Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Picie soku buraczanego zwiększa wytrzymałość i pozwala ćwiczyć o 16% dłużej. Występujące w nim azotany zmniejszają zużycie tlenu, przez co człowiek czuje się mniej zmęczony. Co ciekawe, podobnych oszczędności nie da się uzyskać w żaden inny sposób, nawet przez trening.

Naukowcy z University of Exeter sądzą, że ich odkrycie wykorzystają nie tylko sportowcy, ale także lekarze pomagający starszym ludziom z chorobami serca, układu oddechowego bądź metabolicznymi.
W studium wzięło udział 8 mężczyzn w wieku od 19 do 38 lat. Przez sześć kolejnych dni przed serią testów, np. jazdą na rowerze stacjonarnym, wypijali oni 500 ml organicznego soku buraczanego. Przy innej okazji podawano im placebo w postaci syropu z czarnych porzeczek. Po wychyleniu szklaneczki napoju wykonywali ten sam zestaw ćwiczeń.

Po soku buraczanym panowie byli w stanie pedałować średnio przez 11,25 min, o 92 s dłużej niż po napoju porzeczkowym. Oznacza to ok. 2-proc. skrócenie czasu potrzebnego na pokonanie hipotetycznego dystansu. Poza tym u badanych występowało niższe ciśnienie spoczynkowe krwi.

Na razie Brytyjczycy nie wiedzą, jak dokładnie azotany soku z buraków zwiększają wytrzymałość. Przypuszczają jednak, że w organizmie przekształcają się one w tlenek azotu, zmniejszając koszt tlenowy ćwiczeń. Zespół zamierza przeprowadzić kolejne badania, by określić wpływ pokarmów bogatych w azotany na fizjologię ćwiczeń.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak w tym soku jest tak dużo azotanów, to wypadałoby zrobić badania, czy jego picie nie powoduje syntezy związków azotu o działaniu rakotwórczym.

Ponadto - czy jest pewnym, że to placebo z soku z czarnej porzeczki rzeczywiście czynnie nie oddziaływa na organizm?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ktoś w ogóle jakieś pojęcie, czy to musi być koniecznie świeży, surowy sok, czy może być pasteryzowany albo np. suszony? Widziałam w aptekach takie suple z suszonego koncentratu buraczanego i nie wiem, czy też będą skuteczne...

Nie wiem również, czy można ufać producentom świeżego soku. Od dwóch tygodni piję taki 3-dniowy z Marwitu: 20% jabłkowego + 80% buraczanego i jakoś nie widzę żadnych efektów :(

Czy muszę kupić sokowirówkę?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź. Mógłbyś jeszcze to jakoś uzasadnić? Łykanie kapsułek ze sproszkowanym koncentratem jest jednak dużo łatwiejsze i przyjemniejsze niż codzienne obieranie buraków i przepuszczanie ich przez sokowirówkę, a

Wydaje mi się
to troszkę mało. Wolałabym mieć pewność.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pewność będziesz mieć jeśli przeprowadzisz badania porównawcze. Dla mnie ważne jest w jakim stopniu te substancje z tabletek są asymilowane przez organizm?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...