Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Po Bożym Narodzeniu igły sosnowe przydadzą się do produkcji farb czy substancji słodzących

Rekomendowane odpowiedzi

Choinki nie muszą lądować na wysypiskach. Okazuje się, że sosnowe igły można wykorzystać do produkcji farb i substancji słodzących.

Naukowcy z Uniwersytetu w Sheffield podkreślają, że w porównaniu do liści, sosnowe igły dłużej się rozkładają. Poza tym gdy butwieją, uwalniają duże ilości gazów cieplarnianych.

Doktorantka Cynthia Kartey zauważyła jednak, że ze związków ekstrahowanych z igieł można wyprodukować różne użyteczne rzeczy.

Głównym komponentem igieł (do 85%) jest polimer lignoceluloza. Kompleks lignocelulozy stanowi skomplikowany układ, składający się głównie z trzech frakcji: celulozowej, hemicelulozowej i ligninowej.

Moje badania koncentrowały się na rozkładaniu tej [...] struktury na proste, wysoko cenione przez przemysł surowce, takie jak cukry i fenole, które znajdują zastosowanie w środkach do czyszczenia czy do płukania jamy ustnej.

Do rozkładu igieł biorafinerie mogłyby wykorzystywać stosunkowo prosty, ale słabo zbadany proces - dodaje Kartey.

Brytyjka tłumaczy, że za pomocą ciepła i rozpuszczalników, np. taniego i przyjaznego dla środowiska glicerolu, igły byłyby rozkładane do biooleju i biowęgla.

Bioolej zawiera przeważnie glukozę, kwas octowy i fenol. Są one przydatne dla wielu gałęzi przemysłu. Glukoza zainteresuje na pewno producentów żywności, a kwas octowy firmy wytwarzające m.in. farby.

Opisany proces jest zrównoważony i bezodpadowy (ang. zero waste), gdyż stały produkt uboczny także ma zastosowania przemysłowe.

W przyszłości choinka, która upiększała nasz dom w okresie świątecznym, będzie mogła ponownie go ozdobić, tym razem jako farba.

Wg dr. Jamesa McGregora, wykorzystanie biomasy do produkcji paliw i związków chemicznych pozyskiwanych obecnie ze źródeł kopalnych odegra kluczową rolę w przyszłej ekonomii globalnej.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (UWM) pracują nad rozwiązaniami technologicznymi, które pozwolą na hodowlę i wykorzystanie glonów Chlorella na dużą skalę. Zespół skupia się na ich zdolności do pochłaniania dwutlenku węgla i możliwości wykorzystania olejów zawartych w komórkach alg. Jak podkreślono w komunikacie uczelni, już teraz wiadomo, że glony mogą kumulować go o wiele więcej niż inne znane nam rośliny oleiste.
      Uzyskane dotąd wyniki są na tyle obiecujące, że rozpoczęły się poszukiwania zakładów przemysłowych do testów. Prowadzone są już pierwsze rozmowy, uczeni zgłosili też swój pomysł do programu ogłoszonego przez Grupę Azoty.
      Pożądane właściwości Chlorelli
      Glony mają ogromny potencjał. My skupiliśmy się na tych właściwościach Chlorelli,  które mogłyby zostać z powodzeniem wykorzystane w przemyśle energetycznym, czyli produkcji biooleju oraz zdolności wychwytywania dwutlenku węgla - tzw. biosekwestracji – wyjaśnia prof. dr. hab. inż. Marcin Zieliński.
      Podstawowym celem zespołu jest stworzenie warunków do hodowli w jak najkrótszym czasie i możliwie najniższym kosztem jak największej ilości alg, które będą wychwytywać maksymalnie dużo dwutlenku węgla i przy okazji zgromadzą jak najwięcej biooleju.
      Potencjalne zastosowania biooleju
      Olej wytwarzany przez glony można wykorzystać w przemyśle spożywczym, a także jako produkt prozdrowotny/suplement diety i biopaliwo. Aby z tego oleju mogło powstać biopaliwo, konieczne jest przeprowadzenie różnych procesów, w wyniku których zostanie uzyskany biodiesel, ale z naszych badań wynika, że jest to jak najbardziej możliwe - wyjaśnia dr Paulina Rusanowska.
      Czas na testy w zakładach przemysłowych
      Opracowane rozwiązania zostały już przetestowane w warunkach laboratoryjnych. Teraz naukowcy szukają zakładów przemysłowych, które byłyby zainteresowane ich sprawdzeniem. Zależy nam na współpracy z firmami, które np. produkują spaliny i chcą ograniczyć emisję CO2. Glony można wykorzystać do oczyszczania spalin z dwutlenku węgla, a przy okazji uzyskać także inne cenne produkty, jak np. bioolej czy nawóz organiczny z alg - zachwala prof. Zieliński.
      Dr Rusanowska dodaje, że na tym etapie można już ze sporą dozą pewności powiedzieć, że możliwe jest opłacalne hodowanie Chlorelli w dużym zakładzie przemysłowym. Należy się, oczywiście, liczyć z wkładem początkowym, bo konieczne jest wybudowanie reaktorów do hodowli oraz zapewnienie światła i pożywki na bazie fosforu i azotu. Wierzymy jednak, że zaproponowane przez nas rozwiązania zafunkcjonują i taka inwestycja będzie się opłacać.

      « powrót do artykułu
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Wesołych Świąt Bożego Narodzenia - dużo szczęścia, zdrowia, odpoczynku i radości - życzą przodkowi: Ania, Jacek i Mariusz :)

      « powrót do artykułu
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...