Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
Balbuta

Linki do ciekawych artykułów z logopedii

Rekomendowane odpowiedzi

* AFAZJA (diagnoza i leczenie wg Łurii)

 

  ZABURZENIA W NADAWANIU MOWY

1. Zaburzenia motoryczno-dośrodkowe (aferentne)

(utrata lub niedokształcenie somestetycznych wzorców głosek)

czyli trudności w artykułowaniu głosek spowodowane brakiem czucia ułożenia narządów mowy - brak analizy i syntezy sygnalizacji z obwodu o aktualnej pozycji narządów mowy.

>>> więcej >>> www.logos.pomorze.pl/logos21

 

* USZKODZENIA NACZYNIOWE OŚRODKOWEGO UKŁADU NERWOWEGO

Najczęstszą postacią uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego jest udar mózgowy występujący nagle, przeważnie we śnie lub w czasie wzmożonej psychofizycznej aktywności, i charakteryzujący się mniej lub bardziej zaburzoną świadomością oraz połowiczym porażeniem na tle zaburzeń krążenia mózgowego. Upośledzenie krążenia mózgowego jako przyczyna udaru może wystąpić pod wpływem różnorodnych zmian patologicznych, odzwierciedlających takie stany, jak: miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia czynności serca, choroby krwi, procesy uciskowe (nowotwory) i urazy.

>>> więcej >>> www.logos.pomorze.pl/logos20 

 

* AFAZJA - REHABILITACJA LOGOPEDYCZNA

Terminem afazja (greckie fazis-mowa) określa się częściową lub całkowitą utratę umiejętności posługiwania się językiem, spowodowaną uszkodzeniem znajomości języka (rozumienia i nadawania), czemu towarzyszą mniejsze lub większe trudności w ponownym nauczeniu się go.

M. Maruszewski (1966) podaje następującą definicję afazji: "Afazja to spowodowane organicznym uszkodzeniem odpowiednich struktur mózgowych częściowe lub całkowite zaburzenie mechanizmów programujących czynności mowy człowieka, który już uprzednio opanował te czynności".

>>> więcej >>> www.logos.pomorze.pl/logos19

 

* NOWE TECHNOLOGIE W REHABILITACJI OSÓB JĄKAJĄCYCH SIĘ

Podczas mówienia jąkanie może przejawiać się jako powtarzanie części słów, powtarzanie części zdania lub przedłużone wymawianie niektórych głosek. W czasie mówienia mogą występować skurcze mięśni twarzy, szyi, tułowia lub kończyn, zwane współruchami.

>>> więcej >>> www.logos.pomorze.pl/logos18

 

* MUTYZM JAKO PRZYCZYNA TRUDNOŚCI SZKOLNYCH

Artykuł ten ma na celu przybliżenie problemu mutyzmu. Napisałam go z myślą o tym, że może on być przydatny innym nauczycielom, którzy spotkają się z podobnym zjawiskiem w swojej pracy dydaktyczno-wychowawczej.

>>> więcej >>> www.logos.pomorze.pl/logos17 

 

* BADANIA W UDARZE MÓZGU

W przypadku wystąpienia klinicznych objawów udaru mózgu konieczne jest wykonanie szeregu badań odpowiadających na pytanie: Czy to jest udar mózgu?

>>> więcej >>> www.logos.pomorze.pl/logos16

 

* CZYTAĆ WBREW GENOM

DYSLEKSJĘ DEFINIUJE SIĘ JAKO TRUDNOŚĆ W OPANOWANIU TECHNIKI CZYTANIA. OSOBY Z TYM ZABURZENIEM ZNACZNIE DRAMATYCZNIEJ TO OKREŚLAJĄ: GDY CZYTAM, WYDAJE MI SIĘ, ŻE ZWARIUJĘ. Dysleksja w różnym nasileniu jest zjawiskiem często spotykanym w praktyce szkolnej. W szerszym pojęciu, jest to ogół zaburzeń związanych z czytaniem i pisaniem. Trudność w czytaniu prawie zawsze występuje z dysortografią lub dysgrafią.

>>> więcej >>> www.logos.pomorze.pl/logos15

 

* DLAAACZEGO SIĘ JĄKAMY?

Jąkanie jest nie tylko objawem nerwicy czy wad aparatu mowy. Jego przyczyną mogą być nieprawidłowości w budowie mózgu - pisze "Gazeta Wyborcza", powołując się na wyniki badań przedstawione w tygodniku "Lancet"..

>>> więcej >>> www.logos.pomorze.pl/logos14

 

* ALALIA, CHARAKTERYSTYKA ZABURZENIA MOWY

Alalia-czyli niedokształcenie mowy o typie afazji bywa nazywana szeregiem określeń, nie zawsze w pełni oddających istotę zaburzenia. W literaturze spotyka się..

>>> więcej >>> www.logos.pomorze.pl/logos13

 

* ALALIA i DYSLALIA

Alalia (zwana też niemotą, słuchoniemotą, afazją rozwojową) i dyslalia różnią się od afazji dziecięcej tym, że afazja jest częściową lub całkowitą utratą umiejętności mówienia lub rozumienia, podczas gdy przy alalii uszkodzenie struktur korowych następuje jeszcze przed rozwojem mowy

>>> więcej >>> www.logos.pomorze.pl/logos12

 

* AFAZJA - JAK POSTĘPOWAĆ Z AFATYKIEM

Afazja to zaburzenia mowy, których przyczyną mogą być uszkodzenia odpowiednich ośrodków w mózgu. Ogólnie można je podzielić na czuciowe (uszkodzenie ośrodków odbiorczych), kiedy pacjent ma kłopoty z odbiorem i rozumieniem mowy, pisma.

>>> więcej >>> www.logos.pomorze.pl/logos11

 

* JĄKANIE SIĘ ZWIĄZANE JEST ZE SŁABĄ WSPÓŁPRACĄ OŚRODKÓW W OBRĘBIE MÓZGU

Stwierdzono dotąd, że jąkanie może mieć podłoże genetyczne. Nie wiadomo było jednak, w jaki sposób i dlaczego do niego dochodzi

>>> więcej >>> www.logos.pomorze.pl/logos10

 

* POROZUMIEWANIE PRZY POMOCY MOWY

Wyraz język ma dwa główne znaczenia: jedno konkretne, występujące w takich wyrażeniach, jak: pokazać komuś język, mlaskać językiem, a drugie abstrakcyjne, używane w takich zestawieniach, jak język sceniczny, szkolny, techniczny, język polski. Poza tym używa się tego wyrazu w zwrotach obrazowych, np. latać z językiem itd.

>>> więcej >>> www.logos.pomorze.pl/logos01

 

* DYKCJA (oddychanie dynamiczne)

Oddychanie dynamiczne (w czasie wydawania głosu) polega na ścisłej korelacji mechaniki oddechu z logiką wypowiadanego tekstu.

>>> więcej >>> www.logos.pomorze.pl/logos02

 

* JĘZYK SIĘ ZACINA

W Koszalinie jąka się ponad tysiąc dorosłych mieszkańców (1 procent populacji). Są wśród nich osoby ze świecznika: politycy, szefowie mniejszych i większych firm, ale także szukający pracy studenci i marzący o karierze uczniowie szkół średnich.

>>> więcej >>> www.logos.pomorze.pl/logos03

 

* NIE MA JĄKANIA "OD ZAWSZE"

Nie ma czegoś takiego, co moglibyśmy określić, że ktoś się jąkał "od zawsze". Ten ktoś mógł mieć do tego predyspozycje, mógł mieć inklinacje i to padło na niewłaściwy grunt: rodzina, środowisko w którym się obraca, itd. Tak, zanim się dojdzie do jąkania, trzeba odbyć nieraz długą drogę. To się nie dzieje z dnia na dzień.

>>> więcej >>> www.logos.pomorze.pl/logos04

 

* AGRESJA A JĄKANIE

Trudno jest być jedynakiem. Jeszcze trudniej jest mieć nadopiekuńczą matkę. Bardzo źle, kiedy ojciec nie zgadza się z matką w wychowaniu jedynaka.

>>> więcej >>> www.logos.pomorze.pl/logos05

 

* WIRTUALNY WYWIAD Z UDAREM MÓZGU

Poniższy felieton próbuje przybliżyć czytelnikowi problem związany z utratą rozumienia, mowy, czytania i pisania - zwany afazją.

>>> więcej >>> www.logos.pomorze.pl/logos06

 

* DYKCJA (fonacja i rezonans)

Ćwiczenia głosowe prowadzi się po przerobieniu ćwiczeń oddechowych. Nie powinny one trwać długo, aby nie powodowały zmęczenia mięśni krtani.

>>> więcej >>> www.logos.pomorze.pl/logos07

 

* AFAZJA - UTRATA ZNAJOMOŚCI JĘZYKA

Można powiedzieć, że jest to właściwie utrata częściowa lub całkowita znajomości języka, jego rozumienia i nadawania, występują także trudności w jego ponownym nauczeniu się.

>>> więcej >>> www.logos.pomorze.pl/logos08

 

* PRANAJAMA - ODDYCHANIE NA JĄKANIE

Prezentowane poniżej ćwiczenia są wzorowane na jodze i mają na celu pogłębienie oddechu, rozruszanie przepony, wydłużenie fazy wydechowej.

>>> więcej >>> www.logos.pomorze.pl/logos09

 

autorem powyższych artykułów jest

Władysław Pitak

 

Posiada wszechstronną wiedzę i umiejętności w zakresie kształcenia zdolności twórczych i terapii nerwic, wad i zaburzeń mowy, czytania i pisania.

Przez wiele lat aktywnie uczestniczył w różnych formach terapii i ekspresji estetycznej, był  wykładowcą i jest trenerem  w dziedzinie:

- kultura żywego słowa i metodyka pracy kulturalno-oświatowej

- relaksacja i animacja muzyczna

- komunikacja interpersonalna i ekspresja dramatyczna

- psychopatologia i psychoterapia

- muzykoterapia jako zabieg sanatoryjny

- trening aktorski w kształceniu zdolności werbalnych i niewerbalnych

 

kontakt internetowy:

logos@logos.pomorze.pl

www.logos.pomorze.pl

Towarzystwo Terapii i Kształcenia Mowy "LOGOS"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki - dawno się nie bawiłem tymi sprawami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy mogę, jeśli będą jakieś wątpliwości to proszę edytować mój post.

Odnośnie artykułów z logopedii i jąkania, ale od strony samych jąkających się, zapraszam do poczytania artykułów na stronie www.demostenes.boo.pl . Oprócz luźnych tekstów są także artykuły logopedów zaproszonych do serwisu w ramach programu "Gość Demostenesa", między innymi:

 

Hipnoza a jąkanie (biohipnolog Wojciech Górecki)

Jąkanie (mgr Róża Sobocińska)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
autorem powyższych artykułów jest Władysław Pitak

Dobrze i prosto wytłumaczone

Edytowane przez wilk
Usunięto cytowanie w całości pierwszego posta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...