Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Uwspółcześnione prace Herkulesa

Recommended Posts

Herakles (łac. Herkules) to heros znany z mitologii greckiej. Był synem Zeusa i śmiertelnej Alkmeny. Wsławił się 12 pracami, które zlecono mu podczas służby u Eurysteusza. Wtedy zgładził Hydrę lernejską i wysprzątał stajnie Augiasza. Czym musiałby się zająć w XXI wieku? Szwedzki rysownik Mattias Adolfsson wymyślił specjalnie dla niego zestaw wyjątkowo trudnych zadań.

Na początek – usunięcie papieru wplątanego "w tryby" drukarki laserowej z 2. piętra. Zadanie numer dwa – jedzenie pizzy przez 10 dni z rzędu (oczywiście bez narzekania). Po trzecie, codzienne dojeżdżanie do pracy. Kolejne wyzwanie to wypicie ohydnej kawy wiedeńskiej z mlekiem (ang. wiener melange) z automatu. Zadanie nr 5 – "zgładzenie" rzutnika. Następnie wygranie konkursu karaoke tuż po jego rozpoczęciu, a dzień później – przeżycie olimpijskiego kaca. Ponieważ trudność zadań wzrasta z czasem, kolejno Herkules musiał się zmierzyć z defragmentacją dysku twardego i dorocznym zebraniem podsumowującym działalność firmy.

Czy to trudniejsze od zdobycia przepaski Hipolity lub dostarczenia złotych jabłek z ogrodu Hesperyd? Wyczynów biurowo-towarzyskich i zręcznościowo-bojowych nie można chyba porównywać. Trzeba jednak przyznać, że i jedne, i drugie wymagają nie lada cierpliwości oraz zdeterminowania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Komisja Europejska powołała do życia grupę o nazwie Partnerstwo w Zaawansowanych Obliczeniach Komputerowych w Europie (Prace - Partnership for Advanced Computing in Europe), której celem ma być upowszechnienie używania superkomputerów. UE chce wydać od 70 do 500 milionów euro na zachęcenie do korzystania z tego typu maszyn.
   W skład Prace wchodzą przedstawiciele krajów członkowskich UE. Grupa oferuje naukowcom m.in. dostęp do najpotężniejszego europejskiego superkomputera Juelicher BlueGene/P. W ciągu następnych pięciu lat do tego zestawu będą dodawane kolejne superkomputery, stojące obecnie w Niemczech, Francji, Hiszpanii czy Włoszech. Każdy z tych krajów chce zainwestować w Prace po 100 milionów euro. Inne państwa zobowiązały się do przekazania mniejszych sum.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Projekt budowy w Dubaju laguny w kształcie mapy świata rozpoczął się w 2003 roku. W ciągu 5 lat firma Nakheel Properties usypała fundamenty z 320 mln metrów sześciennych piasku. Na utworzenie wokół ochronnej bariery zużyto 37 mln ton skały. Potem zaczął się kryzys i wszystko ucichło. Ostatni wpis na witrynie World Islands pochodzi z 1 października 2008 r., a zdjęcia opublikowane przez należące do NASA Earth Observatory świadczą o tym, że 300 wysp powoli zlewa się w jedną i pogrąża w odmętach morza.
   Jak wynika z wpisu zamieszczonego na witrynie, na zdjęciach wykonanych przez Williama L. Stefanova, astronautę z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK), nie widać właściwie żadnego postępu prac infrastrukturalnych. Oficjalnie jednak roboty zostały po prostu wstrzymane.
   Projektom dubajskich inżynierów nie można odmówić rozmachu, recesja pokrzyżowała jednak plany wszystkim tym, którzy chcieli zarobić, stawiając na wyspach hotele. Plany utworzenia sztucznych archipelagów były od początku krytykowane przez ekologów, wieszczących zniszczenie raf koralowych czy zmianę prądów morskich. Przestrzegali oni również przed drastycznym skokiem zapotrzebowania na wodę i prąd.
   Zdjęcie niszczejących wysp świata zostało wykonane 13 stycznia. Jego autor - jeden z członków 22. Ekspedycji - posłużył się cyfrową lustrzanką Nikon D2Xs. Fotografię obrobiono programem graficznym, zwiększając kontrast.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Herkules (Dynastes hercules), chrząszcz z rodziny żukowatych, jest najsilniejszą istotą na świecie. Potrafi unieść ciężar 850-krotnie większy od masy swojego ciała. Gdy w otoczeniu staje się bardziej wilgotno, jego pancerz zmienia barwę z zielonej na czarną. Do tej pory naukowcy nie umieli tego wyjaśnić. Teraz ten sam trik będzie można wykorzystać przy projektowaniu inteligentnych materiałów (New Journal of Physics).
   Badacze z Uniwersytetu w Namurze posłużyli się skaningowym mikroskopem elektronowym, który pozwolił zidentyfikować strukturę odpowiedzialną za barwę, i spektrofotometrem, analizującym interakcje światła z tą strukturą.
   Okazało się, że połyskująca zieleń to wynik interferencji fali świetlnej. Gdy jednak woda wnika w głąb przez porowate warstwy, proces ulega zaburzeniu, przez co oskórek wydaje się czarny. Zaobserwowane zjawisko nazwano dyfrakcyjnym efektem higrochromatycznym.
   Czemu południowoamerykańskie chrząszcze zmieniają barwę? Tego nadal nie wyjaśniono. Ponieważ jednak wilgotność wzrasta nocą, zmiana barwy pancerza na czarną pozwala się być może lepiej ukryć. Inni entomolodzy sugerowali, że chodzi raczej o absorpcję ciepła.
   Szefową belgijskiej ekipy badawczej była Marie Rassart. Wg niej, wzorowane na owadzie inteligentne materiały udałoby się wykorzystać jako czujniki wilgoci np. w zakładach produkujących żywność.
×
×
 • Create New...