Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
dusiaczek

kolor oczu..

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Otóż od urodzenia mam kolorowe oczy, prawe brązowe a lewe niebieskie, teraz lewe wpada w odcień zieleni a prawe od góry "nachodzi" zielonym kolorem. Jak to wytłumaczyć, czym to jst spowodowane?

Pozdrawiam:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej ;) Bardzo możliwe, że z wiekiem po prostu zmieniła się aktywność genów odpowiedzialnych za produkcję barwnika w tęczówkach oczu. Ale skąd wzięła się taka zmiana aktywności, odpowiedzieć nie umiem :) Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nie jest spowodowane do końca bo od urodzenia oczy się kolorem różniły. natomiast też wydaje mi się że jest spowodowane to różną aktywnością genów odpowiedzialnych za produkcję barwnika, w jednej tęczówce jest go więcej w drugiej mniej. a czym to jest spowodowane?? hmm mutacja somatyczna na we wczesnym etapie formowania zarodka??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby zmiana ekspresji była efektem mutacji u zarodka, to pewnie kolor byłby stabilny przez całe życie. Pewnie jakieś czynniki środowiskowe zadziałały ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje oczy były kiedyś jasno brązowe, często mówili mi, że są "orzechowe". Teraz ten kolor zachował się tylko w niewielkiej części bo zrobiły mi się szaro-zielone obwódki. O kolorze decydują 4geny, jeśli wszystkie wyznaczają ten sam kolor, wtedy nasze oczy mają czysty, jednolity kolor. Jednak gdy każdy wyznacza inny, tworzą się kolory pośrednie. Zresztą wszyscy rodzą się z niebieskimi oczami, które w bardzo szybkim czasie zmieniają kolor. W 6 miesiącu życia kolor mniej więcej się stabilizuje. Kolor zależy również od ilości pigmentu , może być również wynikiem mutacji. Ale przypuszczam, że w Twoim przypadku, skoro jedno oko jest niebieskie a drugie brązowe, jest to wynik mutacji genowej. A tak swoją drogą, to musi to niesamowicie ;) wyglądać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...