Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Rekomendowane odpowiedzi

W jaskini Altamira w górach Kantabryjskich w północnej Hiszpanii znaleziono 3 nowe ślady dłoni, które niemal na pewno powstały ponad 20 tys. lat temu.

Naukowcy z Muzeum Altamiry i przedstawiciele projektu Handpas (w ramach którego dokumentowane są paleolityczne ślady/kontury dłoni z Europy) ujawniają, że 3 nowe ślady są w złej kondycji. Zidentyfikowano je podczas prac inwentaryzacyjnych innych rysunków w jaskini. Fotografie dłoni dodano do katalogu 3D Handpas.

W sumie w jaskini znaleziono 9 odcisków dłoni. Osiem znajduje się na sklepieniu Sala de Polícromos między wizerunkami koni, a jeden w Galería Final, ponad 200 metrów od wejścia. Dłoń z Galería Final, o której istnieniu wiadomo od lat 80. XX w., jest inna od pozostałych, bo jest odciskiem, a nie konturem. Oprócz tego to dłoń dziecka. Czarny odcisk jest dość wyjątkowy, bo jak tłumaczy Carmen de las Heras, wicedyrektorka Muzeum Altamiry, dotąd udokumentowano zaledwie kilka dłoni tej wielkości.

Dłonie z Sala de Polícromos mają różne barwy: od ciemnofioletowej po intensywnie czerwoną. Choć nie jest to jeszcze pewne, de las Heras uważa, że nałożono je na rysunki koni. Zgodnie z danymi pozyskanymi i przeanalizowanymi przez Hipólita Colladę, szefa Handpas, praworęczni stanowili 70% prehistorycznej populacji.

Hiszpanie podkreślają, że ważna jest nie tyle liczba odkrytych odcisków, co fakt, że ujawniają one, jak Sala de Polícromos wyglądała przed powstaniem malowidła z żubrami. Trzydzieści dwa lata po ostatniej publikacji nt. sztuki naskalnej z Altamiry jaskinia nadal ujawnia swoje tajemnice [...] - podsumowuje de las Heras.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×