Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

SuperSpeed USB już wprzyszłym roku

Rekomendowane odpowiedzi

Jak donosi serwis Hexus.net, Jeff Ravencraft, przewodniczący grupy pracującej nad standardem USB 3.0 poinformował, że pierwsza wersja specyfikacji nowego standardu ukaże się na przełomie 3. i 4. kwartału bieżącego roku. Pierwsze urządzenia korzystające z USB 3.0 mają trafić na rynek w drugim kwartale przyszłego roku.

SuperSpeed USB, czyli USB 3.0, zapewnia transfer rzędu nawet do 5 gigabitów na sekundę na kablu o długości nie większej niż 3 metry. Rodzi się tutaj pytanie, czy współczesne dyski twarde będą w stanie tak szybko zapisać dostarczane dane.

Obok szybszego przesyłania danych zaletą SuperSpeed USB jest fakt, iż łączy się z urządzeniem, do którego został wsadzony, tylko wówczas, gdy wymienia z nim dane. Obecnie wykorzystywany USB 2.0 bez przerwy sprawdza, czy dane przepływają, przez co ciągle zużywa energię. Ta zaś, szczególnie w przypadku urządzeń przenośnych, jest bardzo cenna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast tego swobodnie wystarczyłoby sprawić, żeby USB 2.0 zaczęło rzeczywiście rozwijać deklarowane prędkości...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zaletą SuperSpeed USB jest fakt, iż łączy się z urządzeniem, do którego został wsadzony, tylko wówczas, gdy wymienia z nim dane. Obecnie wykorzystywany USB 2.0 bez przerwy sprawdza, czy dane przepływają, przez co ciągle zużywa energię.
A jak się do tego będą miały wszelkie lampki i wentylatorki USB (z których ja np. korzystam niejednokrotnie)? Jakoś ciężko mi wyobrazić sobie fotodiodę za kilkadziesiąt groszy wymieniającą dane z laptopem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że nowe USB będzie kompatybilne wstecz z poprzednimi. Czyli krótko mówiąc: urządzenie SuperSpeedUSB będzie działało w trybie energooszczędnym, ale urządzenia USB 2.0 będą prawdopodobnie funkcjonowały normalnie, czyli np. wiatraczek czy lampka będą działały bez przerwy. Przynajmniej tak pisano przy okazji zapowiedzi USB 3.0 - czy to jest ten sam standard ,tego nie wiem, nie jestem ekspertem ;) po prostu przypomina mi się taki artykuł, chyba był swego czasu publikowany w PCWK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A jak się do tego będą miały wszelkie lampki i wentylatorki USB

 

Korzystały z zasilania do urządzeń zewnętrznych, jeśli wyjście będzie komatabilne z USB2 to nic sie nie zmieni. (podejrzewam że przybedzie styków we wtyczce) 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość shadowmajk

zadnych stykow nie przybedzie to dalej bedzie ta sama wtyczka i urzadzenia pod USB 1.1 czy 2.0 bez problemu beda smigac ;) Jesli rodzi sie pytanie czy dyski beda gotowe zapisywac tak szybko jak oferuje im to standard usb3.0 to stwierdzam ze teraz nie... ale ten standard nie jest ustalony na 2lata ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tymeknafali
Zamiast tego swobodnie wystarczyłoby sprawić, żeby USB 2.0 zaczęło rzeczywiście rozwijać deklarowane prędkości...

Święta racja.

Spróbuj osiągnąć deklarowane możliwości jakiś portów, ciężko by było, chociażby na SATA, czy USB 2.0. Tak swoją drogą to mam nadzieje że nie będzie problemów ze sterami tak jak było (a do dziś się stykam że ktoś nie ma) na Win XP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zakładajcie, że najszybszym urządzeniem podłączonym do USB3 będą dyski twarde. Co z kamerami HD itp.? Deklarowana przepustowość USB 2.0 to ok 60 MB/s, czyli i tak za mało dla najszybszych dysków twardych ;) Jeżeli idzie o interfejs SATA, jego przepustowość można wykorzystać niemal w 100%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Niemiecka firma Sharkoon zaprezentowała klips USB 3.0, którego prędkość odczytu danych sięga 200 MB/s. Prędkość zapisu dochodzi zaś do 120 MB/s. Urządzenia trafią do sklepów jeszcze w czerwcu. Za Flexi-Drive Ultimate o pojemności 64 GB trzeba będzie zapłacić 139 euro, a pojemność 128 gigabajtów wyceniono na 229 euro.
      Klips korzysta z wydajnego kontrolera Single Chip USB3.0 oraz czterech ośmiokanałowych komórek MLC. Urządzenie jest chronione przez czarną aluminiową obudowę.
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      W ofercie firmy Super Talent znalazły się cztery klipsy USB korzystające z łącza w wersji 3.0. Dwa z nich wyposażono w pamięć podręczną DRAM, dzięki czemu, jak zapewnia producent, wydajność przy obsłudze dużej liczby niewielkich plików wzrosła o 300%. Super Talent informuje, że np. jeśli chcemy skopiować 40 plików MP3 na klips USB, to dzięki dodaniu pamięci podręcznej, operacja ta zostanie przeprowadzona 260% szybciej, a zatem potrwa nie 13 (w przypadku łącza USB 3.0), a jedynie 5 sekund. Im mniejsze pliki kopiujemy, tym większe korzyści odnosimy z zastosowania pamięci podręcznej.
      Jeden z menedżerów Super Talenta stwierdził: Nie mówimy już o 10-krotnym zwiększeniu wydajności w porównaniu do USB 2.0. Teraz mówimy o rzeczywistym zwiększeniu prędkości pracy nawet o 110 razy w porównaniu z tym, do czego dotychczas użytkownicy mieli dostęp.
      Do sklepów trafią zatem urządzenia USB 3.0 Express Drive 16 GB (sugerowana cena detaliczna to 59 USD), USB 3.0 Express Drive 32 GB (99 USD), USB 3.0 Express RAM CACHE Drive 32 GB (129 USD) oraz USB 3.0 Express RAM CACHE Drive 64 GB (209 USD). W pamięć podręczną wyposażono dwa ostatnie z wymienionych klipsów.
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Samsung poinformował o wprowadzeniu do oferty handlowej najszybszego dysku zewnętrznego w historii firmy. Urządzenie STORY Station 3.0 korzysta z interfejsu USB 3.0. Dzięki niemu maksymalny transfer danych wynosi 5 gigabitów na sekundę czyli 10-krotnie więcej niż oferował USB 2.0 (480 Mb/s). Interfejs jest kompatybilny z USB 2.0 oraz 1.1.
      Napęd Samsunga zamknięto w szarej aluminiowej obudowe, która przypomina dawne urządzenia elektroniczne. Urządzenie oferuje trzy tryby oszczędzania energii: uśpienie, bieg jałowy i wstrzymanie.
      Wcześniej w ramach linii STORY Station Samsung zaoferował urządzenia USB 2.0 oraz Plus (z interfejsem e-SATA i USB 2.0).
      Pojemność STORY Station 3.0 wynosi 1 i 2 terabajty. Dysk sprzedawany jest wraz z oprogramowaniem Auto Backup, SecretZone i SafetyKey.
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Zatwierdzony standard USB 3.0, oferujący nawet 10-krotnie szybszy transfer danych od poprzedniej wersji, nie rozpowszechni się w bieżącym roku. Niektórzy producenci płyt głównych już umożliwiają korzystanie z nowego rozwiązania, jednak oferta taka jest bardzo ograniczona.
      Analityk firmy In-Stat, Brian O'Rourke stwierdził, że do rozpowszechnienia się USB 3.0 konieczne jest zintegrowanie tej technologii z chipsetami. Kluczowe znacznie ma w tym momencie polityka Intela - największego na świecie producenta układów scalonych. Jednak, jak mówi O'Rourke, Intel ma zamiar przygotować chipsety z obsługą nowej technologii dopiero w przyszłym roku.
      Co prawda sam Intel oficjalnie nie przedstawił żadnych planów dotyczących zaadaptowania nowego standardu, jednak jeden z przedstawicieli koncernu powiedział, że ze wdrażaniem tej technologii trzeba poczekać na pojawienie się kolejnej klienckiej wersji Windows. Ta trafi na rynek nie wcześniej niż w roku 2012, chociaż nie można wykluczyć, że obsługa nowego standardu pojawi się w którymś z Service Packów dla Windows 7.
      W związku z decyzją Intela, producenci sprzętu nie spieszą się z tworzeniem urządzeń dla USB 3.0, a to oznacza z kolei, że na Intela nie jest wywierana presja, by przyspieszył adaptowanie tej technologii.
      Główny konkurent Intela, AMD, informuje, że firmowy chipset 890X będzie obsługiwał USB 3.0, ale jedynie za pomocą złącza PCI Express.
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Z napływających z targów CES 2009 doniesień wynika, że będziemy musieli poczekać na wykorzystanie pełnych możliwości interfejsu USB 3.0. Gdy trafi on na rynek na przełomie 2009 i 2010 roku, zapewni transfer rzędu 1,25 Gb/s (150 MB/s). Tymczasem specyfikacja USB 3.0 przewiduje czterokrotnie szybszy transfer, dochodzący do 5 Gb/s (600 MB/s).
      Powtarza się zatem historia z USB 2.0, które przez kilka lat działało w praktyce z prędkością około 250 Mb/s, zanim pojawiły się urządzenia zapewniające przewidziany w specyfikacji transfer rzędu 480 Mb/s.
      Jednak, co warto podkreślić, nawet pierwsze urządzenia z USB 3.0 będą przesyłały dane trzykrotnie szybciej niż najbardziej wydajne gadżety z USB 2.0.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...