Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Rekomendowane odpowiedzi

Karen Mabon, ilustratorka i projektantka z Londynu, nawiązała współpracę z Agatha Christie Limited, firmą, która od 1955 r. zarządza prawami do dzieł królowej kryminału. W ten sposób powstała minikolekcja inspirowana żywą wyobraźnią pisarki. Składa się ona z piżamy i apaszek.

Mabon opracowała 2 wzory. Queen of Crime przedstawia obwoluty wybranych najsławniejszych książek Christie. Inspiracją dla Murder Mystery była zaś ikonografia kryminałów (obiekty obecne w książkach). Print Queen of Crime pojawił się na luksusowej jedwabnej piżamie i apaszce, zaś Murder Mystery wyłącznie na apaszce.

Produkty nie należą do tanich. Za wytwarzane we Włoszech szale trzeba zapłacić 110 funtów, a za piżamę aż 295 GBP. Piżamy z limitowanej edycji są sprzedawane zarówno w Sieci, jak i stacjonarnie (miały być dostępne w butiku The Pantry w domu towarowym Liberty London, a także w sklepach Neiman Marcus w USA). Kolekcjonerskie jedwabne apaszki można kupić tylko w sklepie internetowym projektantki. Choć kolekcja zadebiutowała całkiem niedawno, jeden ze wzorów apaszki (Murder Mystery) już się tu wyprzedał.

Opowiadając o początkach współpracy, Mabon podkreśliła, że oczywiście się zgodziła, bo to Agatha Christie, prawdziwa ikona. Uwielbiam [...] jej historie i specyficzną wyobraźnię. Mabon została zaproszona na plan filmu "Śmierć na Nilu". Zachwycona unikatowością doświadczenia i przywiązaniem scenografów do szczegółów projektantka przyznała, że wzór Murder Mystery był w dużej mierze inspirowany tą wizytą.

 


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • przez KopalniaWiedzy.pl
      "Schwytanie Cerbera" to pierwszy od 34 lat nowy kryminał z serii o detektywie Herkulesie Poirot. Choć jego autorka, Agatha Christie, nie żyje od 33 lat, udało się złożyć w spójną całość zapiski z notatników i maszynopisów sprzed 60 lat. Odkryto je w domu letnim królowej kryminału w Greenway w hrabstwie Devon.
      Krótka historia została napisana w latach 30. ubiegłego wieku. W kawałkach przeleżała lata w kartonowym pudle. Pisarz John Curran, wielki entuzjasta dzieł Christie, spędził 4 lata na misternym składaniu literackich puzzli. Przełomowego odkrycia dokonał on w listopadzie 2005 r., gdy zaproszono go do zbadania dokumentów Christie.
      Historia nosi ten sam tytuł, co inna książka wydana w 1947 r. Jest bardzo nietypowa, bo wbrew zwyczajowi pisarki, stanowi komentarz do aktualnej sytuacji politycznej i dotyczy dyktatora Augusta Hertzleina, czyli niewątpliwie Augusta Hitlera. Co ciekawe, rozwój toczącej się w Genewie akcji wskazuje, że Christie miała nadzieję, że Hitler mógłby się nawrócić na chrześcijaństwo i zacząć głosić filozofię pokoju i miłości. W przededniu wojny w 1939 r. nikt jednak nie chciał ryzykować wydania kryminału traktującego o tak delikatnej kwestii, dlatego gdy Christie zgłosiła się do magazynu Strand ze "Schwytaniem Cerbera", które miało stanowić część serii "Dwanaście prac Herkulesa", spotkała się odmową.
      W kryminale pojawia się też aluzja do wybujałego temperamentu seksualnego drugiego męża pisarki, sir Maxa Mallowana (to kolejna nietypowa cecha tego utworu). Był on niski i jako archeolog równie precyzyjny, co Poirot, któremu w "Schwytaniu Cerbera" zamarzyła się kobieta duża i temperamentna.
      Na poddaszu domu letniskowego Curran znalazł jeszcze jedno nieopublikowane opowiadanie - "Tajemnicę psiej piłki". Zarówno "Schwytanie Cerbera", jak i historia wspomniana przed chwilą trafiły do najnowszej książki Brytyjczyka "Agatha Christie's Secret Notebooks – Fifty Years of Mysteries in the Making", która pojawi się w księgarniach 3 września.
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Irańskie władze ujawniły, że kobieta będąca pierwszą seryjną morderczynią w historii tego kraju twierdzi, że zainspirowały ją powieści brytyjskiej mistrzyni kryminału Agathy Christie. Przestępczynię oskarża się o zabicie co najmniej 6 osób. W większości były to kobiety w średnim wieku bądź starsze, które zostały zaskoczone podczas modlitwy w świątyni.
      Prokurator z miasta Kazwin ujawnił, że 32-latka przyznała się do kilku dobrze zaplanowanych morderstw. Po zaproponowaniu ofiarom podwiezienia, kobieta podawała im zaprawiony środkami znieczulającymi sok, a następnie dusiła. Zabierała biżuterię i inne cenne przedmioty, a ciała porzucała na odludziu. W ten sposób w ciągu czterech miesięcy zdobyła ok. 25 tys. dolarów na pokrycie długów.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...