Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Czy wyznawanie lewicowej poglądów wiąże się z zachowaniami prospołecznymi?

Rekomendowane odpowiedzi

Panuje powszechne przekonanie, że osoby o poglądach lewicowych są bardziej prospołeczne. Związek pomiędzy orientacją polityczną, a zachowaniami prospołecznymi badany był wielokrotnie na różne sposoby. Badania te nie dawały jednoznacznych odpowiedzi.

Polityka kształtuje nasze codzienne życie. Dotychczasowe badania pokazują, że większość osób identyfikuje się z jakąś polityczną orientacją, która znajduje się najczęściej na skali lewica-prawica. Identyfikacja taka wpływa nie tylko na nasze wybory przy urnie. Okazuje się na przykład, że ludzie gdy się przeprowadzają, wybierają sąsiedztwo o podobnych poglądach, a różnice widać też w działalności charytatywnej. Osoby o poglądach lewicowych chętniej wspomagają międzynarodowe organizacje charytatywne, a osoby o poglądach prawicowych chętniej przekazują pieniądze na organizacje krajowe.

Bernhard Schubach, doktorant na Uniwersytetach w Bonn i Hagen oraz Isabel Thielmann, kierująca pracami Niezależnej Grupy Badawczej „Osobowość, Tożsamość i Przestępczość” w Instytucie Badań nad Przestępczością, Bezpieczeństwem i Prawem im. Maxa Plancka we Freiburgu, przeprowadzili jedne z największych i najszerzej zakrojonych badań tej kwestii. Zapewniają, że poradzili sobie z ograniczeniami wcześniejszych badań.

Na dużej – 1836-osobowej – demograficzne heterogenicznej próbie przeprowadziliśmy pięć pomiarów orientacji politycznej, zbadaliśmy zachowania prospołeczne wykorzystując sześć gier ekonomicznych i porównaliśmy 10 różnych skal badających zachowania prospołeczne kontra zachowania antyspołeczne. Uzyskane wyniki były tak zróżnicowane, że autorzy odżegnują się od jednoznacznego stwierdzenia, czy konkretna orientacja polityczna wiąże się z większą skłonnością do zachowań prospołecznych. Zamiast tego omówili wyniki poszczególnych testów.

W podsumowaniu Schubach i Thielmann stwierdzają: nasze szeroko zakrojone badania nad związkiem pomiędzy orientacją polityczną, a zachowaniami prospołecznymi, sugerują, że osoby wspierające ideologie lewicowe rzeczywiście mogą być bardziej prospołeczne, niż wspierający ideologie prawicowe. [...] Jednak związek pomiędzy orientacją polityczną, a zachowaniami prospołecznymi, jest bardzo kruchy, a możliwość wykazania jego istnienia może zależeć od metod badawczych. [...] Jesteśmy przekonani, że nasze badania przybliżyły nas o krok do odpowiedzi na pytanie, czy orientacja polityczna jest powiązana z tym, na ile prospołecznie zachowujemy się w stosunku do nieznajomych – zachowując odpowiednią ostrożność możemy stwierdzić, że taki związek istnieje.

Uczeni podkreślają też ograniczenia swoich badań. Po pierwsze, były one przeprowadzane na Niemcach, tymczasem wiemy, że w różnych krajach badania tego zagadnienia dają różne wyniki. Po drugie, uczestnicy badań nie mieli żadnych informacji na temat partnerów w grach ekonomicznych, za pomocą których byli badani. Tymczasem z innych badań wiemy, że osoby o poglądach prawicowych wykazują więcej zachowań prospołecznych względem osób należących do grupy, z którą się identyfikują. Zatem brak informacji o partnerach mógł powodować, że osoby te wykazywały mniej zachowań prospołecznych. Uczeni zauważają tutaj, że przyszłe badania mogłyby wyjaśnić, czy osoby o poglądach lewicowych są ogólnie bardziej prospołeczne niż osoby o poglądach prawicowych, czy też ta druga grupa osób wykazuje większą selektywność, zatem jest równie prospołeczna, ale w stosunku do osób z własnej grupy zachowania prospołeczne są silniejsze.

W końcu Schubach i Thielmann przypominają, że niedawno przeprowadzone badania sugerują istnienie różnych aspektów zachowań prospołecznych, a konkretnie prospołeczności interpersonalnej i ideologicznej. Prospołeczność interpersonalna odnosi się do prospołecznych poglądów i zachowań, które wpływają bezpośrednio na innych, na przykład do bezpośredniego im pomagania. Kwestię tę można mierzyć za pomocą gier ekonomicznych. Z kolei prospołeczność ideologiczna to poglądy i zachowania, które przyczyniają się do pomagania innym na poziomie społecznym, a więc wiara w równość/nierówność społeczną czy uniwersalne prawa człowieka. Niedawne badania sugerują, że prospołeczność ideologiczne jest silniej skorelowana z poglądami politycznymi, niż prospołeczność interpersonalna.

Jak więc widać, kwestia wyznawanej ideologii politycznej i zachowań prospołecznych wciąż nie została jednoznacznie rozstrzygnięta.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow - specjaliści odkryli że osoby bardziej "wolnościowe" są bardziej "lewackie" - coż za niezwykłe stwierdzenie.  Niezwykłe jest też wmawianie że wolnościowcy są bardziej społeczni gdyż - uwaga - identyfikują się ideologicznie z obcymi grupami. To mam być ów altruizm lewacki? Bądź obojętny na los bliźniego ale wspieraj te grupy, które chcą mu zrobić krzywdę? POKRĘTNE!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...