Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
Tomek

Rozmowa o prawach autorskich!

Rekomendowane odpowiedzi

Wpisać możesz, ale jeśli komuś się to nie spodoba i doniesie na policję... :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm. Pytanie: czy drukując sobie książkę i wpisując siebie jako wydawcę naruszam jakieś paragrafy? Jeśli na niej nie zarabiam, itp. I jeśli tak, to jakie? Ciekawe. Przy sprzedaży to mogła by się skarbówka przyczepić (ale chyba też dopiero powyżej jakiejś kwoty?), inaczej nie bardzo widzę naruszanego paragrafu.

 

Swego czasu w ten sposób wydawaliśmy w bibliotece magazyn poetycki: skład na kompie, powielanie na ksero. Jeśli dobrze pamiętam, to w stopce było wpisywane: „Wydawca: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna…” etc. Dopiero sporo później dostaliśmy ISSN i przenieśliśmy się do drukarni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Hm. Pytanie: czy drukując sobie książkę i wpisując siebie jako wydawcę naruszam jakieś paragrafy?

Nie wydaje mi się, żeby istniał paragraf zabraniający czegoś takiego.

Przy sprzedaży to mogła by się skarbówka przyczepić (ale chyba też dopiero powyżej jakiejś kwoty?)

Tu nie mam pewności, ale wydaje mi się, że podstawą do ewentualnego ścigania mogłoby być nie to, że nie płacisz podatków (bo faktycznie kwota jest za niska), ale to, że nie prowadzisz ewidencji przychodów, choć powinieneś, jeśli masz z takiej sprzedaży zysk. Ale tak jak mówię, spekuluję jedynie, a praktyka jest taka, że szkodliwość i powszechność czynu sprawiają, że zwyczajnie nie warto się czymś takim zajmować z punktu widzenia kontroli skarbowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samo rozprowadzanie książek nie jest bezprawne, ale ich sprzedawanie bez zezwolenia (działalność gospodarcza, czy inne skarbowe sprawy) już tak. Nawet jeśli się skarbówce nie będzie chciało schylić po te parę groszy od Ciebie (chociaż i takie przypadki się zdarzają) to zawsze mógłby się znaleźć ktoś kogo Twoja "domowa oficyna" by koliła w oczy i tylko o tym pisałem :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...