Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Zanikłe średniowieczne miasto – sensacyjne odkrycie w lesie koło Świdwina

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze 14 lat temu bardzo niewiele osób zdawało sobie sprawę, że na terenie Polski, na polach uprawnych lub w lesie, można odkryć cały układ średniowiecznego miasta. Stało się to możliwe dzięki coraz powszechniejszemu zastosowaniu archeologii lotniczej i lotniczego skanowania laserowego, powiedział serwisowi GK24.pl Marcin Krzepkowski, prezes fundacji Relicta z Poznania,  zajmującej się popularyzacją i ochroną dziedzictwa kulturowego. Od 2006 roku, kiedy to we wsi Mutowo w pobliżu Szamotuł zlokalizowano nieznany wcześniej ośrodek miejski odkryto w Polsce około 10 takich miejsc.

Najnowszego odkrycia dokonano dzięki pomocy pracowników nadleśnictwa Świdwin. Zauważyli oni miejsca, które mogły być stanowiskami archeologicznymi. Poinformowali o tym specjalistów, a ci zaczęli szukać w dokumentach informacji na ten temat. W końcu archeolodzy z Fundacji Relicta potwierdzili, że mamy do czynienia z zaginionym miastem.

Fakt pojawienia się Sławoborza wśród zanikłych miast był dla nas dużym zaskoczeniem, bowiem w literaturze regionalnej historycznej i archeologicznej nie natknęliśmy się na informacje dotyczące jego miejskości, mówi Andrzej Kuczkowski, archeolog z Koszalina.

Dopiero pod koniec ubiegłego roku w książce Johannesa Courtois z 1909 roku znaleziono wzmiankę, że Stolzenberg został na początku XVII wieku pozbawiony praw miejskich, zaś pod koniec XIX wieku pozostały tylko wały i fosy. W czasie, gdy Courtois pisał swoją książkę teren miasta był pokryty lasem.

Naukowcy szukali więc dalej i natrafili na informację z 1291 roku mówiącą o istnieniu parafii. O Sławoborzu jako mieście po raz pierwszy zaś mówi dokument wystawiony przez papieża Urbana VI. Wiadomo jedynie, że pochodzi on z drugiej połowy XIV wieku. Wiemy też, że w latach 1408–1410 Sławoborze, za zgodą lokalnych biskupów, było oddane w zastaw Krzyżakom. W 1606 roku książę pomorski Franciszek I nadał je rodzinie Blankenburgów. Upadek miasta nastąpił zaś prawdopodobnie około roku 1628.

Sławoborz został ulokowany na powierzchni 7 hektarów, czyli mniej więcej tylu, ile wynosiła lokalizacja Poznania. Na razie przeprowadzono tam badania przy użyciu detektorów metali. Specjaliści z Fundacji Relicta znaleźli aż 350 dobrze zachowanych zabytków. Przekonali się również, że miejsce było używane przez długi czas. Najstarsze znalezione zabytki pochodzą z epoki brązu, natrafiono na cmentarzysko z czasów wpływów rzymskich. Znaleziono ślady potyczki między Prusakami a Rosjanami z 1761 roku, z czasów wojny siedmioletniej, a nawet żywność ukrytą po marcu 1945 roku przed ludzi uciekających przed frontem. W odkopanej kance znajdowała się marynarka zawinięta w obrus, słoje z mięsem, kaszanka oraz boczek lub słonina. Obok stało kamionkowe naczynie wypełnione masłem.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że miasta powstawały i znikały na terenie Rzeczypospolitej nie jest niczym nowym. Tylko nad Bugiem można takich miast odnaleźć kilka - choćby Czerwieńsk czy Wsiewołoż. Sokal np. w 1520 był założony w nowej lokalizacji (po zniszczeniu w czasie bitwy w 1519), Krystynopol powstał na gruntach wsi Nowy Dwór pod koniec XVII wieku itd. Nie mówiąc o grodach takich jak Trzcinica. Powstawanie miast było efektem najazdów czy totalnych pożarów. Łatwiej było założyć obok nowy gród, niż rozwalać ruiny i dopiero później coś budować. Tak się też stało ze Sławoborzem, które dalej istnieje tylko w lekko przestawionej lokalizacji.

Edytowane przez Ergo Sum
uzupełnienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...