Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Rekomendowane odpowiedzi

Yair Whiteson, 13-latek z Hajfy, wybrał się z ojcem na przechadzkę po okolicy. Gdy przechodzili w pobliżu Mishmar HaCarmel na górze Karmel, uwagę chłopca zwrócił niezwykły obiekt leżący na ziemi. Interesuję się skałami i skamieniałościami. Uwielbiam je zbierać. Zauważyłem niewielki zielony przedmiot i go podniosłem. Początkowo myślałem, że to zardzewiała śruba i stwierdziłem, że rozgrzeję ją nad ogniem. Na szczęście po chwili zauważyłem, że to pierścień. W domu zobaczyłem, że jest na nim jakaś postać. Pomyślałem, że to wojownik, wspomina nastolatek.

Rodzina skontaktowała się z doktorem Nirem Distelfeldem, inspektorem w Wydziale Zapobiegania Kradzieżom Izraelskiej Służby Starożytności. Ten przekazał pierścień specjalistom z Wydziału Skarbów Narodowych. Ci zaś poprosili o pomoc profesor Shua Amorai-Stark, specjalistkę od starożytnych pierścieni i amuletów. Uczeni stwierdzili, że Yair znalazł piękny pierścień, który zachował się w całości. Widać na nim nagą postać, która w jednej ręce trzyma tarczę, w drugiej włócznię. To najprawdopodobniej Minerwa (Atena). To bogini wojny, strategii wojskowej i mądrości. Była bardzo popularna na ziemiach Izraela w okresie rzymskim, mówią eksperci z Izraelskiej Służby Starożytności.

Niewielki pierścień należał prawdopodobnie do dziewczyny lub kobiety, która żyła w II lub III wieku naszej ery. Znaleziony został w pobliżu miejsca, w którym znajdują się pozostałości rzymskiej farmy oraz starożytny kamieniołom. Na krańcach kamieniołomu znajdują się dwa pochówki. Pierścień mógł należeć do kobiety mieszkającej na farmie, pracującej w kamieniołomie lub być częścią wyposażenia któregoś z grobów.


« powrót do artykułu
  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postać wygląda jak nagi Michael Jackson. Względnie Will Smith. 

 To może być Minerwa [Minewra?]. W zależności od tego, czy to jest motyw grecki bądź żydowski. Pierścień jest cały zielony a nie np. fioletowy. 

Dzida to w słowniku znaczy czasem "uciekać". 

Zabawne dziełko sztuki, może z głębszym przekazem. Góra Karmel to szczególne dla mnie miejsce związane z Janem od Krzyża. Święta Edytka Stein której dom jest we Wrocławiu bardzo często wspominała jego obraz "Droga na Górę Karmel". 

Jak więc będzie? To może symbol chrześcijański. 

 

Atena jest często przedstawiana z Nike, jeśli już. Atena to patronka filozofii w pewien sposób. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...