Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
inhet

Szansa na sukces polskiej nauki?

Rekomendowane odpowiedzi

Parówki, kiełbaski, kiełbasy - cieszą się opinią wyrobów smacznych, lecz niezbyt zdrowych. Jednak już niedługo powinno się to zmienić. Zespół technologów żywności z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej opracował unikalną recepturę wędlin, które dzięki dodatkowi związków wyizolowanych z kapusty są nie tylko bogate w cenne substancje odżywcze, ale też wykazują właściwości przeciwnowotworowe. Od stycznia wędliny "Brassica" dostępne są w niektórych gdańskich sklepach. Trwającymi 7 lat pracami zespołu kierowała dr Agnieszka Bartoszek z Katedry Chemii, Technologii i Biotechnologii Żywności Politechniki Gdańskiej. O swoich badaniach, przełomowym sukcesie i kłopotach z promocją opowiadała podczas Bałtyckiego Festiwalu Nauki.

 

"Kapusta jest fenomenalnym warzywem - podkreślała od samego początku. - Zawiera komplet substancji, które w różny sposób chronią ludzki organizm przed skutkami skażonego środowiska". Substancje te to tzw. fitozwiązki. Są produkowane przez rośliny i wykazują szereg aktywności biologicznych, bardzo korzystnych z punktu widzenia zdrowia ludzkiego.

 

W kapuście występuję kilka rodzajów fitozwiązków. Do najważniejszych należą flawoniody i glukozynolany. Pierwsze z nich charakteryzują się silnymi właściwościami przeciwutleniającymi, drugie - niezwykle rzadkie w przyrodzie (występują tylko w kapuście, brokułach, kalafiorze) - mają wielokierunkowe działanie chroniące organizm przed szkodliwymi substancjami obecnymi w środowisku lub powstałymi w następstwie stanu zapalnego. Jak dowodzą badania, związki te mogą mieć także zdolność przeciwdziałania procesom prowadzącym do rozwoju nowotworów, gdyż są prekursorami izotiocyjanianów (ITC) i indoli - znanych substancji antyrakowych.

 

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej dowiedli, że prozdrowotne właściwości izotiocyjanianów i indoli obserwowane są nie tylko w samej surowej kapuście, ale też jej przetworach - soku, surówkach itp. Jak mówi dr Bartoszek, wyniki te pozwalały przypuszczać, że produkt spożywczy (np. wędlina) wzbogacony o wyciąg z kapusty mógłby uzyskać podobne właściwości prozdrowotne.

 

A dlaczego wędlina? Jak tłumaczy badaczka, w pewnych warunkach białka mięsa mają zdolność do odwracalnego wiązania przeciwrakotwórczych ITC, które następnie stopniowo uwalniają w przewodzie pokarmowym człowieka. "W ten sposób można efektywniej wykorzystać zalety fitozwiązków kapusty, a zatem zaproponować konsumentom produkt o nowej, poprawionej wartości żywieniowej" - tłumaczy Bartoszek.

 

"Co ważne, przeciwmutagenne zdolności kapusty skutecznie neutralizują związki rakotwórcze powstające podczas grillowania" - dodaje. To niezwykle cenna cecha w przypadku kiełbasy - jednego z najchętniej grillowanych produktów spożywczych.

 

Jednak wyjątkowość opracowanych przez gdańskich naukowców wędlin polega nie tylko na zapobieganiu nowotworom. Stworzona przez nich receptura pomaga także regulować poziom cholesterolu w organizmie. W porównaniu do tradycyjnych wędlin obecnych na rynku, "Brassica" mają obniżoną zawartość soli oraz tłuszczu, a podwyższoną zawartość białka. Zawierają też dużo witaminy C i neutralizujących wolne rodniki antyoksydantów.

 

"W czasie prac nad recepturą (a konkretnie już na etapie degustacji gotowego produktu) okazało się, że kapusta wzmacnia postrzeganie smaku słonego - opowiada dr Bartoszek. - Dlatego można było znacznie obniżyć zawartość soli, aż o 30 proc. Było to dla nas ogromnym zaskoczeniem, oczywiście pozytywnym. Wyszło również na jaw, co bardzo nas zdziwiło, że jej antyoksydacyjne zdolności rosną pod wpływem temperatury, a więc gotowania".

 

"Poza tym kapusta, oprócz tych wszystkich właściwości prozdrowotnych, dodaje wędlinom soczystości i poprawia ich smak" - cieszy się badaczka. - Dodatkową korzyścią jest też to, że dzięki niej wędliny mają podwyższony poziom błonnika". Jak dodaje pani technolog, warzywa wykorzystywane do wyrobu wędlin pochodzą wyłącznie z upraw ekologicznych. "Jest to o tyle ważne, że kapusta - jak wszystkie inne warzywa krzyżowe - bardzo chłonie wszelkie zanieczyszczenia ze środowiska".

 

Agnieszka Bartoszek tłumaczy, że wymyślone przez nią wędliny nadają się dla wszystkich. Mogą je jeść osoby z nietolerancją laktozy, nietolerancją glukozy, podwyższonym ciśnieniem i wrażliwą wątrobą.

 

A dlaczego właśnie kapusta? Dr Bartoszek tłumaczy, że warzywo to jest głęboko zakorzenione w polskiej tradycji kulinarnej. To oraz fakt, że już wcześniej podejrzewano, iż kapusta wykazuje działanie przeciwnowotworowe, skłoniło gdańskich technologów do skupienia się właśnie na niej.

 

"W latach 70-tych ubiegłego wieku przeprowadzono ogromne międzynarodowe badanie, które wykazało korelację między spożywaniem mięsa z zapadalnością na niektóre nowotwory. We wszystkich państwach wyglądało to podobnie i na wykresie przyjmowało postać linii prostej - opowiada naukowiec. - Były jednak wyjątki: NRD, RFN i Polska. Okazało się, że w tych trzech krajach jest niezwykle wysokie spożycie kapusty. To zastanowiło naukowców. A teraz my podążyliśmy tym tropem".

 

"Nasze wędliny to produkt bardzo wysokiej jakości - podsumowuje badaczka. - I to zarówno jeśli chodzi o jakość użytych surowców, jak i finalnego produktu".

 

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
"W latach 70-tych ubiegłego wieku przeprowadzono ogromne międzynarodowe badanie, które wykazało korelację między spożywaniem mięsa z zapadalnością na niektóre nowotwory. We wszystkich państwach wyglądało to podobnie i na wykresie przyjmowało postać linii prostej - opowiada naukowiec. - Były jednak wyjątki: NRD, RFN i Polska. Okazało się, że w tych trzech krajach jest niezwykle wysokie spożycie kapusty. To zastanowiło naukowców. A teraz my podążyliśmy tym tropem".[/size] 

To może już czas wprowadzić te badania w życie , dobrze by się przysłuży zdrowiu i pozwoliły obniżyć ceny wędlin bez dodawania fosforanów i wody (trochę to jak nasz poczciwy bigos ) .

 

 

Teraz Polska w  Europie:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to Ci dopiero! Szkoda tylko że te wędliny są pewnie bardzo drogie.. no i że tylko w Gdańsku ;)

 

A tak a'propos szkodliwości wędlin - nowotwory to są raczej powodowane głównie przez wypełniacze, konserwanty i inne dodatki jakimi raczą nas producenci. Gdyby to było porządne czyste mięso, sytuacja na pewno wyglądałaby inaczej.

 

Ostatnio kupiłem w sklepie wędlinę za 30zł/kg - pomyślałem, że skoro jest 2x droższa od takiej, na jaką mnie stać, to może będzie miała jakiś smak czy zapach.. Niestety się pomyliłem.. Teraz wędliny które smakują tak jak 15-20 lat temu, kosztują chyba najwyraźniej jeszcze więcej - w okolicach 50-100zł/kg..

 

A pamiętam, jak uwielbiałem zajadać się kiełbasą zwyczajną z czerstwym chlebem - bo mimo że była najtańsza, to miała wspaniały smak.. Dziś jak kiełbasy się nie usmaży albo nie zje z połową słoiczka musztardy/ketchupu/majonezu, to prawie nie da się jej jeść :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tej kapuścianej nie spróbowaliśmy - może będzie wymagać całego słoika musztardy? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, że jeszcze nie zrobili kiełbasy z dodatkiem papieru i esencji musztardy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z dodatkiem papieru to już dawno - kilkakrotnie czytałem o tym we wspomnieniach polskich żołnierzy, podczas wojny będących w GB. A sam pamietam wyroby wędliniarskie z czasów jedynie słusznego ustroju... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...