Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

W czułkach brazylijskich mrówek polujących na termity wykryto miniaturowe magnesy, które pozwalają im nawigować jak ptakom, żółwiom morskim czy pstrągom. To dlatego owady te sprawiają wrażenie, jakby zawsze wiedziały, gdzie zmierzają i gdzie się aktualnie znajdują.

Naukowcy z Brazylijskiego Centrum Badań Fizycznych w Rio de Janeiro badali różne części ciała schwytanych robotnic pod mikroskopem optycznym i elektronowym. W czułkach zwierząt wyryli duże ilości kryształów tlenków żelaza.

Mrówki, które badaliśmy, żyją na glebach obfitujących w rozdrobnione minerały żelaza, tak więc materiału budulcowego mają pod dostatkiem. Wykorzystanie minerałów rozpoczyna się, kiedy tylko owady wchodzą w kontakt z ziemią – opowiada Jandira Ferreira de Oliveira. W czułkach mrówek znaleziono magnetyt, maghemit, getyt i krzemian glinu. Wszystkie wymienione związki tworzą coś w rodzaju igły kompasu.

Na potrzeby badań zespół Oliveiry zbierał w Sao Paulo okazy mrówek z gatunku Pachycondyla marginata. Trasy ich migracji są zwykle odchylone o 13 stopni od osi geomagnetycznej Ziemi, a najsilniejszy sygnał wydobywa się z czułków. Substancje magnetyczne są w nich ulokowane w pobliżu narządu Johnstona. Znajduje się on w drugim członie czułków i niewykluczone, że również wchodzi w skład układu nawigacyjnego mrówek.

Nie wszystkie mrówki znajdują drogę do gniazda w ten sam sposób. Te zamieszkujące pustynie wykształciły np. oczy wykrywające polaryzację światła.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawe co te żyjątka poczną, gdy się zmieni biegunowość pola magnetycznego Ziemi. Sądzę, że się będą musiały jakoś przestroić. Ale to już jest sprawa uczenia się zwierząt, nawet dość prymitywnych.

Ciekaw jestem, czy badacze migracji zwierząt spróbowali się zastanowić co się dzieje z ich magnetycznym GPSem w momentach zmian biegunowości pola magnetycznego Ziemi. Zdarza się to ponoć średnio raz na kilkaset tysięcy lat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tylko co taka zmiana biegunowości pola magnetycznego Ziemi dla zwierząt oznacza ? Nie dzieje się to chyba w krótkim okresie, więc ptak wylatujący z gniazda, nie powinien mieć problemów do niego wrócić. Strzelam w ciemno, że ich swoisty GPS nie jest zapisany w DNA, lecz stworzenia uczą się go na bieżąco. W czasie życia jednego pokolenia, biegunowość pola magnetycznego chyba się o wiele nie zmieni ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...