Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

W Altamirze odkryto 3 nowe ślady dłoni

Recommended Posts

W jaskini Altamira w górach Kantabryjskich w północnej Hiszpanii znaleziono 3 nowe ślady dłoni, które niemal na pewno powstały ponad 20 tys. lat temu.

Naukowcy z Muzeum Altamiry i przedstawiciele projektu Handpas (w ramach którego dokumentowane są paleolityczne ślady/kontury dłoni z Europy) ujawniają, że 3 nowe ślady są w złej kondycji. Zidentyfikowano je podczas prac inwentaryzacyjnych innych rysunków w jaskini. Fotografie dłoni dodano do katalogu 3D Handpas.

W sumie w jaskini znaleziono 9 odcisków dłoni. Osiem znajduje się na sklepieniu Sala de Polícromos między wizerunkami koni, a jeden w Galería Final, ponad 200 metrów od wejścia. Dłoń z Galería Final, o której istnieniu wiadomo od lat 80. XX w., jest inna od pozostałych, bo jest odciskiem, a nie konturem. Oprócz tego to dłoń dziecka. Czarny odcisk jest dość wyjątkowy, bo jak tłumaczy Carmen de las Heras, wicedyrektorka Muzeum Altamiry, dotąd udokumentowano zaledwie kilka dłoni tej wielkości.

Dłonie z Sala de Polícromos mają różne barwy: od ciemnofioletowej po intensywnie czerwoną. Choć nie jest to jeszcze pewne, de las Heras uważa, że nałożono je na rysunki koni. Zgodnie z danymi pozyskanymi i przeanalizowanymi przez Hipólita Colladę, szefa Handpas, praworęczni stanowili 70% prehistorycznej populacji.

Hiszpanie podkreślają, że ważna jest nie tyle liczba odkrytych odcisków, co fakt, że ujawniają one, jak Sala de Polícromos wyglądała przed powstaniem malowidła z żubrami. Trzydzieści dwa lata po ostatniej publikacji nt. sztuki naskalnej z Altamiry jaskinia nadal ujawnia swoje tajemnice [...] - podsumowuje de las Heras.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...