Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Muzykolog z PAN powołany do Academia Europaea

Rekomendowane odpowiedzi

Profesor Paweł Gancarczyk z Instytutu Sztuki PAN otrzymał nominację do prestiżowej organizacji naukowej Academia Europaea. To szansa na szeroką promocję polskich badań muzykologicznych na forum międzynarodowym – ocenia naukowiec.

Academia Europaea – powołana w 1988 roku z inicjatywy Royal Society organizacja – zrzesza wybitnych ekspertów z wszystkich dziedzin nauki, w tym laureatów Nagrody Nobla. Academia Europea zajmuje się opiniowaniem i doradzaniem w tematyce naukowej (współpracuje m.in. z Komisją Europejską).

Powołanie traktuję jako wyraz zaufania okazany przez badaczy muzykologii i historii sztuki. To oni głosowali za moim przystąpieniem do Academia Europaea, co świadczy o tym, że moja międzynarodowa działalność jest dostrzegana – komentuje prof. Paweł Gancarczyk cytowany w komunikacie Polskiej Akademii Nauk.

Wyróżniony badacz kieruje Zakładem Muzykologii w Instytucie Sztuki PAN. Pracuje też jako redaktor naczelny magazynu „Muzyka” i serii „Ikonografia Muzyczna. Studia i Materiały”. Jest wiceprzewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Sztuki PAN i wiceprzewodniczącym Komitetu Nauk o Sztuce PAN.

Przystąpienie do tej społeczności to szansa na dalsze rozwijanie kontaktów międzynarodowych – np. poprzez wspólną organizację konferencji. To z kolei pozwoli na dalsze promowanie polskiej muzykologii na świecie – zauważa profesor Gancarczyk.

Wśród polskich członków Academia Europaea są także m.in. profesorowie: Janusz Bujnicki, Agnieszka Chacińska, Tomasz Dietl, Jerzy Duszyński, Michał Kleiber, Marta Miączyńska, Marcin Nowotny czy Maciej Żylicz.

Instytut Sztuki PAN to interdyscyplinarna instytucja naukowa, w której prowadzone są badania i dokumentacje z zakresu historii sztuki, muzykologii, teatrologii, filmoznawstwa i antropologii kultury.

Instytut może się pochwalić największą w Polsce i jedną z największych w Europie kolekcją archiwów. Prowadzi prace nad digitalizacją historycznych materiałów dźwiękowych i fotografii.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...