Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Duże, ociężałe zwierzęta, takie jak słonie, poruszają się wydajniej niż małe i zwinne, np. myszy. Wszystko sprowadza się ponoć do bardziej wyprostowanej postawy tych pierwszych (PLoS ONE).

Sądzimy, że ścięgna w nogach większych zwierząt mają lepszą pojemność sprężystą niż ich odpowiedniki u mniejszych gatunków. Ścięgna działają jak sprężyna. U większych, np. słoni, muszą być bardziej sprężyste, by dzięki odbiciu od podłoża odzyskać więcej energii do wykonania kolejnego kroku – tłumaczy dr Robert Nudds z Uniwersytetu w Manchesterze.

Biolog, który współpracował z Jonathanem Coddem i Billem Sellersem z tej samej uczelni, podkreśla też, że wydajność nie rośnie w sposób ciągły wraz z powiększaniem się masy ciała. "Zwierzęta duże i małe dzieli zmiana skokowa. Sprowadza się to do postawy: u słoni wyprostowanej, u myszy przykucniętej".

Akademicy z Manchesteru przejrzeli dostępne dane i porównali wydajność lokomocji, tj. stosunek zużytej energii metabolicznej do ilości ruchu, przy różnych wielkościach ciała. W miarę powiększania się gabarytów wzrost nie był stały, lecz skokowy, ponieważ u wszystkich małych zwierząt wydajność wynosiła 7%, a u wszystkich dużych 26%. Ludzie są gatunkiem dużym i poruszającym się w pozycji wyprostowanej, zatem nasza wydajność również wynosi 26%.

Naukowcy już wcześniej wiedzieli, że duże zwierzęta poruszają się wydajniej od drobnych, ale dopiero teraz odkryto, że decydującym czynnikiem jest postawa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To teraz wiadomo, dlaczego małe stworzonka muszą ciągle jeść ;)

 

Po pierwsze, stosunek masy ciała do powierzchni skóry (powierzchni tracenia energii cieplnej) jest korzystniejszy u dużych zwierząt (mniejsza powierzchnia w stosunku do masy), a po drugie, mniej energii zużywają na ruch :P

 

Ehhh... jak dobrze by było, gdyby wydajność energetyczna ludzi wynosiła 50%.. albo 75%.. A nie żeby 3/4 energii było traconej :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ehhh... jak dobrze by było, gdyby wydajność energetyczna ludzi wynosiła 50%.. albo 75%.. A nie żeby 3/4 energii było traconej ;)

Że co proszę?! Musiałbyś jeść o połowę mniej :D Tak wielkiej przyjemności bym nie był gotowy sobie odmówić :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niekoniecznie - może dało by się tak, że jadłbyś tyle samo, ale biegał 2x szybciej, męczył się 2x mniej (przy bieganiu z taką prędkością jak obecnie lub męczył tak jak teraz, ale przy 2x większym wysiłku) albo spał 2-4 godziny na dobę zamiast 4-8 ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...