Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wkrótce możemy być świadkami historycznego lądowania prywatnych misji na Księżycu

Rekomendowane odpowiedzi

W przyszłym roku Stany Zjednoczone spróbują pierwszego od 1972 roku lądowania na Księżycu. Jeśli się uda, będziemy świadkami historycznego wydarzenia – po raz pierwszy w historii na powierzchni innego niż Ziemia ciała niebieskiego wyląduje pojazd prywatnej firmy. Start misji, które odbywają się ramach prowadzonego przez NASA programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS) przewidziano na styczeń i luty.

Firmy współpracujące z NASA w ramach CLPS budują własne lądowniki i są odpowiedzialne za przebieg misji, a NASA płaci im za dostarczenie sprzętu na Księżyc. Amerykańska agencja kosmiczna od dziesięcioleci współpracuje z prywatnymi przedsiębiorstwami, by wspomóc rozwój amerykańskiego prywatnego sektora kosmicznego. Od 2008 roku firmy prywatne dostarczają zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną, a od niedawna wożą tam też astronautów.

Lądowanie na Księżycu to jednak zupełnie inny poziom trudności. Powodzeniem kończy się około 55% misji, a ani Astrobotic, ani Intuitive Machines nie wysłały dotychczas w przestrzeń kosmiczną własnego pojazdu, nie mówiąc już o próbie lądowania na Księżycu. Co więcej, nigdy wcześniej żaden pojazd prywatnej firmy nie lądował na żadnym pozaziemskim obiekcie. Mamy więc do czynienia z misjami wysokiego ryzyka, ale jeśli się powiodą, niewątpliwie będą silnym pozytywnym impulsem do bardziej intensywnego rozwoju prywatnego sektora podboju kosmosu.

Astrobotic powstała w 2007 roku, a jej Peregrine Mission 1 ma wystartować 8 stycznia przyszłego roku. Próbę lądowania może podjąć 23 lutego. Celem misji jest pole lawowe Sinus Viscositatis. Na pokładzie misji znajdzie się sześć urządzeń dostarczonych przez NASA, w tym dwa spektrometry. Jeden będzie poszukiwał molekuł wody unoszących się z rozgrzanej przez Słońce powierzchni Księżyca, drugi poszuka w gruncie minerałów zawierających wodór. Poza nimi Peregrine Mission 1, na zlecenie firm prywatnych i agencji państwowych, zabierze na pokład 15 innych urządzeń. Będzie wśród nich zarówno instrument naukowy dostarczony przez Meksykańską Agencję Kosmiczną, dysk firmy Arch Mission Foundation zawierający dziesiątki milionów stron danych w tym kopię Wikipedii czy prochy osób, które zleciły firmom Celestis i Elysium Space pochówek na Księżycu.

Peregrine Mission 1 zostanie wystrzelona na pokładzie rakiety Vulcan Centaur. To najnowsza rakieta firmy United Launch Alliance (ULA), która ruszy w swą pierwszą podróż.

Firma Intuitivie Machines powstała w 2013 roku, a jej lądownik Nova-C ma wystartować w połowie lutego. Wyniesie go Falcon 9 firmy Space X. Tutaj NASA zleciła lądowanie w kraterze Malapert A na biegunie południowym Księżyca. Jeśli się powiedzie, będzie to drugie w historii – po indyjskiej misji Chandrayaan-3 – lądowanie w tym regionie.

Nova-C zabierze na pokład 11 przesyłek, w tym 5 od NASA i 6 innych zleceniodawców. Jedna z nich stanowi zresztą część konstrukcji lądownika. Metaliczna warstwa zastosowana w niektórych miejscach do izolacji pojazdu została opracowana przez firmę Columbia i jest stosowana w produkowanych przez nią ubraniach. Podczas lądowania Nova-C wystrzeli niewielką kamerę zbudowaną przez Embry-Riddle Aeronautical University. Kamera opadnie na powierzchnię i będzie filmowała lądowanie Nova-C. Jeśli plan się powiedzie, będzie to pierwszy w historii film nakręcony z zewnątrz pokazujący lądowanie na obiekcie innym niż Ziemia.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, KopalniaWiedzy.pl napisał:

Jeśli plan się powiedzie, będzie to pierwszy w historii film nakręcony z zewnątrz pokazujący lądowanie na obiekcie innym niż Ziemia.

No i do tego mniej więcej sprowadza się cała ta zabawa za miliardy dolców z NASA. Coś to mówi o NASA? Zdecydowanie są cieniasami, bo łatwo jest przerzucić odpowiedzialność, ale pionierzy, mit ojców założycieli itp. doskonale sprawdzają się w tym pokręconym zakątku świata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...