Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Historyczne narodziny nosorożca białego południowego

Rekomendowane odpowiedzi

W Ogrodzie Zoologicznym w San Diego doszło do historycznych urodzin małego nosorożca białego południowego, który został poczęty metodą sztucznego zapłodnienia. Na świat przyszedł zdrowy młody samiec, a poród trwał pół godziny.

Bardzo rzadko udaje się doprowadzić do narodzin białego nosorożca południowego metodą sztucznego zapłodnienia. Obecne urodziny były pierwszymi takimi w Ameryce Północnej.

Jesteśmy szczęśliwi, że Wiktoria i jej młode czują się dobrze. Matka opiekuje się dzieckiem, młody już chodzi i często je. To bardzo ważne narodziny, gdyż reprezentują ważny krok w na drodze zachowania gatunku, powiedziała doktor Barbara Durrant, która jest odpowiedzialna w Zoo za rozród zwierząt.

U Wiktorii najpierw wywołano owulację, a następnie, w marcu ubiegłego roku, zapłodniono ją zamrożonym nasieniem pobranym od samca Maoto. Ciąża trwała 493 dni.

Ogród zoologiczny poinformował, że Wiktoria i jej młoda nie będą pokazywane publiczności. Najpierw musi między nimi powstać więź. Później młody samiec być może zostanie zaprezentowany pięciu samicom przebywającym w Nikita Kahn Rhino Rescue Center. Jest wśród nich Amani, która została sztucznie zapłodniona. Ma ona urodzić we wrześniu lub październiku.

Poród młodego nosorożca białego południowego poczętego metodą sztucznego zapłodnienia pozwala zdobyć wiedzę i doświadczenie, które mogą przydać się do ocalenia innego gatunku. Gatunkiem tym jest nosorożec biały północny. To odległy kuzyn nosorożca białego południowego. Na Ziemi żyją tylko dwaj przedstawiciele nosorożca białego północnego i są to samice.

Zanim jednak dojdzie do narodzin nosorożca białego północnego naukowcy muszą przeprowadzić wiele złożonych procedur. Jedną z nich będzie zsekwencjonowanie całego genomu tego gatunku i precyzyjne określenie różnic genetycznych pomiędzy nosorożcem białym północnym, a białym południowym. Następnie konieczne będzie zamiana komórek przechowywanych z San Diego Zoo Institute for Conservation Research's Frozen Zoo, a pobranych od 12 nosorożców białych północnych w komórki macierzyste, z których będą mogły rozwinąć się jaja i nasienie. To niezwykle złożone zadanie, opisane powyżej techniki są jeszcze dalekie od doskonałości, a układ rozrodczy nosorożców jest niezwykle złożony. Mimo to badacze mają nadzieję, że w ciągu 10–20 lat uda się doprowadzić do narodzin młodego nosorożca białego północnego. Podobne techniki można by zastosować do uratowania innych krytycznie zagrożonych gatunków, nosorożca sumatrzańskiego i jawajskiego.

 


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Czteroletni Lucas, ważny członek stada pingwinów przylądkowych w San Diego ZOO, dostał neoprenowo-gumowe buty ortopedyczne, które pomogą mu radzić sobie z chorobą - zapaleniem skóry palców i podeszwy stóp (ang. bumblefoot). Zespół weterynaryjny przygotował je we współpracy z organizacją Thera-Paw.
      Jak podkreślono w komunikacie prasowym, buty na miarę mają zabezpieczać już istniejące zmiany i zapobiegać powstawaniu nowych.
      Znam Lucasa od dawna. Jestem szczęśliwa, mogąc mu dać szansę na normalne życie - mówi dr Beth Bicknese. Buty są wyściełane i zapinane, powinny więc pozwolić Lucasowi na pełne uczestnictwo w życiu kolonii i wykazywanie zachowań typowych dla pingwinów [...].
      Problemy zdrowotne Lucasa zaczęły się przeszło 3 lata temu. Samiec zapadł wtedy na zapalenie kręgosłupa, w wyniku którego mięśnie nóg uległy osłabieniu. Ptak nie mógł utrzymywać prawidłowej postawy w czasie stania (z podłożem stykały się obszary kończyny, które zwykle są uniesione).
      Pingwinowi podawano leki przeciwbólowe, przechodził też rehabilitację i zabiegi akupunktury. Ponieważ choroba nie ustępowała i na kończynach zaczęły się tworzyć bolesne zmiany, weterynarze z ZOO zwrócili się z prośbą o pomoc do organizacji Thera-Paw, która zajmuje się projektowaniem i wytwarzaniem produktów rehabilitacyjnych/wspomagających dla zwierząt.
      Po dopasowaniu butów opiekunowie Lucasa zaobserwowali szereg korzystnych zmian. Chód pingwina się poprawił, dzięki czemu łatwiej mu się przemieszczać przez skalisty habitat. Poza tym jego postawa zbliżyła się do prawidłowej, co pozwoliło mu skuteczniej zachowywać równowagę w czasie stania.

      « powrót do artykułu
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Komórki jajowe pobrane od 2 ostatnich samic nosorożca białego północnego zapłodniono m.in. nasieniem Sudana, ostatniego samca, który zmarł 19 marca ubiegłego roku. Dopiero za ok. 10 dni okaże się, czy procedura się powiodła i zarodki się rozwijają.
      Spodziewamy się, że z niektórych zapłodnionych jaj rozwiną się zarodki - podkreśla Cesare Galli, założyciel firmy Avantea i ekspert od klonowania zwierząt.
      Wg włoskiej firmy Avantea, do wykorzystania w niedzielnej próbie nadawało się tylko 7 z 10 pobranych od samic komórek jajowych. Do sztucznego rozrodu wykorzystano zamrożone nasienie Sudana i jeszcze jednego samca.
      Weterynarze mają nadzieję, że jeśli wszystko pójdzie dobrze, nosorożce białe północne będą się mogły rozmnożyć dzięki surogatce.
      Ostatecznym celem programu jest uzyskanie ministada złożonego z co najmniej 5 osobników, które mogłoby powrócić do naturalnego habitatu w Afryce. Proces ten może zająć dziesięciolecia.
      Sudan miał 45 lat (to odpowiednik 90 lat u ludzi) i od wielu miesięcy chorował. Został uśpiony w rezerwacie Ol Pejeta Conservancy w Kenii. Na świecie żyją jeszcze tylko dwie samice nosorożca białego północnego: córka Sudana Najin i jego wnuczka Fatu. Sudan urodził się w Sudanie (stąd jego imię) i był, o ile wiadomo, ostatnim urodzonym na wolności nosorożcem białym północnym.

      « powrót do artykułu
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      W marcu bieżącego roku zmarł Sudan, ostatni na Ziemi samiec nosorożca białego północnego. Teraz międzynarodowy zespół naukowy donosi, że w czasie ostatniej epoki lodowej oba podgatunku nosorożca białego – północny i południowy – krzyżowały się ze sobą. To daje dodatkową nadzieję na odrodzenie nosorożca białego północnego.
      Naukowcy od dawna szukają sposobów na uratowanie nosorożca białego północnego. Jednym z rozważnych sposobów jest stworzenie hybrydy podgatunku północnego i południowego. W lipcu dowiedzieliśmy się, że udało się wyhodować embriony zawierające DNA nosorożca białego północnego. Nie wiadomo było jednak, czy zaimplementowanie ich samicy nosorożca południowego daje nadzieję na sukces. Naukowcy nie wiedzieli bowiem, jak bardzo oba gatunki różnią się od siebie. Dotychczas udało się stworzyć jedną hybrydę, samice, która żyła w latach 1977–2009. Nigdy nie miała ona jednak potomstwa, co nie dawało nadziei na stworzenie populacji hybrydowej.
      Teraz międzynarodowy zespół porównał genomy 200 południowych i północnych nosorożców białych. Analizy wykazały, że w przeszłości dochodziło do sporadycznego krzyżowania się przedstawicieli obu gatunków. To zaś oznacza, że istnieje szansa, iż również i dzisiaj uda się je skrzyżować. Naukowcy podkreślają jednak, że wciąż nie wiadomo, czy ich potomstwo byłoby w stanie przeżyć. Jedynym sposobem jest stworzenie hybryd i sprawdzenie, jak będą sobie radziły.

      « powrót do artykułu
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...