Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Badacze z Fraunhofer Institute wyizolowali z siemienia lnianego i nasion łubinu wartościowe związki chemiczne, które zostały następnie wykorzystane przy produkcji chleba, makaronów, sosów i ciast. Nie mają nieprzyjemnego dla niektórych posmaku, nadal jednak korzystnie wpływają na zdrowie, np. obniżają poziom cholesterolu.

Wyciąg z siemienia lnianego trafił do ciast, chleba oraz dressingów i sosów, a substancje z łubinu wyłącznie do produktów mącznych: chleba, past i bułek.

Co od dzisiaj będzie można znaleźć w pieczywie? Siemię lniane obfituje w rozpuszczalne włókna i lignany. Te ostatnie są fitoestrogenami, dlatego też ich działanie przypomina efekty spożycia izoflawonów soi. Zgodnie z literaturą przedmiotu, zabezpieczają one przed nowotworami hormonozależnymi, a więc guzami piersi czy prostaty – wylicza dr Katrin Hasenkopf. Substancje wyizolowane z łubinu obniżają natomiast poziom cholesterolu.

Niemcom udało się wyekstrahować poszczególne związki chemiczne dzięki wykorzystaniu faktu, że rozpuszczają się one przy różnym współczynniku pH. Przy odczynie kwasowym (pH<7) jako pierwsze rozpuszczały się substancje odpowiadające za gorzki smak. Te, oczywiście, usuwano. Potem przywracano obojętny odczyn, uzyskując wyłączne pożądane białka. Za pomocą rozmaitych metod filtrowania można też było oddzielać cząsteczki większe od mniejszych.

Eksperci zaprezentują swoje wzbogacone produkty spożywcze na targach Biotechnika, które odbędą się w październiku w Hanowerze. Mają nadzieję, że w ciągu 3 lat trafią one do sklepów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Genialnie, trzy notki z jednej uczelni w trzy dni. Są pierwszą znaną mi instytucją badawczą, która wydaje własny magazyn, w którym opisuje dokonywane odkrycia. To jest dopiero poziom!

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja tylko ciągle widzę MIT i Fraunhoffer... plus pomniejsze różne instytuty. Ale połowę co ciekawszych newsów z tych dwóch źródeł faktycznie... Przydałaby się taka jedna w Polsce ;)

A najlepszy chleb to od mojej cioci z prawdziwego pieca i z ciemnym smalcem był... szkoda że od 15 lat już go nie piecze :/

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przydałaby się taka jedna w Polsce ;)

Jasne, że tak, ale dorzucę jeszcze coś do tego. W Polsce robi się wiele naprawdę fajnych i ciekawych badań, tyle tylko, że kompletnie nikt nie dba o promocję nauki. Mamy prof. Lubińskiego, który stara się "kupić" uwagę mediów i mocno zwraca uwagę na to, co robi. A reszta? Reszta nie robi nic, żeby w ogóle zadbać o popularyzację nauki, uczelnie nawet nie mają na swoich stronach serwisów z newsami o bieżacych pracach naukowców. A badań robi sie naprawdę sporo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A zwykły tostowy, krojony w realu 1,60zł. I co z tego ? Margaryna jest tańsza od masła, cukrowy miód od pszczelego... A jednak ludzie kupują czasem droższe/naturalne/zdrowe produkty, bo nie chcą pchać w żołądek śmieci...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...