Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Wiatr, słońce, pływy morskie – to tylko niektóre z dostępnych człowiekowi tzw. odnawialnych źródeł energii. Do grupy tej może dołączyć między innymi... energia deszczu. Francuscy naukowcy opracowali bowiem sposób na wytwarzanie energii elektrycznej z drgań wywoływanych przez padające krople. Niestety, jak twierdzi kierujący pracami Romain Guigon, energia ta jest nieporównywalnie mniejsza od tej pozyskiwanej z wymienionych na początku źródeł.

Wspomniany generator bazuje na tworzywie PVDF (polifluorku winylidenu), które odznacza się właściwościami piezoelektrycznymi. Membrana z tego tworzywa, mierząca 25 nanometrów grubości, wpada wibracje, jeśli padają na nią krople wody (w eksperymentach mierzyły one od 1 do 5 mm). Znajdujące się w membranie elektrody zbierają ładunki elektryczne wytwarzane przez wibracje. Podczas najsilniejszych opadów uzyskano w ten sposób moc rzędu 12 miliwatów, natomiast minimalny poziom energii dostarczanej w sposób ciągły wynosił 1 mikrowat.

Obliczenia wykazały, że wytwarzanego w ten sposób prądu może starczyć co najwyżej dla niewielkich, energooszczędnych urządzeń, takich jak bezprzewodowe czujniki służące do monitorowania stanu środowiska. Choć to niewiele, "deszczowy" generator ma swoje zalety: można go stosować tam, gdzie zawodzą ogniwa słoneczne, a w połączeniu z innymi źródłami "czystej" energii gwarantuje dość prądu, by wspomniane czujniki mogły ciągle pracować. Wspomnianą technologię można stosować nie tylko w plenerze – równie odpowiednie dla niej warunki panują np. w dużych systemach klimatyzacyjnych, gdzie para wodna skrapla się, wywołując niewielki sztuczny deszcz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale 12mW z jakiej powierzchni????

 

Wibracje mogą być też powodowane przez wiatr - może efektywne byłyby zastosowanie takich membran w ścianach tuneli aerodynamicznych (pod elektrownie wiatrowe), jeszcze specjalnie wyprofilowanych żeby uzyskać właśniwości rezonansowe.

Problem jednak w tym, że standardowo używane konstrukcje raczej nie lubią wibracji...

 

Tak w ogóle ... teraz głównym problemem jest koszt instalacji, ale jednak perspektywicznie trochę narzuca się żeby jakoś efektywniej wykorzystywać powierzchnię - na przykład zbierać z tej samej powierzchni energię słońca i wiatru...

Zdaję sobie sprawę że taka eksploatacja nie jest całkiem neutralna ... ale gdy będziemy w stanie robić to bardziej świadomie, to wpływ na lokalną ilość ciepła dostarczanego przez słońce/możliwość niewielkiego lokalnego obniżenia energii wiatru może dać nam pewną niewielką kontrolę nad procesami meteorologicznymi...

 

Takim combo, mogą być chociażby przeźroczyste powłoki na panele słoneczne z powyższego materiału.

Pomiędzy panelami a zewnętrzną powłoką powinny się zmieścić wypełnione np. powietrzem komory rezonansowe, których drgania byłyby zasilane zarówno wiatrem/deszczem jak i energią termiczną wynikłą z nieefektywności paneli.

http://www.eebeat.com/?p=641

Tylko znowu problem z niszczącymi wibracjami ... kwestia materiału na panele, albo dodatkowej przeźroczystej warstwy absorbującej drgania...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...