Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Dieta wegańska odmładza? Tempo zmian zaskoczyło badaczy

Rekomendowane odpowiedzi

Badania przeprowadzone na bliźniętach jednojajowych sugerują, że dieta wegańska może znacząco obniżać wiek biologiczny i to w bardzo krótkim czasie. Eksperyment zorganizowali naukowcy ze Stanford Prevention Research Center na Uniwersytecie Stanforda oraz z TruDiagnostics, laboratorium specjalizującego się w testach i badaniach epigenetycznych. Jego celem było sprawdzenie, jak dieta wegańska wpływa na wiek biologiczny w porównaniu z tradycyjną dietą.

W badaniach wzięły udział 22 pary bliźniąt jednojajowych, jednak jedną z par wcześniej wycofano, gdyż nie przestrzegała ona zaleceń. Ostateczną analizę wykonano więc na przykładzie 21 par. Średni wiek badanych wynosił 40 lat, ich średnie BMI to 26, a 77% stanowiły kobiety. Po podstawowej ocenie stanu zdrowia każde z bliźniąt zostało losowo przydzielone albo do grupy z dietą wegańską, albo do grupy diety standardowej. Badani mieli pozostawać na wyznaczonej diecie przez 8 tygodni.

Badania podzielono na dwie 4-tygodniowe tury. W pierwszej z nich uczestnicy żywili się specjalnie dostosowanymi posiłkami przygotowanymi przez firmę kateringową, w drugiej zaś, po odpowiednim przeszkoleniu, mieli sami przygotowywać sobie posiłki. Grupa wegańska nie otrzymywała w diecie żadnych produktów zwierzęcy, grupa z dietą tradycyjną jadła mięso, jajka i produkty mleczne.

Celem badań było sprawdzenie, jak obie diety wpływają na metylację DNA krwi oraz epigenetyczne wskaźniki wieku w różnych organach. Szczegółowe badania wykazały, że wystarczy 8 tygodni diety wegańskiej, by widoczne były wyraźne oznaki zmniejszenia wieku epigenetycznego. U osób, które przestrzegały wegańskiej diety wyraźnie zauważono spadek wieku biologicznego serca oraz organów zaangażowanych w metabolizm i układ hormonalny. Zauważono na przykład takie korzystne zmiany jak spadek poziomu białka C-reaktywnego, co może świadczyć o zmniejszeniu chronicznego stanu zapalnego. Z kolei u osób na diecie tradycyjnej obserwowano na przykład wzrost poziomu tryptofanu, co może prowadzić do zwiększenia poziomu serotoniny, która ma wpływ na regulację nastroju.

Jedynie u osób na diecie wegańskiej stwierdzono występowanie korzystnych zmian w metylacji DNA. O ile obecność takich zmian nie była zaskakująca, to ich tempo zadziwiło badaczy. Zwykle bowiem w badaniach nad zegarem biologicznym znaczące zmiany w metylacji są obserwowane po 3–6 miesiącach. Tutaj zaszły już po 2 miesiącach, co może wskazywać, jak olbrzymie znaczenie dla organizmu ma dieta.

Gdy badamy wpływ różnych diet wegańskich oraz zielonej diety śródziemnomorskiej – która jest podobna do diety wegańskiej, ale dopuszczalne są produkty mleczne – za każdym razem widzimy poprawę wskaźników epigenetycznych dla stanów zapalnych, metabolizmu i wieku układu kostnego i mięśniowego. Wszystko wskazuje na to, że diety te są szczególnie korzystne w redukowaniu stanu zapalnego i zmniejszaniu wieku biologicznego, mówi doktorant Raghav Sehgal z Yale University.

Naukowiec zauważa jednocześnie, że wciąż nie rozumiemy dobrze, w jaki sposób dieta wegańska wpływa na wiek epigenetyczny. Prawdopodobnie znaczenie mają tutaj zmniejszenie spożywania tłuszczów nasyconych, wysoko przetworzonej żywności oraz mniejsza ilość kalorii na masę pokarmu, wyższe spożycie antyoksydantów, błonnika i większe nagromadzenie składników odżywczych na masę pokarmu, lepszy stosunek kwasów tłuszczowych omega-3 do omega-6. Wszystko to są korzyści związane z dietą wegańską. Jednak dokładny mechanizm oddziaływania tych czynników nie jest znany. W końcu może okazać się, że wchodzi tutaj w grę wiele różnych mechanizmów, z których odnosimy korzyści. Jednak sam fakt, że jest odnosimy jest niezaprzeczalny, mówi Sehgal.

Zarówno badacze, jak i naukowcy, którzy nie brali udziału w badaniach podkreślają, że siłą eksperymentu jest wykorzystanie bliźniąt jednojajowych, natomiast jego słabości to mała grupa i krótki czas badania. Dlatego – mimo że uzyskane wyniki znajdują potwierdzenie we wcześniej prowadzonych badaniach – podkreślają, że nie należy wyciągać tutaj zbyt daleko idących wniosków. Konieczne są dalsze badania oraz prace nad dokładnym zrozumieniem mechanizmów wpływu diety na nasze zdrowie.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe badania, ale przede wszystkim należy zbadać czy zmiany te utrzymują się po zaprzestaniu diety, czy wszystko wraca do normy. Po drugie zastanowić się jakie negatywne skutki ma taka dieta i jak długo można na takiej diecie bezpiecznie przebywać. Z pewnością nie jest tak, że dieta wegańska odmładza nieustannie, bo mielibyśmy osoby żyjące 500 lat. Musi być więc okres najbardziej korzystny i sensowny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...