Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Osoby ze zdiagnozowanymi chorobami psychicznymi są biologicznie starsze niż ich wiek metrykalny

Rekomendowane odpowiedzi

Osoby z historią chorób umysłowych są biologicznie starsze, niż wskazuje na to ich wiek metrykalny. Naukowcy znaleźli w ich krwi markery wskazujące, na rozbieżność między wiekiem biologicznym a rzeczywistym. To może częściowo wyjaśniać, dlaczego ludzie ze zdiagnozowaną depresją, chorobą dwubiegunową czy innymi schorzeniami żyją krócej i pojawia się u nich więcej chorób związanych z wiekiem.

Profesor Cathryn Lewis i doktor Julian Mutz z King's College London przyjrzeli się 168 metabolitom we krwi 110 780 osób, o których dane zgromadzono w UK Biobank. Dane te połączyli z informacjami o stanie zdrowia psychicznego badanych. W ten sposób odkryli, że osoby ze schorzeniami umysłowymi mają profil metabolitów typowy dla osób starszych od siebie.

Doktor Mutz, prezentując wyniki badań podczas Europejskiego Kongresu Psychiatrii w Paryżu, powiedział, że z badań wynika, iż np. osoby z chorobą dwubiegunową mają profil metaboliczny typowy dla osób o około 2 lata starszych.

Osoby cierpiące na choroby psychiczne przeważnie żyją krócej (mężczyźni o ok. 10 lat, kobiety o ok. 7 lat) i są w gorszym stanie zdrowia od przeciętnego przedstawiciela zdrowej populacji. Długość życia i stan zdrowia jest różny w zależności od rodzaju choroby. Często jednak rozwijają się u nich – pogarszające się z wiekiem – cukrzyca i choroby serca.

Nasze badania wskazują, że ciała osób z problemami psychicznymi są starsze niż wskazuje wiek metrykalny. To nie wyjaśnia wszystkich różnic zdrowotnych oraz w spodziewanej długości życia u tych osób i u zdrowej populacji, ale może wskazywać, że przyspieszone starzenie się odgrywa tutaj ważną rolę. Jeśli moglibyśmy użyć tych markerów do śledzenia wieku biologicznego, mogłoby to zmienić sposób monitorowania stanu zdrowia u osób a chorobami umysłowymi oraz sposób oceny naszych działań na rzecz poprawy ich zdrowia psychicznego, powiedział Mutz podczas kończącego się dzisiaj Kongresu.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Podwyższony wiek biologiczny wiąże się z większym ryzykiem raka piersi. Wiek biologiczny wyznaczano na podstawie metylacji DNA (modyfikacji DNA stanowiącej część procesu starzenia). Okazało się, że każdy 5-letni wzrost wieku biologicznego nad wiek metrykalny przekładał się na 15% wzrost ryzyka raka sutka.
      Szacując wiek biologiczny, naukowcy z amerykańskiego Narodowego Instytutu Środowiskowych Nauk o Zdrowiu (NIEHS) posłużyli się zegarami epigenetycznymi. Stosując ilościowe mapy epigenetyczne stopnia metylacji DNA, można określać wiek epigenetyczny ludzkich komórek. Różnice między wiekiem epigenetycznym a wiekiem kalendarzowym komórek można zaś wykorzystać do szacowania postępów starzenia.
      Amerykanie wykorzystali DNA z próbek krwi dostarczonych przez ochotniczki z Sister Study NIEHS (obejmuje ono ponad 50 tys. kobiet z USA i Portoryko). Naukowcy zmierzyli metylację w podgrupie 2764 pań; w momencie pobrania krwi żadna nie chorowała na raka piersi.
      Odkryliśmy, że jeśli wiek biologiczny jest większy od metrykalnego, ryzyko raka piersi jest podwyższone. Odwrotna zależność także jest prawdziwa; jeśli twój wiek biologiczny jest niższy od kalendarzowego, ryzyko wystąpienia raka sutka jest obniżone. Na razie jednak nie wiemy, w jaki sposób ekspozycja na różne czynniki i styl życia mogą wpływać na wiek biologiczny i czy proces ten da się odwrócić - opowiada dr Jack Taylor.
      Kiedy patrzymy się na grupę ludzi w tym samym wieku, jedni mogą być idealnie zdrowi, a inni nie. Zmienność w zakresie stanu zdrowia można lepiej uchwycić za pomocą wieku biologicznego, a nie metrykalnego - podsumowuje dr Jacob Kresovich.

      « powrót do artykułu
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...