Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
thibris

Propozycje regulaminowe

Rekomendowane odpowiedzi

http://kopalniawiedzy.pl/forum/index.php/topic,5446.msg30304.html#msg30304

"Może sami stworzymy regulamin ? Zastanówmy się co powinno się w nim znajdować i przedyskutujmy jego ostateczny wygląd. Kto będzie chciał, ten się pod nim podpisze i będzie stosował. Kto nie będzie chciał - jego sprawa. Być może dzięki temu damy naszym adminom jakieś pojęcie o tym czego oczekujemy po regulaminie."

 

Według Wikipedii:

 

Zalecenia netykiety

 

Dla grup i list dyskusyjnych są to:

1. zakaz spamowania (m. in. wysyłania niechcianych linków do stron)

2. zakaz wysyłania tzw. "łańcuszków szczęścia"

3. nakaz zapoznania się z wykazem FAQ przed zadaniem pytania

4. stosowanie się do reguł pisania obowiązujących w danej grupie (sposób kodowania polskich liter, zasad cytowania, możliwości wysyłania (lub nie) wiadomości formatowanych w HTML-u, możliwości dołączania (lub nie) plików binarnych, co zwykle jest szczegółowo opisane w FAQ danej grupy

5. zakaz nadmiernego cross-postowania czyli wysyłania maili/postów do kilku grup naraz

6. zakaz wysyłania maili/postów do wielu osób naraz z jawnymi adresami e-mail (stosujemy kopię ukrytą)

7. zakaz pisania nie na temat (OT - OffTopic)

8. zakaz pisania kilka razy z rzędu (szczególnie restrykcyjnie używany na forach posiadających funkcję edycji postu)

 

Dla usług interaktywnych (IRC, komunikatory, czaty, fora dyskusyjne na stronach WWW):

 

9. zakaz floodowania

10. nakaz zapoznania się z FAQ danego kanału/forum/czatu i przestrzeganie zawartych tam zasad szczegółowych

11. zakaz nagabywania (upartego łączenia się z) osób które sobie tego nie życzą

12. zasady dotyczące znaków diakrytycznych (użytkownicy wielu kanałów nie życzą sobie używania polskich liter, irc.pl podaje "Polskie litery koduj w ISO-8859-2 lub ich nie używaj", natomiast użytkownicy wielu for internetowych nie tolerują postów bez polskich znaków diakrytycznych)

13. zasady korzystania z różnych języków na kanałach wielonarodowościowych

14. zakaz ciągłego pisania dużymi literami

15. nakaz używania emotikon z rozwagą (mają być dodatkiem do tekstu, a nie główną treścią)

16. na forach internetowych zwracamy się po imieniu lub po nicku. Nigdy samym nazwiskiem.

 

 

3, 5, 6, 11, 13 - możemy sobie darować chyba.

 

Na tą chwilę nie wymyślam nic nowego, nie rozbudowuję punktów z Wiki. Poczekam na Wasze propozycje i sam coś skrobnę jak znajdę chwilkę czasu przed ekranem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powtarzam propozycję ograniczenia opcji edytowania i usuwania postów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ograniczenie możliwości oceniania. Użytkownicy będą mogli oceniać innych sami mając ocenę powyżej jakiegoś poziomu lub/i mając ilość napisanych postów powyżej określonej liczby. Konkretnych cyferek nie podaję. To tylko pierwsze przemyślenia :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie wkleić regulamin z forum które założyłem dla jednej szkoły. Niniejszy regulamin jest moją twórczością, stworzoną na bazie własnych doświadczeń. Mam nadzieje że zrobimy jakąś wspólną fuzję :D

1. Nieznajomość regulaminu nie zwalnia cię z przestrzegania jego zasad.

2. Zanim rozpoczniesz nowy wątek, sprawdź czy taki już nie istnieje.

3. Proszę umieszczaj nowy wątek w przeznaczonym dla niego dziale.

4. Zabrania się używania języka wulgarnego, obraźliwego.

5. Na forum należy posługiwać się językiem kulturalnym, wolnym od błędów gramatycznych i ortograficznych.

6. Nazwa nicka nie może być linkiem do jakiejś strony, ani pochodzić od wulgaryzmów.

7. Zabrania się szerzenia treści niezgodnych z prawdą (pisania o faktach, które nie miały miejsca).

8. Należy przestrzegać zasad polityki prywatności, nie wolno ujawniać informacji o użytkownikach forum, ani treści prywatnych wiadomości.

9. Zabrania się umieszczania reklam na forum. Masz prawo umieścić link w opisie do swojej strony (promowanej przez ciebie).

10. Zabrania się umieszczania obrazków w opisach tak dużych, że mogłyby utrudnić korzystanie z forum.

11. Edytowanie posta:

a) Nie wolno pisać kilku postów pod rząd, do tego służy opcja edytuj.

:) W przypadku pojawienia się posta innego użytkownika nie wolno edytować treści wcześniej napisanego posta ani go usuwać, by nie zakłócać ciągłości logicznej rozmowy.

12. Użytkownicy forum mają z szacunkiem i kulturą siebie traktować. Zabrania się bezpośredniego ataku na drugą osobę, obrażanie, poniżanie.

13. Forum stoi ponad różnicami etnicznymi, religijnymi, płci czy orientacji seksualnej:

a) Każdy użytkownik bez względu na w/w ma prawo do korzystania z forum.

:P Zabrania się okazywania jakichkolwiek przejawów nietolerancji.

c) Dotyczy to zarówno postów, opisów, awatarów jak i innych miejsc możliwych do umieszczenia informacji na forum.

14. Luźne gatki:

a) Zabrania się pisania nie na temat danego wątku, czyli tak zwanego off topu

:D Zabrania się celowego wysyłania napastliwych (kontrowersyjnych) treści, mających na celu wywołanie agresywnej dyskusji (tzw. efektu śnieżnej kuli), a także prowokowania innych użytkowników w celu ośmieszenia/obrażenia, wywołania kłótni (tzw. trollingu)

d) Miejscem na wolne rozmowy o wszystkim, rozwiązywania konfliktów jest Luźne gatki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mikroos, itneron - wasze propozycje (nie mówię że są dobre czy złe) to propozycje do zmian w sofcie forum. Kwestia dogrania jakiegoś pluginu ze strony projektu pewnie. Skupmy się na regulaminie, propozycje softowe zostawmy sobie na później. Nawiasem mówiąc widziałem przelotnie plugin automatycznie łączący podwójne posty - poszukamy a znajdziemy jakieś ciekawe/potrzebne i poprosimy o zaopiniowanie/wdrożenie administrację.

Tomku:

1 punkt - myślę że dałoby się przy rejestracji dodać opcję czytania/zgadzania się na regulamin - wtedy punkt pierwszy moglibyśmy sobie darować.

2,3,4 - jestem za.

5 - można by rozszerzyć o tekst w stylu "jeśli nie jesteś pewien pisowni danego słowa sprawdź w słowniku/wordzie/etc"

6 - ok

7 - fakty które nie miały miejsca, chyba nie są faktami :D Na tym forum trudno by chyba było trzymać się tego punktu, skoro piszemy tutaj czasem o różnych teoriach, które nie tak łatwo jest jakoś udowodnić. Ale coś z tym punktem można by zrobić - coś na kształt "nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu"...

8 - (...) bez zgody autora...

9 - jak najbardziej jestem za. Reklamy są domeną administracji i dzięki nim ma żyć KW.

10 - można by przepisowo ograniczyć podpis. Obrazek max taki i siaki lub 3 linijki tekstu na przykład.

11 - to pewnie dałoby się zrobić programowo jakoś.

12 - ok

13 - będzie trudno z tą nietolerancją :) Ale na pewno podobny punkt byłby potrzebny. Wolność wyznania, poglądów itp...

14b - kontrowersyjne treści są czasem sednem długich wywodów i zażartych dyskusji na forum. Podejrzewam, że punkty o tolerowaniu poglądów innych i zakazie obrażania i poniżania kolegów z forum powinny załatwić sprawę.

 

Od siebie dodam na poczekaniu:

-zakaz pisania jednolinijkowców. "No masz rację", "zgadzam się z przedmówcą" itp. Jeśli chcesz wyrazić swoje zdanie na jakiś temat, to je uzasadnij. Przyklaskiwaczom mówimy nie - wyjątkiem dział "luźne gadki".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że z tymi jednolinijkowcami to przesada. Często posty typu "przepraszam, mój błąd, masz rację" są dostatecznie treściwe. Rozsądne egzekwowanie zapisu o zakazie spamu/floodowania (w zależności od sytuacji) według mnie w zupełności wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brawo, czas nauczyć się nazw działów jakie ma to forum...

poza tym wg mnie zacząłeś kolejny beznadziejny wątek o niczym. dodaj jeszcze zakaz używania emotów, bo podwyższają one stosunek mówcy do wyrażanych emocji (a przecież takie emocje jak agresja, bunt, zażenowanie, niewiedza, złość, smutek etc mają być podobno niemile widziane)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
niewiedza

Nie wiedziałem że to emocja...

poza tym wg mnie zacząłeś kolejny beznadziejny wątek o niczym.

Nie podoba się, to masz opcję:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nie ja wylewam rzekę łez, że coś na tym forum jest nie tak. mimo to szkoda, że tak wiele osób zadowala się bardziej formą niż treścią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, i kto to mówi? Szkoda, że jakieś 90% swoich postów poświęcasz na totalnie niemerytoryczne wyśmiewanie, a od siebie nie dajesz praktycznie nic konstruktywnego. Szczekaczy i krytykantów tutaj nie potrzeba, znacznie bardziej ceniona jest zdolność do dyskusji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość macintosh

mimo to szkoda, że tak wiele osób zadowala się bardziej formą niż treścią.

Piszesz nielogicznie. Ty, masz przerost formy nad treścią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczekaczy i krytykantów tutaj nie potrzeba, znacznie bardziej ceniona jest zdolność do dyskusji..

 

bzdura. krytyka jest również przede wszystkim treścią, a nie formą treści. ale skoro większość z was nie chce nawet na żaden problem popatrzeć z innej strony to jak można mówić o byciu konstruktywnym lol. zdolność do dyskusji.. lol... czyli nie ważne, o czym mówie, ważne abym mówił składnie i w garniturze z rolexem na ręce i perfumami za 2 stówy. tak, wtedy moje zdanie by się liczyło bardziej od twojego.. będe pamiętał...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy, żebyś mówił porządną polszczyzną i w miarę konkretnie sprecyzował, co jest nie tak w tym, co mówią inni, i zaprezentował jakąś alternatywę. Przyjsć i pokrzyczeć dla zasady, że wszyscy wszystko mówią źle i są do niczego, potrafiłby dowolny zaciągnięty przed komputer idiota. Inteligentnego człowieka powinno być stać na więcej.

 

btw. jak ktokolwiek ma niby patrzeć z innej strony, jeżeli twoje komentarze ograniczają się do "żal.pl"? To ma być argument?! Popatrz na siebie, dopiero potem patrz innym na ręce. A potem jeszcze zauważ, że wiele dyskusji się tutaj toczy i jakoś ludzie nie skaczą sobie do gardeł, jeżeli tylko stosuje się siłę argumentów, a nie argument siły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość macintosh

i w garniturze z rolexem na ręce i perfumami za 2 stówy. tak, wtedy moje zdanie by się liczyło bardziej od twojego

Nie mam tych rzeczy, a na uczelnię jeżdżę rowerem za parę groszy.

Nie byłoby jak piszesz.

Nie ma tu TAKICH fotek.

TU DAŁEŚ POKAZ PRZEROSTU FORMY. Nieprecyzyjne wyrażanie się.

ważne abym mówił składnie

TAK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli uważasz, że ten topik nie jest przerostem formy nad treścią i jest warty w ogóle przeczytania to nie moge powiedziec nic innego jak żal.pl. sorry. poza tym podobno taka wstawka między wierszami jest dobrym stymulantem i daje innym do myślenia - być może czasami warto się zatrzymać i przestać chodzić ślepo za innymi. i to jest właśnie ta "alternatywa". wake up call.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość macintosh

bezcelowa prowokacja = pretensja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Twoje "żal.pl" zastymulowało mnie, moje życie raz na zawsze się zmieniło. Co za potężny przekaz!

 

Ignore.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzisz nadal trzymasz sie formy. ponieważ "żal.pl" i np. "twoje zdanie w żaden sposób nie odnosi się do rzeczywistości" znaczą to samo. no ale cóż, polityczna poprawność...żal.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzisz nadal trzymasz sie formy. ponieważ "żal.pl" i np. "twoje zdanie w żaden sposób nie odnosi się do rzeczywistości" znaczą to samo

żal.pl to adres witryny - jak może cokolwiek znaczyć? Jak podasz swój adres to też masz na myśli, że coś jest nierzeczywiste?. Można na gówno mówić gogo, co za różnica, prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że z tymi jednolinijkowcami to przesada. Często posty typu "przepraszam, mój błąd, masz rację" są dostatecznie treściwe. Rozsądne egzekwowanie zapisu o zakazie spamu/floodowania (w zależności od sytuacji) według mnie w zupełności wystarczy.

Przepraszam - masz rację. Pomińmy sprawę jednolinijkowców i zajmijmy się nią na "Twój" sposób.

 

PS. "żal.pl" znaczy "chciałbym Ci jakoś przekazać, że jestem fajniejszy, że jesteś matołem, że piszesz głupoty, że siłą moich argumentów przenoszę góry, ale... nie uczyli nas jeszcze tego w przedszkolu".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
to nie ja wylewam rzekę łez, że coś na tym forum jest nie tak.

ale...

poza tym wg mnie zacząłeś kolejny beznadziejny wątek o niczym

8)

mimo to szkoda, że tak wiele osób zadowala się bardziej formą niż treścią.

ale...

brawo, czas nauczyć się nazw działów jakie ma to forum...

8)

krytyka jest również przede wszystkim treścią, a nie formą treści. ale skoro większość z was nie chce nawet na żaden problem popatrzeć z innej strony to jak można mówić o byciu konstruktywnym lol. zdolność do dyskusji.. lol... czyli nie ważne, o czym mówie, ważne abym mówił składnie i w garniturze z rolexem na ręce i perfumami za 2 stówy. tak, wtedy moje zdanie by się liczyło bardziej od twojego.. będe pamiętał...

Nie wiem o co ci łazi z tym roleksem i graniakiem. pewnie masz jakąś na to fazę. Tak naprawdę 90% z nas, nie wie jak wygląda reszta użytkowników forum, się na oczy nie widzieliśmy. Jedyne czego się od Ciebie chce, to byś pisał NIE jak onetowiec czy wp'owiec. Czyli:

Wystarczy, żebyś mówił porządną polszczyzną i w miarę konkretnie sprecyzował, co jest nie tak w tym, co mówią inni, i zaprezentował jakąś alternatywę. Przyjsć i pokrzyczeć dla zasady, że wszyscy wszystko mówią źle i są do niczego, potrafiłby dowolny zaciągnięty przed komputer idiota. Inteligentnego człowieka powinno być stać na więcej.
jeżeli uważasz, że ten topik nie jest przerostem formy nad treścią

Zapraszam do zapoznania się z podręcznikiem języka polskiego, lub sztuki okresu barok i poznanie znaczenia "przerost formy nad treścią.

i jest warty w ogóle przeczytania to nie moge powiedziec nic innego jak żal.pl. sorry. poza tym podobno taka wstawka między wierszami jest dobrym stymulantem i daje innym do myślenia - być może czasami warto się zatrzymać i przestać chodzić ślepo za innymi. i to jest właśnie ta "alternatywa". wake up call.

Oczywiście możesz powiedzieć: "NIe pierdziel" "Głupoty gadasz" "A w tej bajce były smoki?!" "Pier***isz głupoty!" Skoro to ma być ta wspaniała alternatywa i to ma być "myśleniem", to ja dziękuję.

widzisz nadal trzymasz sie formy. ponieważ "żal.pl" i np. "twoje zdanie w żaden sposób nie odnosi się do rzeczywistości" znaczą to samo. no ale cóż, polityczna poprawność

Tyle że jego forma jest dostępna dla wszystkich. żal.pl możesz mówić między kolegami a nie na publicznym forum. Żyjesz w Polsce i dostosuj się jak reszta ludzi by mówić między innymi oficjalnym językiem tam, gdzie jest to wymagane.

żal.pl to adres witryny - jak może cokolwiek znaczyć? Jak podasz swój adres to też masz na myśli, że coś jest nierzeczywiste?. Można na gówno mówić gogo, co za różnica, prawda?

Można tak cały nowy język zrobić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość macintosh

"A w tej bajce były smoki?!"

Tylko nie czepiaj się smoków! >:D

a nie na publicznym forum. Żyjesz w Polsce i dostosuj się jak reszta ludzi by mówić między innymi oficjalnym językiem tam, gdzie jest to wymagane.Można tak cały nowy język zrobić...

"żal.pl" to w slangu internetowym(czyli niezupełnie jak w PL). Prawdą jest, że mało wyraziste(do bani, coś jak "f*ck you!, f.. !").

Każde forum jest publiczne(żadne wyróżnienie, słaby argument).

"publicznym forum .. dostosuj się" - to nie jest zwykłe forum, to jest Kopalnia

- czyli jest większy powód, niż na innym forum, żeby utrzymać poziom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Regulamin po edycji.

 

1. zakaz pisania nie na temat (OT - Off Topic)

2. Na forum należy posługiwać się językiem kulturalnym, wolnym od błędów gramatycznych i ortograficznych - całkowity zakaz wulgaryzmów.

3. Zabrania się szerzenia treści niezgodnych z prawdą (pisania o faktach, które nie miały miejsca).

4. Należy przestrzegać zasad polityki prywatności, nie wolno ujawniać informacji o użytkownikach forum bez ich zgody.

5. Zabrania się umieszczania reklam na forum. Masz prawo umieścić link w opisie do swojej strony (promowanej przez ciebie).

6. Maksymalny rozmiar obrazka w opisie wynosi 600x40 pikseli lub trzy linijki tekstu.

7. Użytkownicy forum mają z szacunkiem i kulturą traktować siebie nawzajem. Zabrania się bezpośredniego ataku na drugą osobę, obrażania, poniżania, etc.

8. Forum stoi ponad różnicami etnicznymi, religijnymi, płci czy orientacji seksualnej:

a) Każdy użytkownik bez względu na w/w ma prawo do korzystania z forum.

:D Zabrania się jakichkolwiek ataków na odmienność użytkowników forum. Dotyczy to zarówno postów, opisów, awatarów jak i innych miejsc możliwych do umieszczenia informacji na forum.

9. Używaj emotikon z rozwagą (mają być dodatkiem do tekstu, a nie główną treścią).

10. Na forum zwracamy się do użytkowników po imieniu lub po nicku. Nigdy samym nazwiskiem.

 

Regulamin - jako opcja do zapoznania się i akceptacji podczas rejestracji.

 

Edycję postów i brak możliwości ich kasowania może będzie się dało załatwić programowo.

 

Zmieniamy coś ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponowałbym, żeby w ogóle Mariusz się do tego ustosunkował w jakikolwiek sposób. Bez tego możemy sobie jedynie pogadać (co nie zmienia faktu, że dobrze się dzieje, że taki pomysł powraca).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chodzi o to byśmy sprawę obgadali na maxa. Przecież regulamin będzie poniekąd dla nas prawda ? Jeśli wspólnymi siłami dojdziemy do jakiegoś spójnego planu, to może to ułatwić pracę Mariuszowi i ograniczyć ją do "kopiuj wklej". Tak też jest mój zamysł, aby odciążyć administrację od tego skoro się do wymyślania regulaminu nie kwapi :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...