Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Mężczyźni, którzy z powodu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (prostaty) przyjmują blokery 5-alfa reduktazy, mogą być bardziej zagrożeni cukrzycą typu 2.

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu i Uniwersyteckiego College'u Londyńskiego (UCL) wyjaśniają, że blokery 5-alfa reduktazy zmniejszają wytwarzanie androgenów, co pomaga walczyć z takimi objawami, jak zmniejszony przepływ cewkowy.

Wcześniejsze badania sugerowały, że inhibitory 5-alfa reduktazy mogą wpływać na metabolizm i zmniejszać reakcję organizmu na insulinę (insulinowrażliwość), co jest wczesnym objawem cukrzycy.

Akademicy analizowali dane medyczne ok. 55 tys. Brytyjczyków, którym w ciągu 11 lat przepisano blokery 5-alfa reduktazy. Okazało się, że leki wiązały się z podwyższonym o ok. 30% ryzykiem rozwoju cukrzycy.

Podobny efekt zaobserwowano przy badaniu powtórzonym na danych medycznych grupy mężczyzn z Tajwanu.

Wyniki sugerują, że mężczyzn przyjmujących inhibitory 5-alfa reduktazy należy monitorować pod kątem sygnałów ostrzegawczych cukrzycy, tak by móc w porę zmienić zalecenia.

Odkryliśmy, że leki często przepisywane na łagodny rozrost gruczołu krokowego [np. dutasteryd czy finasteryd] mogą podwyższać ryzyko cukrzycy typu 2. Te rezultaty mają szczególne znaczenie dla skryningu starszych mężczyzn, którzy [ze względu na wiek] i tak są już bardziej zagrożeni cukrzycą typu 2. Będziemy kontynuować badania, by zrozumieć długoterminowe skutki i móc lepiej identyfikować pacjentów z grupy podwyższonego ryzyka - podsumowuje prof. Ruth Andrew z Uniwersytetu w Edynburgu.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam

M.in. jestem cukrzykiem i prostatykiem. Znowu dowiadujemy się, że leki stosowane w leczeniu nowotworu stercza,

podnoszą poziom cukru. Np. lek Eligard stosowany w hormonoterapii. Szkoda, że nie wiedzą o tym utytułowani lekarze

na oddziale diabetologii (na którym leżałem).

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

nie miej zalu do naukowcow tylko sam do siebie- zaloze sie ze w ankiecie zapytany czy pozwolilbys testowac medykamenty na ludziach w tym na sobie- twoja odpowiedz brzmiala by NIE

mamy oficjalny zakaz testowania czegokolwiek na ludziach

to tylko  pozzory bo jak sam widzisz wypuszcza sie medykament a potem badania trwaja nadal i po latach  dowiadujemy sie  reszty - dopiero jak  naukowcy nieoficjalnie moga  przetestowac dany produkt na ludziach- czytaj na klientach

Wiem ze to niemoralne testowanie  czegos na ludziach zanim sie wypusci do sprzedazy ale cza napewno ? tak czy siak sie to robi tyle ze  potem cierpia nie tysiace a miliony  niczego winni pacjenci bo leku wczesniej niemozna bylo przetestowac na gatunku ludzkim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×