substancji zawieszonych w wodzie i wytrącania się wspólnie z nimi z zawiesin. Naukowcy chcieli obliczyć, na ile silne jest wiązanie potencjalnych zanieczyszczeń przez to białko. 

Na podstawie przeprowadzonych analiz ustalono, że zdolność białka koagulującego do wiązania drobin zawieszonych w wodzie zaczyna się już przy jego stężeniu odpowiadającym 0,025% stężenia występującego w nasionach. Co więcej, pomiary dynamiki tego procesu wskazują, że nawet niewielki wzrost stężenia badanej proteiny pozwala na znaczne zwiększenie skuteczności procesu oczyszczania.

Odkrycie dokonane przez zespół pana Kwaambwy potwierdza zdolność białka koagulującego do usuwania niektórych substancji obniżających jakość wody. Dodatkowo badacze wstępnie ustalili dawki potrzebne do skutecznego oczyszczenia wody z myślą o jej przeznaczeniu do konsumpcji przez ludzi. Biorąc pod uwagę, że nasiona M. oleifera są łatwo dostępne w wielu rejonach o utrudnionym dostępie do wody pitnej, praca zespołu z Uniwersytetu Botswany może więc doprowadzić do znacznej poprawy jakości życia na tych obszarach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

i pewnie koszty "produkcji" beda tak wysokie, ze cale przedsiewziecie na wieksza skale bedzie nieoplacalne

Share this post


Link to post
Share on other sites

to nie przemyslenia, to przypuszczenia ;)

male nasionka-malo wody, duzo ludzi-duzo wody => duze koszty. Jedyny moj blad to to, ze jest duzo drzew  ;)

pozyjemy, zobaczymy ::D

Share this post


Link to post
Share on other sites

"może więc doprowadzić do dramatycznej poprawy jakości życia na tych obszarach"

a na czym ten dramatyzm ma polegać?

Share this post


Link to post
Share on other sites

napisalem o uwadze i zrozumieniu a sam sie dalem na to zlapac  ;D tak to jest jak sie robi kilka rzeczy na raz. obiecuje poprawe-odwiedzac kopalnie gdy nie ma zapachu estrogenow w poblizu  ;)

post usuniety  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jestem hydrobiologiem i jak na razie jest jeden sposób na owe DRAMATYCZNE sytuacje.. przesiedlenie.. brak wody>brak rośli>brak zwierząt + brak wody>brak higieny>choroby brak wody>odwodnienie>śmierć.. jeden sposób ale nie możliwy do wykonania i czy też do końca humanitarny choć wykonany w imię altruizmu i humanitarności?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale nikt nie pisał o BRAKU wody tylko o niezdatności tejże do picia przez ludzi. Wydaje mi się, że kryteria przydatności do spożycia dla ludzi i dla wzrostu roślin sporo się różnią :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...