Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Dźwięk wspomaga wzrost grzybów. Można to wykorzystać w regeneracji ekosystemów

Rekomendowane odpowiedzi

Odbudowywanie zniszczonych ekosystemów koncentruje się na kilku najbardziej oczywistych i widocznych elementach. Tymczasem istnieje wiele składników i powiązań, o których wiemy niewiele lub nie wiemy niczego. Jednak od niedawna wiemy, że zdrowa gleba pełna jest dźwięków generowanych przez żyjące w niej stworzenia, jak dżdżownicowate czy mrówki. Grupa naukowców z australijskiego Flinders University postanowiła zbadać, jak dźwięki wpływają na grzyby i rozkład materii organicznej, czyli jedne z najważniejszych elementów funkcjonowania ekosystemu.

Uczeni przeprowadzili eksperyment, w ramach którego w wypełnionych glebą dźwiękoszczelnych skrzynkach zakopali torebki z zieloną herbatą i rooibosem. W dwóch skrzynkach 8 godzin dziennie przez 14 dni odtwarzali monotonne dźwięki o częstotliwości 8 kHz. W jednej z nich dźwięk miał głośność 70 dB, w drugie zaś – 90 dB. W skrzynce kontrolnej pojawiały się dźwięki z otoczenia o głośności nie przekraczającej 30 dB. Po dwóch tygodniach okazało się, że w skrzynkach, gdzie dźwięk był odtwarzany, masa torebek z herbatą zwiększyła się od 2,5 do 3,1 grama, a było to spowodowane rozrastaniem się grzybów. W skrzynce kontrolnej masa torebek nie zmieniła się.

Drugi eksperyment prowadzony był na szalce Petriego. Umieszczono tam grzyb z gatunku Trichoderma harzianum. Jest on naturalnie obecny w glebie i wspomaga wzrost roślin. W obecności grzyba odtwarzano dźwięk o częstotliwości 8 kHz i głośności 80 dB. Po 5 dniach naukowcy stwierdzili, że w każdym mililitrze płynu, w którym hodowano T. harzianum, znajduje się średnio 2,5 miliona komórek. Na szalce kontrolnej było ich zaledwie 540 000.

Naukowcy mówią, że to wstępne, chociaż interesujące i zaskakujące badania. Potrzebne są kolejne eksperymenty, by wyjaśnić zaobserwowane zjawisko. Wszystko wskazuje na to, że grzyby w jakiś sposób potrafią wykorzystać dźwięk do wzrostu. Być może robią to za pomocą efektu piezoelektrycznego, zamieniając mechaniczny wpływ ciśnienia akustycznego na komórki w energię elektryczną.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką muzykę rekomendujecie pieczarkom? Te odkrycie będzie miało duży wpływ na branże, bo są jeszcze boczniaki, shitake, mun. To w skali globu miliardowe obroty producentów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...