Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Stulecie królewskiego domku dla lalek uczczone otwarciem miniaturowej biblioteki

Recommended Posts

Królowa Kamila zaprosiła czołowych współczesnych pisarzy, ilustratorów oraz introligatorów do ręcznego stworzenia 20 miniaturowych książek. W ten sposób monarchini chce uczcić 100-lecie powstania Queen Mary's Dolls' House, największego w swoim czasie domku dla lalek na świecie.

Domek dla Lalek Królowej Marii budował między 1921 a 1924 rokiem wiodący brytyjski architekt Sir Edwin Lutyens. To dar od narodu dla królowej Marii (Marii Teck, żony Jerzego V) po I wojnie światowej. Jest doskonałą repliką w skali 1:12 rezydencji w stylu edwardiańskim. W środku znajdują się dzieła ponad 1500 artystów/dekoratorów, rzemieślników i fabrykantów z początku XX w. (koszty i praca miały być podzielone między jak największą liczbę osób). Chciano, by domek był tak realistyczny, jak tylko się da, stąd elektryczność, bieżąca woda czy działające windy. Wszystkie pomieszczenia są pięknie urządzone.

Queen Mary's Dolls' House wystawiano w 1924 r. na British Empire Exhibition. W lipcu 1925 r. domek przeniesiono do zamku w Windsorze, gdzie można go podziwiać do dziś.

Jednym ze skarbów domku jest biblioteka. Jej ściany wyłożono drewnem orzechowym. Ściany zdobią liczne akwarele. Na półkach wystawiono blisko 600 książek; ponad 170 to rękopisy stworzone przez najsławniejszych pisarzy lat 20. XX w. (w ten sposób starano się oddać kulturę literacką tamtych czasów). Wielu twórców, w tym Sir Arthur Conan Doyle, A.A. Milne czy Thomas Hardy, przystało na propozycję stworzenia takiego dzieła. Niektórzy jednak, np. Virginia Woolf i George Bernard Shaw, odmówili udziału w przedsięwzięciu. Strony mają zaledwie 4 cm wysokości. Książeczki zostały oprawione przez ówczesne najlepsze introligatornie.

Chcąc stworzyć Współczesną Miniaturową Bibliotekę (Modern-Day Miniature Library), królowa Kamila zamówiła 20 książeczek, które ponownie miałyby zaprezentować literaturę brytyjską. Autorzy mogli skopiować książki, które już wydano albo napisać coś nowego.

Ich książeczki trafiły do czołowych introligatorów-projektantów. O ile w latach 20. XX w. dla księgozbioru Domku dla Lalek Królowej Marii preferowano styl tradycyjny, o tyle obecne postawy artystyczne znalazły wyraz w indywidualnej kreatywności i wykorzystaniu alternatywnych materiałów - napisano na stronie Royal Collection Trust. Część nowych książek oprawiono w Introligatorni Królewskiej na zamku w Windsorze. Autorom dostarczono książeczki do zapisania, które później oprawiono.

W Modern-Day Miniature Library zgromadzono różnego rodzaju utwory i gatunki literackie. Znajdziemy tu poezję, opowiadania, historie o duchach, sztuki teatralne, artykuły i przepisy. Sto lat temu do projektu nie zaproszono autorów książek dla dzieci, w 2024 r. pomyślano jednak o paru dziełach napisanych z myślą o najmłodszych odbiorcach. Nowy księgozbiór jest także bardziej ilustrowany. Ilustracje tworzyli rysownicy/graficy, sami pisarze oraz utalentowani amatorzy, w tym dzieci.

Serię 20 książeczek uzupełnia miniatura stworzona przez samą królową Kamilę - jest to wprowadzenie do projektu Modern-Day Miniature Library. Tom Parker Bowles, brytyjski pisarz i krytyk kulinarny, a prywatnie syn królowej z pierwszego małżeństwa z Andrew Parker Bowlesem, jest autorem „A Recipe Fit for a Queen”. W książeczce pojawiają się przepisy na pieczonego kurczaka i ziemniaki.

Po zakończeniu wystawy specjalnej na zamku w Windsorze książeczki trafią do Royal Library.

Na stronie Royal Collection Trust można się zapoznać ze szczegółami dotyczącymi poszczególnych pozycji.

Stulecie ukończenia domku stało się okazją do zaprezentowania pięknych przedmiotów, które zwykle są schowane w jego wnętrzu. Na rocznicowej wystawie znajdują się m.in. miniaturowy fortepian koncertowy ze strunami i działającymi klawiszami czy klejnoty koronne wysadzane prawdziwymi diamentami, rubinami, szafirami, szmaragdami i perłami. Z kuchni i kwater dla służby pochodzą odkurzacz, maszyna do szycia z nicią, malutkie nożyczki czy miedziany czajnik, który wykonano z monety (wizerunek króla jest nadal widoczny).

Jubileuszowej metamorfozie poddano pomieszczenie, zaprojektowane przez architekta domku Sir Edwina Lutyensa do prezentowania Queen Mary's Dolls' House. Zdobiące ściany murale zostały odnowione i odpowiednio oświetlone, tak by zwiedzający mogli docenić szczegóły scen przedstawiających elegancko ubranych ludzi, odpoczywających w różnych królewskich posiadłościach, w tym w zamku w Windsorze, pałacu Buckingham czy Hampton Court. Nowe oświetlenie zyskał również sam domek.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...