Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Nowa propozycja rozwiązania asyryjskiej zagadki sprzed 2700 lat

Rekomendowane odpowiedzi

W 2. połowie XIX wieku francuscy archeolodzy natrafili w jednej z asyryjskich świątyń sprzed 2700 lat na grupę tajemniczych symboli. Z czasem okazało się, że taka sama sekwencja symboli powtarzała się w innych świątyniach Dur-Szarrukīn, stolicy Asyrii w czasach Sargona II. Obecnie jest to niewielka miejscowość Chorsabad w pobliżu Mosulu. Sekwencja symboli – lew, orzeł, byk, figowiec, pług – stała się przyczyną trwających od ponad 100 lat sporów interpretacyjnych. Asyriolog doktor Martin Worthington z Trinity College Dublin zaproponował interesujące rozwiązanie zagadki.

Uczony, na łamach Bulletin of the American Schools of Oriental Research argumentuje, że wyrazy odpowiadające symbolom zawierają litery układające się w imię Sargon. Co więcej, w niekórych miejscach występują tylko trzy takie symbole – lew, figowiec, pług – z których litery również tworzą imię władcy. To jednak nie wszystko. Zdaniem Worthingtona, każdy z symboli odpowiada gwiazdozbiorowi. Zarówno tym nam znanym – Lew, Orzeł i Byk – oraz wyróżnianemu w Babilonie Pługowi. Pozostaje kwestia nieistniejącej na terenie Mezopotamii konstelacji związanej z drzewem. Badacz rozwiązuje ten problem, zauważając, że asyryjskie słowo „drzewo” brzmiało niemal identycznie jak słowo „szczęka”, a taka konstelacja, często uważana za należącą do Byka, istniała. Taką niebiańską interpretacją podpiera Worthington kolorystyką symboli. Nie zostały one bowiem przedstawione w naturalnych kolorach. Są złote/żółte na niebieskim tle.

Nie mogę udowodnić swojej interpretacji, ale fakt, że sprawdza się ona zarówno w układzie 5 symboli, jak i 3 symboli, oraz że można je odnieść do gwiazdozbiorów, bardzo mnie przekonuje. Prawdopodobieństwo, że to przypadek, jest niewielkie, stwierdza uczony.

Sargon II rządził imperium nowoasyryjskim w latach 722–705 p.n.e. Był pierwszym od ponad tysiąca lat władcą, które przybrał takie samo imię jak twórca imperium akadyjskiego, Sargon Wielki.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...