Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Kostrzyn nad Odrą: podczas przebudowy drogi odkryto cmentarzysko sprzed ok. 2500 lat

Rekomendowane odpowiedzi

Od początku lipca br. specjaliści z Muzeum Twierdzy Kostrzyn prowadzą stały nadzór archeologiczny nad przebudową ul. Osiedle Warniki i ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kostrzynie nad Odrą. Pod koniec sierpnia rozpoczęły się badania archeologiczne. Wtedy odkryto tu nieznane stanowisko - cmentarzysko sprzed ok. 2500 lat. Jak podkreślono na stronie Muzeum, należy je wiązać z ludnością lokalnej grupy górzyckiej kultury łużyckiej (w 2011 r. nekropolia z tego okresu została odkryta między innymi na kostrzyńskim Starym Mieście, na Rawelinie August Wilhelm).

Do 8 września zarejestrowano 45 obiektów archeologicznych; groby ciałopalne stanowią ponad 90% z nich. Przepalone szczątki ludzkie umieszczano głównie w glinianych naczyniach; niektóre są bogato zdobione. W nielicznych przypadkach prochy umieszczano w opakowaniach z surowców organicznych (tkanina czy skóra). W niektórych pochówkach składano dodatkowe naczynia pełniące funkcje przystawek. Przy urnach odkryto ozdoby z brązu i żelaza. Archeolodzy wspominają o żelaznej szpili, za pomocą której spinano szaty czy o ozdobach z brązu stopionych wskutek kremacji. Poza tym odkryto zabytki wykonane z kamienia.

W większości urny są w kiepskim stanie. Do ich uszkodzenia mogło dojść w czasie budowy drogi. Była jednak również urna w bardzo dobrym stanie, zachowana w całości - powiedział portalowi Kostrzyn Nad Odrą Nasze Miasto Krzysztof Socha z Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

Nekropolia znajduje się na podwyższeniu terenu. Archeolodzy przypuszczają, że osada, z którą związane było cmentarzysko, leżała bliżej Warty. Bo, jak podkreśla Socha, woda zapewniała życie.

Odkryto także znacznie młodszy grób szkieletowy, prawdopodobnie z okresu średniowiecza. Oprócz tego natrafiono na pojedyncze przedmioty z okresu II wojny światowej.

Prace terenowe na cmentarzysku w obrębie pasa drogowego mają zostać zakończone 15 września, ale prawdopodobnie zostaną wznowione, kiedy rozpoczną się roboty ziemne związane z budową chodnika i ścieżki rowerowej. Badania archeologiczne są prowadzone na zlecenie głównego wykonawcy - firmy Maldrobud z Myśliborza.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Żarowska Izba Historyczna otrzymała wyniki ekspertyzy artefaktu znalezionego przez 5-letnią Łucję Szponarską. Wg naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego, siekierka pochodzi z późnej epoki brązu i jest datowana na okres 1100-800 lat p.n.e. Została wytworzona przez ludność kultury łużyckiej.
      Jak napisano na profilu Izby na Facebooku, wedle analogii była to siekierka z tulejką (odłamany element) umożliwiającą jej osadzenie w drewnianym stylisku.
      Odkrywczyni siekierki udzieliła kilku wywiadów i została nagrodzona przez Żarowską Izbę Historyczną. Warto dodać, że nagrodę dla dziewczynki w najbliższych dniach przyzna zgodnie z przepisami Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. My również przyłączamy się do gratulacji i prezentujemy film, na którym Łucja i jej Tata opowiadają o szczegółach odkrycia.
       


      « powrót do artykułu
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Pięcioletnia Łucja Szponarska z Pyszczyna (gm. Żarów, woj. dolnośląskie) znalazła podczas spaceru z ojcem leżącą na ziemi siekierkę z epoki brązu. Wstępne oględziny wskazują na kulturę łużycką.
      Artefakt został wczoraj (24 listopada) przekazany do Żarowskiej Izby Historycznej, która działa w ramach Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.
      Znalezisko zgłoszono do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków (Delegatura Wałbrzych).
      Na zdjęciach można zobaczyć małą Łucję z tatą - Panem Karolem (rodzina dumnie prezentuje artefakt), a także siekierkę w miejscu znalezienia.

      « powrót do artykułu
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Podczas ostatnich wykopalisk na cmentarzysku ludu Xiongnu w północno-środkowej Mongolii chińsko-mongolski zespół archeologów znalazł szereg cennych artefaktów, w tym dwa pozłacane smoki. Prace na stanowisku obejmującym ok. 400 grobów trwają od prawie 3 lat. W lipcu zakończono wykopaliska grobu oznaczonego symbolem M189.
      Jak poinformował szef chińskiej ekipy dr Lan Wanli, każdy ze smoków ma 8 cm długości. Przedstawiono je w sposób typowy dla Zachodniej Dynastii Han. Rzemieślnik kunsztownie oddał oczy, zęby czy pióra stworów. Eksperci podejrzewają, że stanowiły one ozdobę jakiegoś naczynia. Wg Lana, pozłacane srebrne smoki wskazują na wysoki status zmarłego mężczyzny.
      Opisywany grób jest starszy od większości grobów arystokracji Xiongnu, odkrytych dotąd na terenie Rosji i Mongolii.
      Archeolog dodaje, że poza smokami odkopano klamrę do pasa z jadeitu, drewniane kubki, skórzaną uprzęż końską, rydwany i broń.
      Dno trumny wyścielono tkaniną. Na tym znajdowała się warstwa prosa z niewielką domieszką komosy. Jeszcze wyżej położono kolejną warstwę materiału, a na niej ponownie rozsypano proso, tym razem z dużą ilością trocin wymieszanych z drobnymi kawałkami węgla i komosy. Na samej górze znajdował się materiał.
      Lan podsumowuje, że archeolodzy po raz pierwszy spotkali się z takim sposobem aranżowania trumny przedstawiciela arystokracji Xiongnu.

      « powrót do artykułu
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Regionalne Muzeum Historyczne poinformowało, że w pobliżu Soboru św. Aleksandra Newskiego w Sofii znaleziono ceglaną komorę grobową z III-IV w. Archeolodzy dokonali odkrycia, prowadząc wykopaliska przed naprawą nawierzchni ulicy.
      Komora miała sklepienie wykonane z kamiennej płyty. Struktura, która znajdowała się tuż pod brukiem, została uszkodzona. Doszło do tego najprawdopodobniej podczas budowy placu wokół cerkwi na początku XX w.
      Specjaliści podkreślają, że cegły zespolono bladożółtą zaprawą. Komora mierzy 2,1x1,2 m. Wewnątrz nie znaleziono ludzkich szczątków.
      Wg archeologów, w pobliżu mogą się znajdować inne grobowce, datujące się na okres od II w. p.n.e. do IV w. n.e.
      Badania są kontynuowane. Na razie nie wiadomo, co stanie się ze znaleziskiem.

      « powrót do artykułu
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...