Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Jak sprawiedliwie podzielić tort i nie tylko

Rekomendowane odpowiedzi

W jaki sposób sprawiedliwie podzielić ciasto? Dla dorosłych to może błahy problem, ale dla dzieci, np. rywalizującego ze sobą rodzeństwa, to niekiedy "sprawa życia i śmierci". Matematycy twierdzą, że znaleźli na to sposób.

Problem sprawiedliwego podziału dóbr jest jednym z najstarszych problemów ludzkości. Ciasto jest metaforą jakiegokolwiek podzielnego obiektu, w ramach którego różne części mogą być przez ludzi niejednakowo cenione — wyjaśnia Christian Klamler z Uniwersytetu w Grazu, który rozwiązał zagadkę wraz z innymi matematykami, Stevenem Bramsem i Michaelem Jonesem.

Według Klamlera, aby podział był akceptowalny, musi być sprawiedliwy (elementy składowe mają jednakową subiektywną wartość), a części równe (nikt nikomu nie zazdrości i nikt nie wolałby czyjegoś kawałka).

Tradycyjne metody, np. "ja kroję, ty wybierasz", gdzie jedna osoba przepoławia ciasto, a druga wybiera kawałek dla siebie, są wadliwe, ponieważ chociaż części są równe, podział nie jest sprawiedliwy: na jednym kawałku może być więcej lukru czy posypki itp.

By dokonać podziału między 2 ludzi, lepiej wybrać "Procedurę nadmiaru" (Surplus Procedure, SP), a między 3 lub więcej: "Procedurę sprawiedliwości" (Equitability Procedure, EP). Obie zakładają pytanie gości przez gospodarza (krojącego ciasto), jak wysoko cenią sobie różne kawałki. Jeden człowiek może przecież lubić czekoladę, a inny marcepan.

Przy procedurze SP obie osoby najpierw dostają połowę najwyżej ocenianego kawałka, potem pozostała część jest dzielona pomiędzy nie w proporcji odpowiadającej przydzielonej jej ocenie.

Procedura EP jest niemal identyczna. Każdy z uczestników otrzymuje z wybranej przez siebie części kawałek będący ułamkiem o mianowniku odpowiadającym liczbie osób. Jeśli są cztery osoby, otrzyma ¼ wybranego kawałka, jeśli pięć – 1/5. Pozostałe części dzielone są pomiędzy osoby w proporcji odpowiadającej przydzielonym im ocenom.

W rezultacie wszyscy są zadowoleni. Dwóch ludzi może mieć, na przykład, poczucie, że dostało po 65%, a nie zwykłą połowę tego, na co mieli ochotę.

Opisane procedury nigdy nie zostały wypróbowane w realnie istniejących aplikacjach — mówi Brams. Można by je zastosować przy podziale ziemi czy wód, gdzie poszczególne obszary nie są jednakowo cenione. Dodatkowo ludzie nie podejmują prób manipulowania i są z sędzią szczerzy, bo inaczej nie dostaną tego, czego najbardziej pragną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...