Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Mulaj Ismail, drugi sułtan Maroka z dynastii Alawitów, został kiedyś wpisany do Księgi rekordów Guinnessa jako mężczyzna będący ojcem największej na świecie liczby dzieci. Spłodził ich ponoć 888, ale Dorothy Einon z Uniwersyteckiego College'u Londyńskiego dowodzi, że nawet przy stałym dostępie do płodnych kobiet jest to z kilku powodów niemożliwe.

Powód pierwszy to częstotliwość, z jaką dochodzi do jajeczkowania. Mulaj musiałby mieć niezwykły dar wyczuwania u swoich wybranek krótkiego okresu płodności. Po drugie, kobiety, które współżyją nieregularnie, mają dłuższe cykle i rzadziej owulują. Jeśli więc przyjąć, że władca miał swój własny 500-osobowy harem, wszystkie kobiety współżyły nieregularnie, a szanse na uprawianie seksu w okresie płodnym były jeszcze niższe.

Na tym jednak nie koniec przeszkód piętrzących się na drodze do zostania ojcem rekordzistą. Wbrew pozorom, do ciąży nie dochodzi wcale tak często. Nawet gdyby Mulaj kochał się z kobietą w idealnym momencie i jajeczko zostałoby zapłodnione, tylko 42% zygot przeżywa do 12. dnia ciąży. Einon zwraca też uwagę na zjawisko niepłodności, tutaj w dodatku mówimy o sytuacji rodem ze społeczeństwa rozwijającego się. Co więcej, błędem jest zakładać, że wszystkie partnerki sułtana były cnotliwymi białogłowami i współżyły tylko z nim. Mimo wysiłków stróżujących eunuchów część dzieci spłodzili więc zapewne inni mężczyźni.

Jeśli Mulaj Ismail kopulował codziennie z wieloma kobietami, liczebność plemników w jego spermie musiała bardzo spaść (o ich jakości nie wspominając). Brytyjka uważa, że to mało prawdopodobne, by różnica pomiędzy maksymalną liczbą potomków mężczyzn i kobiet była tak duża. Stąd tezy przedstawione w artykule pt. "Ile dzieci może mieć jeden mężczyzna?", który opublikowano na łamach pisma Evolution and Human Behavior.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm...

Spójrzmy na to technicznie:

1. Jeśli sułtan preferował współżycie z kobietami które miały "mokre" wargi sromowe (śluz wysoko płodny) to jego "skuteczność" zostania ojcem znacząco wzrastała.

2. Przypuśćmy że współżył średnio ok. 200 razy w roku (może więcej, ale to dla łatwiejszych obliczeń)

3. UWAGA: Problemy z płodnością to domena dzisiejszych czasów; możemy śmiało założyć że conajmniej 80-85% było płodnych (tak było np. jeszcze w połowie XX wieku);

4. Przyjmijmy że w tych sprzyjających warunkach co 5 współżycie kończyło się urodzeniem dziecka, czyli mamy ok. 40 dzieci na rok

5. Przyjmijmy, że jego libido malało proporcjonalnie z wiekiem i w wieku 60 lat był już ojcem "tylko" 10 dzieci; czyli licząc średnio w ciągu 40 lat mógł być ojcem 25 dzieci/rok a to już daje wynik 1000 dzieci

Wniosek: Tak liczne potomstwo z technicznego punktu widzenia jest możliwe.

 

Opowiastki o "skoku w bok" kobiet z haremu możemy włożyć między bajki. Nikt przy zdrowych zmysłach nie ryzykuje życia - przecież to ISLAM!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Już gadałeś o tych cyklach. Sam przyznałeś, że zdanie cogito może być dobrym sprawdzianem, a cogito pokazała na swoim przykładzie, że ta metoda praktycznie działa co najmniej kiepsko. Odpuść sobie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

jaka jest szansa na zajście w ciążę po stosunku "standardowej" pary w poszczególnych fazach cyklu czy jak się to nazywa?

Share this post


Link to post
Share on other sites
jaka jest szansa na zajście w ciążę po stosunku "standardowej" pary w poszczególnych fazach cyklu czy jak się to nazywa?

 

Doczytaj, dodatkowe jajeczkowanie to przyczyna kleski kalendarzyków cytowanych przez maca

dlatego dla większości poczeć metoda się zgadza (dzieci wpadki z niewiedzy o cyklu Jonasa -     ,,nieznajomość praw przyrody nie zwalnia z konsekwencji działania wbrew nim'').

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest macintosh

Nie wiem gdzie przeczytałem, może nawet tutaj.

 

Pewna kobieta urodziła dwoje dzieci podczas porodu.

Każde miało innego ojca.

 

waldi - nie twierdziłem o korzyściach z obserwacji cyklu, na stronie zaznaczone jest, że jest to jedna z najmniej pewnych metod antykoncepcji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...