Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

W pobliżu słynnego Sutton Hoo znaleziono pogańską świątynię królów Anglii Wschodniej

Recommended Posts

W Rendlesham w Suffolk, w pobliżu słynnego Sutton Hoo, gdzie w ubiegłym wieku znaleziono nietknięty królewski pochówek na łodzi, odkryto ślady przedchrześcijańskiej świątyni sprzed 1400 lat. Wcześniej informowaliśmy o znalezieniu w tym miejscu wielkiej sali używanej przez pierwszych królów Anglii Wschodniej oraz warsztatów, w których mogły powstać przedmioty znalezione w Sutton Hoo. Wykopaliska prowadzone są w ramach projektu Rendlesham Revealed, w którym czynny udział biorą mieszkańcy Suffolk.

Znajdująca się w tym miejscu królewska rezydencja była częścią większego kompleksu osadniczego o powierzchni około 50 hektarów. Ze względu na skalę i złożoność jest to stanowisko wyjątkowe dla angielskiej archeologii V–VIII wieku.

Podczas tegorocznych wykopalisk znaleziono dowody na prowadzenie w tym miejscu prac metalurgicznych o jakości właściwej dla królewskich warsztatów. Znaleziono m.in. formy odlewnicze, w których powstawały elementy końskiej uprzęży podobne do tych, znalezionych w Sutton Hoo. Okazało się również, że kompleks królewskiej rezydencji był dwukrotnie większy, niż sądzono. Zajmował on 15 hektarów i był otoczony 1,5-kilometrowym rowem.

Najważniejszym znaleziskiem jest jednak odkrycie śladów budowli, która najprawdopodobniej była miejscem kultu. Dotychczasowe wykopaliska w Rendlesham mówią nam o potędze i bogactwie królów Anglii Wschodniej oraz o złożonym społeczeństwie, którym rządzili. Możliwa świątynia czy inne miejsce kultury to rzadki i znaczący dowód na odbywające się w królewskiej siedzibie praktyki religijne w epoce przedchrześcijańskiej. Wierzenia te formowały wczesne społeczeństwo angielskie. W tym wyróżniającym się miejscu widzimy, że jeden z budynków, długi na 10 i szeroki na 5 metrów, był niezwykle wysoki i solidny jak na swoje rozmiary. Prawdopodobnie więc był specjalnym budynkiem. Najbardziej podobne doń budowle, jakie znamy z innych miejsc w Anglii, to świątynie lub domy modlitwy, mówi doradca naukowy projektu, profesor Christopher Scull z University College London.

Wykopaliska w Rendlesham potwierdzają relację jednego z największych nauczycieli i pisarzy wczesnego średniowiecza, Bedy Czcigodnego, który w swojej Historia ecclesiastica gentis Anglorum (Kościelna historia ludu angielskiego), ukończonej około 731 roku, pisał o Rendlesham jako o siedzibie królów Anglii Wschodniej. Beda wspominał, że król Raedwald – który prawdopodobnie został pochowany w Sutton Hoo – miał świątynię, w której znajdowały się ołtarze bogów przedchrześcijańskich oraz ołtarz Chrystusa. Beda nie wspominał, że świątynia ta znajdowała się w Rendlesham.

Ponadto w bieżącym roku znaleziono też dwa groby o nieustalonym datowaniu oraz dowody na istnienie osadnictwa już w IV tysiącleciu p.n.e. Najmłodszym zaś znaleziskiem są pozostałości po stanowisku reflektora przeciwlotniczego z czasów II wojny światowej, które zostało uwiecznione na zdjęciach lotniczych wykonanych przez US Air Force w grudniu 1943 roku.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...