Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Niezwykle rzadki zabytek – w Londynie znaleziono kompletne rzymskie łoże pogrzebowe

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas wykopalisk przy Holborn Viaduct w Londynie archeolodzy znaleźli niezwykle rzadkie rzymskie łoże pogrzebowe. Co więcej, jest to pierwsze kompletne łoże tego typu odkryte na Wyspach Brytyjskich. Zostało wykonane z wysokiej jakości dębu, ma rzeźbione nogi, a poszczególne elementy zostały połączone drewnianymi kołeczkami. Przed umieszczeniem w grobie zostało rozłożone na części, jednak niewykluczone, że podczas pogrzebu niesiono na nim zwłoki.

Prawdopodobnie łóżko miało służyć zmarłemu po śmierci. Trzeba bowiem przypomnieć, że na nagrobkach na całym terytorium Imperium Rzymskiego widzimy sceny z przedstawieniami pochowanych osób, które biesiadują, jakby były żywe.

Na odkrytym cmentarzu naukowcy trafili też na szczątki ludzkie, szklane ampułki oraz wysokiej jakości biżuterię z gagatu i bursztynu. Wśród dóbr grobowych była też dekorowana lampka oliwna, na której przedstawiono pokonanego gladiatora. Eksperci sądzą, że pochodzi ona z lat 48–80, zatem z samego początku rzymskiego panowania. Wiemy, że Rzymianie chowali zmarłych wzdłuż dróg, poza centrami miast, więc nie byliśmy zaskoczeni, gdy w tym miejscu trafiliśmy na pochówki. W czasach rzymskich obszar ten położony był 170 metrów na zachód od murów miejskich i obok dużej drogi, która biegła tak, jak dzisiejsze Watling Street. Jednak stan zachowania zabytków, a przede wszystkim licznych zabytków drewnianych, dosłownie zwalił nas z nóg, cieszy się Heather Knight, odpowiedzialna za prace archeologiczne.

W zachowaniu drewna pomógł fakt, że stanowisko znajduje się w pobliżu największej londyńskiej rzeki podziemnej River Fleet. Podmokły grunt zapewnił drewnu odpowiednie warunki. Dzięki nim zachowały się też zabytki znacznie młodsze. Archeolodzy trafili bowiem również na XVI-wieczny cmentarz, który mógł być powiązany z pobliskim kościołem St. Sepulchre. Po wielkim pożarze Londynu z 1666 roku cały ten region został przebudowany, powstały nowe domy, sklepy i magazyny, które przykryły pozostałości cmentarza.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...