Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Lista zakupów sprzed 3500 lat. Na glinianej tabliczce odnotowano kupno dużej liczby mebli

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas wykopalisk w Alalah, stolicy starożytnego królestwa Mukisz, które znajduje się obecnie w tureckiej prowincji Hatay, znaleziono glinianą tabliczkę sprzed 3500 lat, na której odnotowano zakup dużej liczby mebli. Na niewielkiej tabliczce o wymiarach 4,2x3,5x1,6 cm spisanej w języku akadyjskim, widnieje informacja o dużej liczbie zamówionych stołów, krzeseł i taboretów. Dowiadujemy się też, kto zamówienie opłacił i kto je otrzymał.

Najstarsze wzmianki o Mukisz pochodzą z terenu Mezopotamii z przełomu III i II tysiąclecia przed naszą erą. W okresie, w którym powstała tabliczka – a jest ona datowana na XV wiek przed Chrystusem – Mukisz nie było niezależnym państwem. Wiemy, że już na przełomie XIX i XVIII wieku należało do państwa Jamhad i było zamieszkane głównie przez Hurytów.

W XV wieku – okresu, z którego pochodzi tabliczka – stało się zależne od Mitanni. To jedno z najsłabiej poznanych państewek starożytnego Bliskiego Wschodu. Niewykluczone, że wykonany z meteorytu słynny sztylet Tutanchamona jest prezentem od jednego z władców Mitanni. W XIV wieku Mukisz zostało podbite przez Hetytów.

Pierwsze wykopaliska w Alalah rozpoczął w latach 30. XX wieku słynny Leonard Woolley. W ich trakcie potwierdzono, między innymi, że osadnictwo w tym miejscu od końca IV tysiąclecia po około 1200 rok p.n.e. Miasto, ze względu na swoje pograniczne położenie, było ofiarą wielokrotnych najazdów. Jednak dzięki rozwiniętemu rolnictwu i szlakom handlowym, podnosiło się z upadku. Ostateczny cios zadały mu najazdy Ludów Morza.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie! Pismo to wynalazek. 

  Wspomina o nim Platon i zagrożeniach związanych z odkryciem pisma w dialogu Fajdros. To problem rozstrzygany przez Derridę, dekonstrukcjonistę opierającego się na metodzie fenomenologicznej. Problem z pismem na który zwracał uwagę Platon to: farmakon. Krytyka pisma jest ogromna. Platon wolał wykładać ustnie zamiast wykładać pisemnie, co skutkowało powstaniem tzw. nauk niepisanych. 

 To co najważniejsze, było przekazywane ustnie. Co innego było napisane w broszurkach, tzw. dialogach z przeznaczeniem do używania dla dzieci. 

 Lista zakupów? Klasyczny przykład farmakonu. No a z drugiej strony ciekawe, że już wtedy mieli paragony. Pewnie tabliczka była dowodem zakupu a nie przypomnieniem co kupić trzeba. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...