Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
thibris

Moderownia

Rekomendowane odpowiedzi

Jakieś pomysły, sugestie, komentarze do moderowania ? Trzeba by jakieś wspólne standardy wypracować.

Czy upomnienia użytkowników piszemy na PM, czy w poście do którego się odnosimy ? Czy edytując/dopisując coś do posta użytkownika używamy jakiejś formułki "Edytowane przez/Moderowane". Nie testowałem, więc nie wiem jak to działa jeszcze.

Czy wulgaryzmy wycinamy i dajemy upomnienie, czy zostawiamy i dajemy upomnienie aby było widać za co ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po to macie uprawnienia do moderowania (czyt. edycja postów/kasowanie), by z nich korzystać, a nie pozostawiać "śmieci" w postach dla potomnych i jedynie coś tam sygnalizować - myślcie o dobru całego forum. Również powinniście nakierowywać rozmowy w wątkach z offtopów na ich właściwą tematykę, bo kilkukrotnie widziałem już przydługie dyskusje niezwiązane z artykułem (mimo iż ja sam czasami dorzucam coś "przy okazji"). Co do upomnień, to jasno wyraził się już Pan Mariusz:

12. Moderator ma prawo zbanować uciążliwego użytkownika na czas nie dłuższy niż 7 dni. Najpierw jednak musi zwrócić mu 1 raz uwagę w prywatnej wiadomości, a jeśli to nie poskutkuje, dwukrotnie na forum.

13. Jeśli po zwróceniu uwagi na forum upomniany użytkownik zostanie wzięty w obronę przez co najmniej 2 innych użytkowników, moderator powinien decyzję o ewentualnym zbanowaniu skonsultować z innym moderatorem.

14. Użytkownik, który został zbanowany w ciągu pół roku na okres przekraczający łącznie dwa tygodnie, może zostać usunięty z forum. Decyzję o usunięciu użytkownika podejmują wszyscy moderatorzy oraz administrator zwykłą większością głosów.

Więc tutaj akurat macie klarowną sytuację. W przypadku wulgaryzmów lub zwrotów niecenzuralnych lepiej jakby były wygwiazdkowywane (w końcu na ulicy mandat za to można dostać, prawda?), a najlepiej jakby administrator odgórnie zdefiniował filtry (o ile SMF mają taką funkcję), przy czym pojedyncze przekleństwo nie powinno skutkować ostrzeżeniem chyba, że użytkownik nagminnie przeklina lub jest ono częścią obraźliwych treści wobec innego użytkownika lub poglądów/osób przedstawionych w artykule. Co do standardów, to myślę, że najbardziej neutralnie jest zwracać uwagę w osobnym poście niż ingerować w czyjąś "własność", aczkolwiek to może wprowadzić dodatkową i niepotrzebną dyskusję. Jeśli zaś post wymaga bezpośredniej moderacji lub przyznania ostrzeżenia, to wypadałoby poinformować innych co się w nim zmieniło/za co ono się należy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, ale o czym konkretnie mówisz? Czy ktoś coś przegapił, a powinien był odnaleźć i usunąć? Miej, proszę, świadomość, że my też nie przeglądamy absolutnie każdego posta, bo zwyczajnie nie ma na to czasu. Dlatego chyba warto zaapelować o korzystanie z funkcji "zgłoś do moderatora".

 

Inna rzecz, że ja osobiście jestem przeciw radykalnemu cięciu offtopików. To ma sens, gdy faktycznie narusza kierunek dyskusji, ale jeżeli rozmowa schodzi na inny tor, gdy właściwy temat wątku został wyczerpany, to czemu nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, ale o czym konkretnie mówisz? Czy ktoś coś przegapił, a powinien był odnaleźć i usunąć?

O nic konkretnego, thibris po prostu zapytał co ma robić. :)

 

Funkcja "zgłoś do moderatora" jest obciążona niechcemisizmem użytkowników i podpada pod kapowanie, więc nie polegałbym jedynie na niej. Natomiast offtop raczej zawsze narusza temat dyskusji, stąd jego nazwa, ale starych przykładów nie będę wskazywał, bo prawo musiałoby działać także wstecz. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja o niczym konkretnym nie pisałem. Po prostu chciałem abyśmy ustalili jakieś zasady. Oczywiście możemy się nad nimi zastanawiać kiedy jakaś sytuacja nastąpi dopiero, ale dobrze by było mieć jakieś wspólne założenia radzenia sobie w pewnych sytuacjach. Nie poradzę nic na to, że lubię mieć jasne procedur :)

Przy cięciu offtopów popieram Twoje zdanie - po długim czasie spędzonym tutaj, wiem że offtopy to integralna część Kopalni. Oczywiście chodzi o offtopy rozwijające wątek w jakimś kierunku.

 

Co do "zgłoś do moderatora" sorki, ale ta funkcja jak i moderatorzy są tutaj dla dobra wszystkich użytkowników. Jeśli Wy nie zadbacie o to by moderator o czymś wiedział, to nie zawsze się sam dowie. To nie jest kapowanie. To zwrócenie uwagi na zdarzenie wbrew regulaminowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy cięciu offtopów popieram Twoje zdanie - po długim czasie spędzonym tutaj, wiem że offtopy to integralna część Kopalni. Oczywiście chodzi o offtopy rozwijające wątek w jakimś kierunku.

Co do rozwijających zbliżony temat w merytoryczny sposób, to się zgadzam.

 

Co do "zgłoś do moderatora" sorki, ale ta funkcja jak i moderatorzy są tutaj dla dobra wszystkich użytkowników. Jeśli Wy nie zadbacie o to by moderator o czymś wiedział, to nie zawsze się sam dowie. To nie jest kapowanie. To zwrócenie uwagi na zdarzenie wbrew regulaminowe.

Jak dotąd ta funkcja także była (obsługiwana przez adminów), więc po co zatem moderatorzy? Żeby nie było - nie neguję oczywiście potrzeby ich istnienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dotąd ta funkcja także była (obsługiwana przez adminów), więc po co zatem moderatorzy? Żeby nie było - nie neguję oczywiście potrzeby ich istnienia.

Po to aby admini/redaktorzy mieli więcej czasu na pisanie newsów ? Wcześniej pisali newsy i monitorowali, czy jakieś bezeceństwa się na forum nie dzieją. Dzisiaj przerzucono to na moderatorów.

Moderator też człowiek i wszystkiego widzieć nie musi, dlatego też potrzebna jest interwencja użytkowników w zgłaszaniu incydentów. Widzisz jakieś przestępstwo to dzwonisz na policję, czy myślisz że wcześniej czy później policja sama się dowie o tym przestępstwie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat wątpię by dziennie było zilion zgłoszeń. Monitorowanie forum przed moderatorów - jak najbardziej, od tego ta funkcja, ale spoczywanie na zgłoszeniach czegoś przez innych nie zaowocuje zbytnią skutecznością. O tym tylko i wyłącznie mówię. Jakkolwiek donikąd ta rozmowa nie zmierza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale dlaczego myślisz, że moderatorzy nic nie robią sami z siebie? Już kilka razy upominano użytkowników, że odbiegają od tematu, a wcześniej Mariusz jako admin nieraz brał udział w dyskusjach. Co dwie głowy to nie jedna, więc dopóki moderatorzy działają jak trzeba, chyba nie ma sensu tego zmieniać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego stwierdziłem, że donikąd ta dyskusja nie prowadzi, bo wszyscy tutaj zgadzamy się co do potrzeby i przydatności moderacji, jako osób odciążających adminów. Chodziło mi zgoła o drugą stronę medalu, by nie była to funkcja na żądanie, a właśnie na przeglądaniu nowych postów, bowiem nie wszystko kwalifikuje się jednoznacznie pod zgłoszenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że admini nie ograniczają się tylko do czekania na zgłoszenie o incydentach - tego możesz być pewien :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy można w jakiś sposób wydzielić kilka postów z moderowanego wątku i przenieść w inne miejsce, aby oddzielić właściwy wątek od offtopa ? Szukam opcji od tego, ale nie chcę nic zepsuć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra - jakoś sobie poradziłem :)

Alarm odwołany...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co oznacza pole "Ostatnio obserwowani użytkownicy" w kąciku moderatora ? Da się komuś przykleić jakiś marker i go obserować na forum czy jak ? Po co jest ta opcja, i czy w ogóle jest do czegoś używana ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po to aby admini/redaktorzy mieli więcej czasu na pisanie newsów ? Wcześniej pisali newsy i monitorowali, czy jakieś bezeceństwa się na forum nie dzieją. Dzisiaj przerzucono to na moderatorów.

Moderator też człowiek i wszystkiego widzieć nie musi, dlatego też potrzebna jest interwencja użytkowników w zgłaszaniu incydentów. Widzisz jakieś przestępstwo to dzwonisz na policję, czy myślisz że wcześniej czy później policja sama się dowie o tym przestępstwie ?

Chciał bym zauważyć, że ostatnio za takie podejście google przegrało sprawę w sądzie i mariusz twierdził, że słusznie sprawę przegrali - czyżby podwójne standardy na kopalni się rodziły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie znalazłeś stwierdzenie, że "słusznie sprawę przegrali"? Cytuję Mariusza:

 

też uważam, że wsadzanie menedżerów do więzienia to nie rozwiązanie. I, możliwe, że to nie oni powinni odpowiadać. (...) filozofia "zareaguję jak mnie ktoś powiadomi" oznacza, że są całkowicie bierną stroną. Mają nad serwerami całkowitą władzę, dlatego powinni działać aktywnie, a nie pasywnie.
Chodzi mi tutaj o to, że bardzo często spotykam się z opiniami, iż w żaden sposób nie wolno karać firm udostępniających swoją infrastrukturę za to, co robią użytkownicy. To jakieś fetyszyzowanie internetu. Firma ma kontrolę nad infrastrukturą więc powinna w pewnym stopniu odpowiadać za jej wykorzystanie.

 

Ja tu widzę bardzo wyraźne stwierdzenie, że kara mogłaby być nałożona co najwyżej za ignorowanie zgłoszeń albo brak aktywnej kontroli. Na KW jak najbardziej taka kontrola nad forum istnieje - dodatkowo, żeby ją wzmocnić, oprócz zespołu redakcyjnego powołano moderatorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...