Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Błyskawiczna reakcja na ludzki głos

Recommended Posts

Mózg reaguje na ludzki głos w mniej niż jedną piątą sekundy. Psycholodzy z Uniwersytetu w Glasgow wykazali, że rozpoznaje on dźwięki wydawane przez przedstawicieli naszego gatunku w podobnym przedziale czasowym, co twarze, bo w ok. 170 ms po prezentacji.

"Ponieważ ludzkie kontakty społeczne polegają w dużej mierze na wyrazie twarzy i ekspresji głosowej, mózg z dużym prawdopodobieństwem rozwinął zdolność do szybkiego i skutecznego przetwarzania tego typu bodźców. Jako że twarze i głosy często są ze sobą sparowane w ramach komunikacji społecznej, ich przetwarzanie w podobnym przedziale czasowym ma naprawdę duży sens" – przekonuje doktorant Ian Charest.

W eksperymencie wzięły udział 32 osoby. Na czas słuchania różnych dźwięków – śpiewu ptaków, codziennych hałasów i wreszcie ludzkich głosów – nakładały one hełm z elektrodami EEG. Dzięki temu można było utrwalać sygnały generowane przez mózg. Okazało się, że potencjały elektryczne związane z ludzkim głosem, których amplituda była 2-krotnie wyższa od potencjałów wywoływanych przez ptaki, pojawiały się po upływie mniej niż 200 ms.

Charest uważa, że zdobyta wiedza pozwoli lepiej zrozumieć pewne zaburzenia, w tym autyzm, oraz opracować szerzej dostępne narzędzia diagnostyczne. Ludzie z autyzmem mają problemy z kontaktami społecznymi; obserwujemy też nieprawidłową aktywność mózgu po prezentacji twarzy lub głosów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dokonywanie po raz kolejny, zamiast poznanie już dokonanych odkryć, Lem nazwał "wgłobieniem". Coraz częściej przydaje mi się to słowo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przykładowo panna lub dżentelmen u których twa reputacja jest spalona . . . porozmawia z Toba i zachwyci się ekspresja twarzy lub delikatna barwa głosu to konto jest zerowe (lub dodatnie). I mozna zaczynać wszystko od nowa!

Tutaj ujawnia się zamiar (kokieteryjny cham może wypaść na love'LASS'a jak i mądrakla głupcem zostać).

Ale co powiedzieć o tym jak człowiek z wyższej warstwy społecznej przymila się temu z niższej? Role są odwrócone albo szacunek czy IQ stoja na odwrocie?

W wyrazie twazry jak i barwie/tonie głosu widać zamiary rozmówcy jak na "przysłowiowej dłoni" ale to juz  za prosty schemat napisałem i wtórny (dosłownie wyuczony).

 

naszego gatunku w podobnym przedziale czasowym, co twarze, bo w ok. 170 ms po prezentacji

 

Kupa czasu jak najmniej miałem z WM do WAW'u 19 ms to też był czad!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...