Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

U otyłych nie wszystko jest większe

Recommended Posts

Nie bez powodu mówi się, że otyłość jest chorobą całego organizmu. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego, którzy dowodzą, że w mózgach osób o nadmiernej masie ciała dochodzi do wyraźnej degeneracji obszarów odpowiedzialnych za myślenie i planowanie. Wyniki studium potwierdzają także, że znaczny wzrost masy ciała wpływa na zmniejszenie masy całego mózgu.

Już we wcześniejszych badaniach udowadniano, że otyłość wiąże się ze wzrostem ryzyka demencji na późniejszych etapach życia. Dzięki studium przeprowadzonemu przez zespół dr. Paula Thompsona udało się zebrać dokładniejsze dane na ten temat oraz stworzyć nową hipotezę na temat przyczyn tego zjawiska.

Jak wykazały testy przeprowadzone na 51 osobach z nadwagą, ich mózgi były średnio o 6 procent mniejsze od mózgów ich rówieśników utrzymujących prawidłową wagę ciała, zaś w przypadku 14 osób otyłych zmniejszenie objętości mózgu osiągnęło średni poziom 8 procent. Co więcej, u osób otyłych stwierdzono zmiany strukturalne, które u osób zdrowych wystąpiłyby dopiero... 16 lat później.

Ze szczegółowych analiz wywnioskowano, że najpoważniejsze ubytki tkanki nerwowej pojawiły się w obrębie płatów czołowych i skroniowych kory mózgowej - obszarów kluczowych dla umiejętności logicznego myślenia oraz planowania. 

Co ciekawe, dotychczas nie udało się ustalić dokładnej przyczyny kurczenia się mózgu. Początkowo podejrzewano, że czynnikiem odpowiedzialnym za ten proces jest rozwój cukrzycy typu II (choroby typowej dla osób otyłych) oraz związane z nią podwyższenie poziomu insuliny, lecz z przeprowadzonych obliczeń wynika, że proces ten nie mógłby samodzielnie spowodować tak poważnych zmian.

Zdaniem Thompsona "brakujące" uszkodzenia mogą być powodowane przez zakrzepy krwi, powstające u osób otyłych znacznie częściej, niż u reszty populacji. Utrudniają one dopływ krwi, przez co mogą prowadzić do obumierania neuronów.

Innego zdania jest Deborah Gustafson z Uniwersytetu w Goeteborgu, także zajmująca się badaniem zaniku tkanki nerwowej u osób z nadwagą. Jej zdaniem, obserwowane zjawisko można wytłumaczyć dokładnie odwrotnie: to ubytki w płacie czołowym i skroniowym pojawiają się jako pierwsze, a efektem tego zjawiska jest zaburzenie równowagi pomiędzy uczuciami głodu i sytości, prowadzące o nadwagi. Wygląda więc na to, że pełne zrozumienie badanych zjawisk będzie wymagało dalszych badań.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No to biedne grubaski mogą się niedługo zacząć stykać z "uzasadnioną naukowo" dyskryminacją na rynku pracy na przykład. Potrzebne będą parytety?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest derobert
''Okazało się ze pastor nie był czarnym, ani murzynem ... on był afroamerykaninem ''

 

murzyn i czarny odwrotnie w tekście piosenki ;> a co do grubasków no to cóż, większość chyba jest sama sobie winna.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  większość chyba jest sama sobie winna.[/size]

Tu się nie zgadzam. Kiedyś na wycieczce w górach (z klasą) mijaliśmy babinkę posypującą jakimś środkiem chemicznym kapustę której liście już się zwijały w głowę..

 

- Przecież się pani otruje tą kapustą.

 

- to nie dla mnie, tylko na sprzedaż.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I pewnie winą tej chemii jest to, że potem dzieciaki żrą w McDonald's, nie ruszają się w ogóle i siedzą wiecznie przed kompem/TV? Ciekawe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przed chwilą mówiłeś, że babinka czymś posypywała. Babinki raczej nie prowadzą wielohektarowych gospodarstw, tylko właśnie sprzedają na straganach ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale ja o tym wiem. Problem w tym, że dostawcy hurtowi i wielcy farmerzy mają dokładnie ustalone, ile opłaca im się stosować (przecież powyżej pewnej dawki efekt jest już znikomy), a poza tym nie mogą sobie pozwolić np. na wywołanie zatruć, bo momentalnie straciliby zamówienia. Odważę się powiedziec, że to właśnie mali przedsiębiorcy, dostarczający do małych warzywniaków i jednocześnie marzący o dorobieniu się Maybacha po 2 latach prowadzenia szklarni, najczęściej grubo przeginają.

Share this post


Link to post
Share on other sites

''a poza tym nie mogą sobie pozwolić np. na wywołanie zatruć, bo momentalnie straciliby zamówienia.''

 

Zamawiający to nie to samo co konsumujący, a nie każde zatrucie organizmu widać w 10min. żeby go skojarzyć z danym pożywieniem i nie każde zatrucie przejawia się glebą i lekarzem ale np: przymuleniem umysłowym.

 

 

 

 

 

 

.

 

Filmik oglądnij 5 razy bez dźwięku.http://www.youtube.com/watch?v=-W4OpUYeYe8&feature=related

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...