Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Mniej promieniowania, lepsze zdjęcia i większa elastyczność – nowy sposób na tomografię komputerową

Recommended Posts

Brytyjscy naukowcy opracowali nową technikę tomografii komputerowej, która pozwala na uzyskanie tak samo dokładnych obrazów jak obecnie, ale jednocześnie wystawia pacjenta na mniejszą dawkę szkodliwego promieniowania. Nowa technika, nazwana cykloidalną tomografią komputerową (TK), została opisana na łamach Physical Review Applied.

Nasza metoda rozwiązuje dwa problemy – mówi główny autor badań, Alessandro Olivo z University College London. Można ją wykorzystać do zmniejszenia dawki promieniowania. Jeśli natomiast pozostawimy dawkę promieniowania na takim samym poziomie, to otrzymamy obraz o lepszej rozdzielczości.

Problem promieniowania został rozwiązany przez specjalną obracającą się maskę z niewielkimi otworami, która dzieli emisję promieniowania rentgenowskiego na mniejsze promienie. Maska została wykonana ze złotych pasków nałożonych na grafitową podstawę.

Naukowcy podczas testów wykorzystali fantoma wykonanego z polietylenowych sfer. Zdjęcia wykonane za pomocą cykloidalnej TK, podczas której maska poruszała się zgodnie z ruchem wskazówek zegara i w kierunku przeciwnym do niego, porównano ze zdjęciami z konwencjonalnej TK.

Wykorzystanie niewielki promieni, uzyskanych dzięki masce, pozwala na uzyskanie bardziej ostrego obrazu, gdyż skaner odczytujący informacje jest w stanie bardziej precyzyjnie określić punkt, z którego pochodzą, stwierdzili twórcy nowej techniki. Olivo zapewnia, że cykloidalna TK jest bardzo elastyczną techniką. Ostrość obrazu można łatwo dobrać zmieniając wielkość szczelin w masce. To pozwala na duża elastyczność i uniezależnia rozdzielczość obrazu od samego skanera.

Specjaliści od dawna poszukiwali sposobów na zmniejszenie dawki promieniowania w czasie wykonywania tomografii komputerowej. Nasza technika otwiera nowe możliwości w badaniach medycznych i pomoże w zredukowaniu jednego z głównych źródeł promieniowania, jakie otrzymują ludzie w wielu krajach, stwierdza Charlotte Hagen z University College London.

W Wielkiej Brytanii każdego roku wykonuje się około 5 milionów badań TK. W USA jest to ponad 80 milionów.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...