Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Najnowsze badania pokazują, że podwyższony poziom magnezu w mózgu usprawnia pamięć i uczenie u młodych oraz starszych szczurów. Oznacza to, że zwiększenie podaży magnezu również w przypadku ludzi stanowi wartościową strategię wspomagania zdolności poznawczych. Prawdziwa jest też zapewne odwrotna zależność i zbyt niski poziom tego pierwiastka przyspiesza pogorszenie pamięci u starzejących się osób (Neuron).

Profesor Guosong Liu, dyrektor Centrum Uczenia i Pamięci z Tsinghua University w Pekinie, podkreśla, jak ważne jest zidentyfikowanie dietopochodnych czynników, które korzystnie oddziałują na synapsy – rejony komunikacji między neuronami.

Magnez jest kluczowy dla właściwego funkcjonowania wielu tkanek [i narządów] organizmu, m.in. mózgu. We wcześniejszym studium zademonstrowaliśmy, że sprzyja on plastyczności synaptycznej w hodowlach neuronów. Stąd pomysł na kolejne badania i sprawdzenie w następnym kroku, czy zwiększenie mózgowego poziomu magnezu poprawia funkcjonowanie poznawcze zwierząt.

Za pomocą doustnych suplementów trudno podwyższyć stężenie magnezu w mózgu, dlatego Chińczycy musieli uzyskać nowy związek - L-treonian magnezu (MgT). Sól magnezową niezbędnego aminokwasu podawano gryzoniom w różnym wieku. Liu utrzymuje, że Mg wspomagał wiele różnych form uczenia oraz pamięci u młodszych i starszych zwierząt.

Dogłębna analiza zmian na poziomie komórki wykazała, że zwiększyła się liczba funkcjonujących synaps oraz natężenie procesów synaptycznych związanych z pamięcią krótko- i długotrwałą. Nasiliła się również aktywność kluczowych neuroprzekaźników.

Szczury z grupy kontrolnej jadły paszę z poziomem magnezu zaspokajającym obowiązujące normy. Zmiany zaobserwowane w grupie eksperymentalnej były skutkiem podaży pierwiastka przewyższającej tę z normalnej diety.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najnowsze badania pokazują, że podwyższony poziom magnezu w mózgu usprawnia pamięć i uczenie u młodych oraz starszych szczurów.

 

Myślałem, że czas tak prostych przełożeń wyników szczurzych na ludzi już minął. Cóż trzeba być bardziej sceptycznym. Tak na marginesie uważam, że podstawy metodologii nauk powinny być nauczane już w liceum. W czasach, gdy znaczna część ludzi naukę, a zwłaszcza psychologię traktuje jak religię, wydawałoby się pożyteczne nauczenie ludzi by byli rozważnymi konsumentami badań naukowych, żeby w pierwszej kolejności sprawdzali czy owe "prawa przyrody" nie są prostą generalizacją wyników uzyskanych na laboratoryjnych szczurach lub na grupie 9 osób (kilka dni temu i takie były tu cytowane).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gdzie tu jest napisane cokolwiek o tym, że u ludzi będzie tak samo? Bardzo wyraźnie jest zastrzeżone, że mowimy póki co o szczurach. Ani słowa o człowieku. Poza tym akurat wyniki badań nad OUN szczurów zwykle znajdują idealne odzwierciedlenie u ludzi. Co jak co, ale badania nad studiowaniem fizjologii mózgu wychodzą wręcz idealnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najnowsze badania pokazują, że podwyższony poziom magnezu w mózgu usprawnia pamięć i uczenie

Ale to raczej "oczywista oczywistość". Nie od dziś wiadomo, że pompy jonowe w neuronach potrzebują ATP do poprawnego funkcjonowania, a do wytworzenia ATP niezbędny jest Mg.

 

Za pomocą doustnych suplementów trudno podwyższyć stężenie magnezu w mózgu

Wiem, że w oryginale jest właśnie tak napisane, ale chyba to przesada? Może nie trudno, a trudniej.

 

Zresztą wydaje mi się, że lepiej jest to ujęte tutaj:

http://web.mit.edu/press/2010/magnesium-supplement.html

more effective than conventional oral supplements at boosting magnesium in the brain

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale to raczej "oczywista oczywistość". Nie od dziś wiadomo, że pompy jonowe w neuronach potrzebują ATP do poprawnego funkcjonowania, a do wytworzenia ATP niezbędny jest Mg.

Gdyby to było takie proste miał byś na siłowni samych inteligentów, którzy stosują prekursory ATP (jabłczan kreatyny itp.). Przyznaję, Magnez jako prekursor ATP jest dla mnie nowością, a nie powinien.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Magnez nie jest prekursorem, ale kofaktorem jednego z enzymów. Poza tym całe te prekusory ATP to jeden wielki idiotyzm, bo organizm posiada ATP w niemałej rezerwie :D Rzeczywistą barierą dla osiągów nie jest brak ATP, tylko niedostatek tlenu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...