Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  

Recommended Posts

Naukowcy z Wildlife Conservation Society (WCS) i Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka opublikowali pierwsze znane fotografie goryli zachodnich kopulujących w naturze twarzą w twarz. Jak widać, nie tylko ludzie mogą TO robić w taki sposób...

Zdjęcia są częścią badań prowadzonych na porębie w Parku Narodowym Nouabalé-Ndoki w Republice Konga (The Gorilla Gazette).

Thomas Breuer, szef studium, podkreśla, że zrozumienie zachowania spokrewnionych z nami wielkich małp rzuca wiele światła na ewolucję zachowania człowieka i jego przodków. Jest to również ciekawe z innego powodu. U tej samej dorosłej samicy odnotowano wcześniej inne twórcze zachowanie. W 2005 roku widziano Leah posługującą się narzędziami. Tego goryle żyjące na wolności także nie robią, a przynajmniej nikt tego wcześniej nie widział. Gorylica posługiwała się kijkiem, by przed wejściem do nieznanego zbiornika w Mbeli Bai najpierw ocenić jego głębokość. Naukowcy badają żyjące tam zwierzęta już od 13 lat.

Tylko nieliczne gatunki naczelnych kopulują w tzw. pozycji brzuszno-brzusznej. Oprócz człowieka, zachowują się tak często szympansy bonobo oraz od czasu do czasu goryle górskie (nigdy ich jednak nie sfotografowano w tych okolicznościach). W niewoli widywano kopulujące twarzą w twarz goryle zachodnie, ale dopiero teraz udało się je przyłapać in flagranti w naturze. Nie wiadomo, jak często współżyją w tej pozycji.

Goryle zachodnie są skrajnie zagrożonym gatunkiem. Ich populacja bardzo się skurczyła w wyniku polowań, zniszczenia habitatu i chorób, np. gorączki krwotocznej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...