Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Dwa w jednym, czyli o budowie skrzydeł

Recommended Posts

Wydawać by się mogło, że latanie to dla zdolnych do tego zwierząt sprawa oczywista: wystarczy odbić się od ziemi i machać skrzydłami. Okazuje się jednak, że słynne latające gady ery mezozoicznej, pterozaury, wzbijały się w przestworza w sposób zupełnie inny, niż żyjące obecnie ptaki.

Typowy ptak musi pogodzić ze sobą dwa czynniki: siłę nóg, potrzebną do odbicia się w powietrze, oraz ich masę, która powoduje dodatkowe obciążenie podczas lotu i związane z tym marnowanie energii. Chociaż większość żyjących dziś ptaków ma dość silne nogi, do wzbicia się w powietrze potrzebuje "wspomagania", czyli np. rozbiegu, podmuchu wiatru albo skoku z wysoko położonego miejsca.

Pterozaury, ciągle narażone na atak ze strony dinozaurów, nie mogły sobie pozwolić na ten luksus. Jak się jednak okazuje, ewolucja doprowadziła do powstania u nich innego, bardzo "sprytnego" rozwiązania.

Jak donosi Michael B. Habib, badacz z Centrum Anatomii Funkcjonalnej i Ewolucji na Johns Hopkins University, kościec pterozaurów był zbudowany zupełnie inaczej, niż u dzisiejszych ptaków. O ile żyjący współcześnie upierzeni lotnicy startują w przestworza dzięki silnym nogom, o tyle u pterozaurów funkcję tę przejęły kończyny przednie, będące jednocześnie "rusztowaniem" dla skrzydeł. Tak wynika przynajmniej z danych uzyskanych za pomocą komputerowej analizy szkieletów obu grup zwierząt.

Jeśli stworzenie ma startować jak ptak, powinno mieć rozmiar nie większy, niż największy ptak - tłumaczy krótko swoje wnioski, Habib. Jego zdaniem, pterozaury wzbijały się w powietrze głównie z wykorzystaniem przednich kończyn. Chwilę później te same mięśnie były wykorzystywane do machania skrzydłami, dzięki czemu zmniejszała się masa muskułów nieużywanych podczas lotu.

Różnica pomiędzy pterozaurami i ptakami pod względem krytycznych właściwości mechanicznych jest bardzo, bardzo duża, szczególnie kiedy mówimy o dużych pterozaurach. Wraz z rosnącym rozmiarem, różnica także się zwiększa - tłumaczy naukowiec.

Charakterystyczny sposób poruszania umożliwił latającym gadom osiągnięcie naprawdę imponujących rozmiarów. Rozpiętość skrzydeł wynosiła u nich nierzadko nawet 10 metrów. Pomimo masy sięgającej ćwierć tony, zwierzęta te mogły wzbić się w powietrze bez rozbiegu. Zdaniem badacza, odbicie się od ziemi w "ptasi" sposób byłoby dla pterozaurów niemożliwe.

O swoim odkryciu Habib poinformował na łamach czasopisma Zitteliana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może wykorzystywały wodór tak jak smoki?

To taki żarcik ? Nie widać emotikonki... Ciekawe w jaki sposób smoki wykorzystywały wodór. Co ciekawsze natomiast - u którego pisarza fantasy tak się działo ? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

to taka krytyka?nie widać jadu... :-* hmm a ktoś na serio stworzył teorię, że smoki wykorzystywały/wykorzystują wodór do latania?może są jak zwierzęce rakiety kosmiczne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

W książkach smoki latają do przodu tzn. głową do przodu :) ... ciekawie by wyglądały latając jak rakiety  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może wykorzystywały wodór tak jak smoki?

 

Też oglądałem ten program pseudo-dokumentalny. (Smoki, podobno, używały pęcherzy wypełnionych wodorem by stać się lżejsze od powietrza) Nikt tam tylko nie wspomniał, że 1m3 wodoru, jest lżejszy od powietrza o jakiś kilogram.

 

A przy okazji...

Jak się jednak okazuje, ewolucja doprowadziła do powstania u nich innego, bardzo "sprytnego" rozwiązania.

...cały artykuł jest napisany jakby antychronologicznie.

Przecież to ptaki są nowszym produktem ewolucji i wyparły pterozaur(ów), więc jak widać rozwiązanie się nie sprawdziło.

 

Moim zdaniem, lepiej gromadzić energię potrzebną do wybicia w szkielecie/ścięgnach, tak jak bodajże pajęczaki to robią.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a jaki był tytuł tego dzieła o którym mówicie?

pterozaury mogły wykształcić w pewnych warunkach(np. być może dzisiejszych)lepsze rozwiązanie,tylko akurat w warunkach uderzenia meteorytu(np.)się jako całość pterozaury nie sprawdziły i nie przetrwały

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...