Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
thibris

Budzikom śmierć

Rekomendowane odpowiedzi

Dlaczego się rano budzimy ? Czy tylko ze względu na głośne sygnały wydobywające się z naszego "budzika", czy może dlatego, że nasz mózg wyłapuje zasłyszane dźwięki ?

Czasami przeróżne hałasy o wysokim natężeniu nie potrafią mnie wybudzić, ale cicha muzyczka (jakaś dobrze mi znana) radzi sobie z tym zadaniem doskonale. Czy też tak macie ?

Czy do budzenia potrzeba dużej głośności, czy tylko znanego motywu dźwiękowego ?

Może jest tak, że mózg podświadomie zaczyna analizować znany już kawałek melodii i przez to powoduje nasze wybudzenie - w przypadkach cichych melodii.

Jakieś spostrzeżenia z Waszej strony ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, ale pod tym względem zawsze bawił mnie mój brat. Nigdy nie wyłączał budzika, nawet w weekendy. W weekendy po prostu podświadomie go wyłączał i spał dalej. W tygodniu za to zawsze wstawał niemal automatycznie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba przyzwyczajenie.

Ja mam tak, ze potrafię wstać, wyłączyć wierzę (mój budzik) i dalej pójść spać, tyle tyle że to odbywa się poza świadomością, nie pamiętam tego potem.

Albo po wstawaniu wcześnie, po jakimś miesiącu, dwóch sam się przyzwyczajam i wstaję bez pomocy budzika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co nas budzi ? Czy ważne jest aby było to coś wnerwiającego i głośnego, czy wystarczy dość cicha znana/lubiana melodia ? Dlaczego czasami jest tak, że można spać przez całą noc przy włączonym radiu i nic. A jak tylko puszczą w eter coś lubianego, to się budzimy czasem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ale co nas budzi ?

To nie musi być nic zewnętrznego. Jeśli mam świadomość, że jutro jest sobota (no właściwie już dziś), to wstanę późno - 10 - 12. Jeśli w poniedziałek trzeba wstać przed szóstą - a, tu już kodujemy w mózgu, przygotowujemy się mentalnie, jednocześnie oczywiście rezygnujemy ze wszelkich wspomagaczy typu budziki - co powoduje, że naprawdę jesteśmy świadomi tego, że zdani jesteśmy tylko na siebie i samy musimy się obudzić. I nie będzie większego problemu. Tylko jak człowiek za dużą presję wywoła na siebie, żeby wcześnie się obudzić a nie zaspać, to może przed właściwą godziną budzić się kilka razy - by sprawdzić na zegarku, czy to już odpowiednia godzina.

Ja mam wrażenie, że czasem mechanizmy budzące są blokowane przez sny. Praktycznie zawsze jak zaśpię, to IMO nie dlatego, że poszedłem spać o 1 - 3 w nocy, tylko dlatego, że akurat mi się coś śniło. Często tak mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co nas budzi ?

Jeżeli w danym dniu nie stawia nas na nogi budzik, to organizm chyba sam wyczuwa, że już sobie odpoczął ;)

 

Czy ważne jest aby było to coś wnerwiającego i głośnego, czy wystarczy dość cicha znana/lubiana melodia ?
Dla mnie zdecydowanie to drugie. Mnie co rano budzi "Acid 8000" Fatboy Slima, kawałek zaczynający się bardzo cicho :) Także da się

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie kiedyś budził np. dźwięk otwierania drzwi od mojego pokoju. Nie żeby był jakoś specjalnie głośny, takie po prostu ciche szuranie po dywanie.

Podejrzewam, że mózg, a szczególnie obszar odpowiedzialny za odbieranie bodźców słuchowych, cały czas czuwa, ale reaguje tylko na "zaprogramowane" dźwięki. (np. dźwięk skradającego się drapieżnika/budzika :) )

 

A tak ogólnie jeżeli chodzi o budzenie się, to ważna jest jeszcze faza snu. Są budziki, które wykrywają te fazy i budzą w odpowiednim momencie. (kiedyś sobie taki kupię)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ale co nas budzi ? Czy ważne jest aby było to coś wnerwiającego i głośnego, czy wystarczy dość cicha znana/lubiana melodia ? Dlaczego czasami jest tak, że można spać przez całą noc przy włączonym radiu i nic. A jak tylko puszczą w eter coś lubianego, to się budzimy czasem ?

Po prostu przyzwyczajenia twojego mózgu. Muzyka czy dzięki... ot taki system samozachowawczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość macintosh

Zaciekawiło mnie czego słucha mikroos 8) I spróbowałem tego(understood?!)

mikroos'ie : Fatboy Slim zrobił jeszcze jeden kosmiczny kawałek: "Right Here Right Now"(a teraz użyje niepedagogicznego sformułowania: można się naćpać tym dźwiękiem)

"Acid 8000" - jest transowe, dlatego podejrzewam, że się przy tym uczysz. A jeśli teoria o znanych wybudzających dźwiękach jest prawdziwa to Ty chyba wyskakujesz z tego łóżka i uwieszasz się żarówki na suficie :)

 

Jeśli się mylę to przepraszam, nie spodziewałem się(jeśli uznasz za stosowne, napisz mi na PW) ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mikroos'ie : Fatboy Slim zrobił jeszcze jeden kosmiczny kawałek: "Right Here Right Now"(a teraz użyje niepedagogicznego sformułowania: można się naćpać tym dźwiękiem)

A owszem, dobry kawałek :) W ogóle cały ten album jest wyjątkowo fajny ;)

"Acid 8000" - jest transowe, dlatego podejrzewam, że się przy tym uczysz. A jeśli teoria o znanych wybudzających dźwiękach jest prawdziwa to Ty chyba wyskakujesz z tego łóżka i uwieszasz się żarówki na suficie :P

niezłe, niezłe ;D Chociaż jeszcze lepiej ten kawałek sprawuje się podczas długich wypadów na rowerze - zmęczenie w jakiś dziwny sposób znika i można rwać dalej pod górę ;>

Jeśli się mylę to przepraszam, nie spodziewałem się(jeśli uznasz za stosowne, napisz mi na PW) :D

No, już nie bądźmy aż tacy delikatni :) Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość macintosh

EDIT:

Raz jak wiedziałem, że nie wstanę rano(na nietypową dla mojego trybu godzinę).

Nie poszedłem spać 8) I dzięki temu nie nawaliłem.

Noc przesiedziałem na kw

old version:

Ciągnę cała dyskografie 8)

oczywiście po wypróbowaniu zakupie te utwory, które mi się spodobają, a inne skasuję

ten

ma smutne zakończenie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie czy dałoby się wyeliminować głośne/denerwujące budziki na rzecz przyjemnych muzyczek dostosowanych do budzonego. Gdyby się dało można by zrobić budzik spersonalizowany - taki który swoją muzyczką budziłby tylko jednego/określonego użytkownika.

Nie posądzajcie mnie o jakieś wudu czary magię - po prostu sobie tak fantazjuję tutaj :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja reaguję na budzik głównie w weekendy, w pracowitym tygodniu szybciej mnie obudzi wszystko inne ale nie budzik. Najlepszym budzikiem dla mnie jest słońce - muszę chyba używać timer-a połączonego z lampą zamiast budzika  :)

 

btw Fatboy Slim daje rade  ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie czy dałoby się wyeliminować głośne/denerwujące budziki na rzecz przyjemnych muzyczek dostosowanych do budzonego. Gdyby się dało można by zrobić budzik spersonalizowany - taki który swoją muzyczką budziłby tylko jednego/określonego użytkownika.

 

http://www.trendz.pl/axbo-zegarek-biologiczny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie o takie coś mi chodziło ;) Tutaj masz pomiary jakieś Twojej fazy snu - na podstawie bransoletki na ręce. Szkoda, że moja ręka może być pod kołdrą, albo pod moim ciałem - to sobie wtedy pomierzy nie wiem co :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie to wyglada tak ze jakies 5-10 minut przed zadzwonieniem budzika (komorka - Infinity 2008 gra ;) ) juz nie spie jedynie mam zamkniete oczy i czekam az zadzwoni :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@azzzzz

Tak też często jest jak już się przyzwyczaję do godziny wstawania

@thibris

Wiesz co, to musi być coś, co cię silnie łączy z emocjami, co da ci silny bodziec emocjonalny, wtedy powinieneś od razu się obudzić. Wyjątkiem jest jak jesteś skrajnie zmęczony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie czy dałoby się wyeliminować głośne/denerwujące budziki na rzecz przyjemnych muzyczek dostosowanych do budzonego. Gdyby się dało można by zrobić budzik spersonalizowany - taki który swoją muzyczką budziłby tylko jednego/określonego użytkownika.

Nie posądzajcie mnie o jakieś wudu czary magię - po prostu sobie tak fantazjuję tutaj :)

 

Przydało by się ;) Rano o 7:00 budzi mnie budzik(wnerwiające pikanie) a 1 minutę po budziku Telefon(Wstawaj !!) Jestem za !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...