Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Artysta z Turynu wykonał 97-metrową ilustrację do „Boskiej komedii” Dantego

Recommended Posts

Enrico Mazzone, artysta z Turynu, przez 5 lat pracował nad Rubedo - 97-metrową ilustracją do "Boskiej komedii" Dantego. Zaczął w październiku 2015 r. w Raumie w Finlandii, a skończył 28 stycznia 2021 r. w Rawennie. To hołd dla Dantego; w br. mija 700 lat od jego śmierci.

Włoch dostał rulon papieru od miejscowej papierni (UPM Rauma). Ma on 97 m długości i 4 m wysokości. Mazzone zużył kilka tysięcy ołówków. Wykonał niezliczoną liczbę kropek. Pracował, leżąc na brzuchu. Jak podkreślał w zeszłym roku w wypowiedzi dla agencji ANSA, nie jest to dzieło hiperrealistyczne, a [raczej] kompozycja figuratywna. Po wykonaniu szkiców na A3 pracował na potężnym formacie.

Do stycznia zeszłego roku artysta skończył Piekło i Czyściec (zajęły one 62 m rulonu). Przez kolejny rok zajmował się Rajem.

Na zlecenie Wydziału Turystyki gminy Rawenna i Laboratorio Aperto, dzieło zostało zdigitalizowane w wysokiej rozdzielczości. Zadanie zrealizował zespół Cultural Heritage 360; jest to stowarzyszenie, które zajmuje się dziedzictwem kulturowym i daje młodym specjalistom szansę na wykorzystanie swoich umiejętności w szczytnym celu. Jak ujawnił artysta w przesłanym nam mailu, zdigitalizowano nie tylko Rubedo, ale i 2 szkice przygotowawcze o wymiarach 20x2 m i 5x1,5 m.

Rubedo to łacińskie słowo oznaczające czerwoność, zaczerwienienie (na ostatnim fragmencie swojego dzieła Mazzone umieścił zresztą czerwony napis). Jak tłumaczy artysta, tytuł nawiązuje do jednego z etapów procesu alchemicznego i symbolizuje drogę przebytą z Dantem.

 


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...