Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Mózgi małp, których matki przeszły w czasie ciąży grypę, przypominają mózgi ludzi ze schizofrenią (Biological Psychiatry).

W ramach wcześniejszych badań wykazano, że dzieci kobiet chorujących w czasie ciąży na grypę częściej zapadają w późniejszym życiu na schizofrenię. Drążąc głębiej to zagadnienie, Sarah Short i Chris Coe z University of Wisconsin zarazili 12 ciężarnych samic rezusa łagodną grypą. Wydawało się, że 19 młodych rozwijało się prawidłowo, ale rezonans magnetyczny wykazał, że w mózgach roczniaków, co stanowi odpowiednik 5-7-latków u ludzi, występują cechy typowe dla schizofrenii, w tym zmniejszona ilość substancji szarej w korze oraz powiększony układ komorowy. U młodych małpek, których matki przeszły ciążę, nie chorując, nie zauważono podobnych anomalii.

Na kolejnych etapach eksperymentu Amerykanie zamierzają monitorować zachowanie rezusów pod kątem ewentualnych zachowań schizofrenicznych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masz rację Douger - znam osobę która po kilku latach nadal ma znaczne komplikacje pogrypowe, jednak nadal pozostaje otwarte pytanie (dla przeciętnego kowalskiego) co jest bardziej prawdopodobne - znaczny uszczerbek na zdrowiu w efekcie powikłań czy trafienie 6 w totka?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ile osób na całą populację ma jakieś rzadkie choroby ? I co w związku z tym ? Sugerujesz że jeśli ryzyko zachorowania dla całej populacji jest niższe niż X.XX % to mamy się tym jako ludzkość nie zajmować ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak więc na tych 6 miliardów ludzi ile (%)osób ma problemy z powikłaniami pogrypowymi?

W samej Wielkiej Brytanii z powodu tegorocznej grypy zmarło 26 osób na 100 000 osób z populacji ogólnej. Dotyczy to tylko przypadków śmierci w ostrej fazie choroby. Do tego co najmniej kilka procent osób zakażonych wirusem cierpi na ostre lub przewlekłe zapalenie mięśnia sercowego, które nawet po wyleczeniu pozostawia przeważnie ślady do końca życia, mogące zwiększać ryzyko zaostrzenia przebiegu innych chorób serca. Mało?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Patrzę, że ten ból serca mój to pogrypowy na to wychodzi, a antybiotyków staram się unikać.

 

Antybiotyki nie służą do walki z wirusami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...