Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Zakończył się proces integracji firm Globalfoundries i Chartered Semiconductor Manufacturing. Utworzyły one przedsiębiorstwo, które będzie działało pod marką Globalfoundries.

Nowa firma zatrudnia około 10 000 osób. Jej główna siedziba mieści się w Dolinie Krzemowej, a fabryki znajdują się w Singapurze i Dreźnie. W Azji istnieje pięć fabryk wykorzystujących 200-milimetrowe plastry i jedna pracująca na plastrach 300-milimetrowych. Zakład w Dreźnie należy do najnowocześniejszych na świecie i korzysta z 300-milimetrowych plastrów. Nowa fabryka powstaje też w hrabstwie Saratoga w stanie Nowy Jork. W związku z połączeniem fabryki zmieniły nazwy i obecnie zakład w Dreźnie znany jest jako Fab 1, fabryki w Singapurze to Fab 2 do Fab 7, a nowojorska, która ma rozpocząć produkcję w 2012 roku to Fab 8. Do roku 2014 Globalfoundries ma zamiar produkować 1,6 miliona 300-milimetrowych plastrów krzemowych i 2,2 miliona plastrów 200-milimetrowych. W sumie wielkość produkcji będzie odpowiadała 5,8 miliona 200-milimetrowych plastrów.

Ponadto przedsiębiorstwo ma też ośrodki badawczo-rozwojowe, centra projektowe i wsparcia klienta w USA, Singapurze, Chinach, Japonii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i na Tajwanie.

W roku 2009 łączne obroty Globalfoundries i Chartered wyniosły 2 miliardy dolarów. Nowa firma ma ponad 150 klientów, wśród nich AMD, Qualcomm, STMicro czy IBM-a.

Obecnie nowa Globalfoundries pracuje z technologiami 40 i 45 nanometrów, a w przyszłości przejdzie na 32-nanometrowy proces produkcyjny z metalową bramką i materiałami o wysokiej stałej dielektrycznej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

fajnie by bylo, jakby jakas fabryke zbudowali w okolicach szczecina i nawiazali jakies porozumienia z ZUT-em...ehh marzenia :D a by sie gospodarce naszego rejonu bardzo przydalo, jak przemysl upadl wraz ze stoczniami.

Share this post


Link to post
Share on other sites
by sie gospodarce naszego rejonu bardzo przydalo, jak przemysl upadl wraz ze stoczniami.

nie bardzo rozumiem związek pomiędzy upadkiem stoczni i zapotrzebowaniem na fabrykę procesorów... Stoczniowcy do produkcji procesorów? ::D;)

 

Poza tym historie takie jak ze stoczniami tylko odstraszają inwestorów - już niejeden inwestor przyznawał mniej lub bardziej oficjalnie, że zrezygnował z inwestycji w Polsce, bo nie idzie tutaj wyrobić ze związkami zawodowymi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

stoczniowcow, choc to smutne, i tak juz nic nie uratuje.

a w naszym rejonie nie pozostalo juz NIC poza uslugami - handlowymi (supermarktety w kiepskim wydaniu) i takimi typu prawnik (ae z tego rejon nie wyzyje), bo nawet turystyka to jedynie nad morzem...

za to IT to bardzo kasodajny i przyszlosciowy interes, tym bardziej, ze jest u nas kupa ludzi wyksztalconych w tym kierunki, bez wiekszych perspektyw pracy...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem w tym, że Szczecin jest modelowym przykładem tego, jak można gadać wiele, a nie robić nic. Prezydentowi bardziej zależy np. na wyspach nad Odrą i wizji pływających ogrodów (tak najłatwiej, bo nie trzeba zrobić nic - wystarczy zamówić artystę, który walnie kilka ładnych wizualizacji, papier przyjmie przecież wszystko), niż na szybkim tramwaju i realnych inwestycjach. Nawet z handlem kiepsko mu wyszło, bo poza Kaskadą nie dzieje się nic, a w miejscu dawnego Grzybka stoi pusty plac "budowy" (buhaha, budowy :D ).

 

Komunikacja z Niemcami kuleje, a w kwestii komunikacji w mieście prezydentowi ubzdurało się, że miastu bardziej potrzeba obwodnicy dla ciężarówek, niż szybkiego trawmaju i dbania o komunikację zbiorową, o najzwyklejszym w świecie bezpieczeństwie na ulicy nie wspominając... z czym do ludzi tak naprawdę? Czym to miasto miałoby niby kogokolwiek zachęcić?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Firma Globalfoundries całkowicie uniezależniła się od AMD, odkupując od swojej firmy-matki ostatnie akcje będące w jej posiadaniu. Jedynym właścicielem GF jest zatem ATIC (Advanced Technology Investment Company) z Abu Zabi.
   Jednocześnie AMD i Globalfoundries podpisały nową umowę, na podstawie której produkowane będą układy dla AMD, która pozostaje strategicznym klientem dla GF.
   Dla Globalfoundries rozpoczęła się nowa era, gdyż zostaliśmy w pełni niezależnym producentem - powiedział Ajit Manocha, dyrektor wykonawczy w Globalfoundries.
   W styczniu GF ogłosiło, że w bieżącym roku ma zamiar zainwestować ponad 3 miliardy dolarów w swoje fabryki w Singapurze, Niemczech i Nowym Jorku. Firma oznajmiła wówczas także, że jej nowa fabryka w Nowym Jorku, która korzysta z 300-milimetrowych plastrów krzemowych, rozpoczęła produkcję na zlecenie IBM-a.
   Firma Globalfoundries powstała przed trzema laty na podstawie umowy pomiędzy AMD, ATIC oraz Mubadala Development Company. Wydzielenie części produkcyjnej pozwoliło AMD na wyjście z poważnych kłopotów finansowych.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Nokia poinformowała, że ograniczy produkcję telefonów w swoich dotychczasowych fabrykach i częściowo przeniesie ją do Azji, gdzie urządzenia będą składane. Mniej pracy będą miały zakłady w Finlandii, Meksyku i na Węgrzech, a to oznacza, że zwolnienia mogą dotknąć nawet 4000 osób. Przeniesienie składania urządzeń do Azji pozwoli nam szybciej dostarczać je na rynek - oświadczyła Nokia. Pozwoli to też na lepszą współpracę z dostawcami i szybsze wprowadzanie nowych rozwiązań.
   Rozumiemy, że planowane zmiany będą trudne dla naszych pracowników. W okresie przejściowym chcemy pomóc im oraz lokalnym społecznościom - stwierdził Niklas Savander, wiceprezes Nokii ds. rynków. Zapewnił jednocześnie, że dotychczasowe fabryki nadal będą odgrywały ważną rolę łańcuchu produkcji.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Według niepotwierdzonych informacji Microsoft zlecił IBM-owi i Globalfoundries produkcję układów scalonych dla następcy Xboksa 360. Podobno koncern z Redmond zamówił wykonanie około dziesięciu tysięcy 300-milimetrowych plastrów krzemowych z układami o nazwie kodowej Oban. Kości mają trafić do twórców oprogramowania, którzy będą pisali gry na konsolę.
   Podobno Oban zawiera procesor PowerPC i rdzeń graficzny Radeon HD bazujący na architekturze GCN (graphics core next).
   Wcześniejsze pogłoski mówiły, że Xbox Next będzie korzystał z układu system-on-chip opartego na architekturze ARM zawierającego wiele dedykowanych rdzeni odpowiedzialnych za grafikę, sztuczną inteligencję, dźwięk, szyfrowanie i inne funkcje. Przyszła konsola Microsoft ma podobno wykorzystywać system operacyjny zbudowany wokół jądra Windows 9. Ma być ona też mniejsza i tańsza w produkcji niż Xbox 360.
   Żadna z wymienionych firm nie chciała skomentować tych doniesień.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Firma Globalfoundries poinformowała o rozpoczęciu produkcji w nowym zakładzie Fab 8 w stanie Nowy Jork. To, jak twierdzi koncern, największa na świecie fabryka korzystająca z 300-milimetrowych plastrów krzemowych. Powierzchnia jej clean roomu wynosi niemal 28 000 metrów kwadratowych, a maksymalne zdolności produkcyjne to 60 000 plastrów miesięcznie. Fabryka korzysta z technologii gate-first, metalowych bramek i materiałów o wysokiej stałej dielektrycznej.
   Obecnie zakład jest przystosowany do produkcji 32- i 28-nanometrowych układów. W przyszłości, gdy fabryka będzie produkowała układy w technologii 22 i 20 nanometrów, sposób produkcji zostanie przestawiony na gate-last, który jest stosowany przez większość producentów układów scalonych.
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...