Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Po Bożym Narodzeniu igły sosnowe przydadzą się do produkcji farb czy substancji słodzących

Recommended Posts

Choinki nie muszą lądować na wysypiskach. Okazuje się, że sosnowe igły można wykorzystać do produkcji farb i substancji słodzących.

Naukowcy z Uniwersytetu w Sheffield podkreślają, że w porównaniu do liści, sosnowe igły dłużej się rozkładają. Poza tym gdy butwieją, uwalniają duże ilości gazów cieplarnianych.

Doktorantka Cynthia Kartey zauważyła jednak, że ze związków ekstrahowanych z igieł można wyprodukować różne użyteczne rzeczy.

Głównym komponentem igieł (do 85%) jest polimer lignoceluloza. Kompleks lignocelulozy stanowi skomplikowany układ, składający się głównie z trzech frakcji: celulozowej, hemicelulozowej i ligninowej.

Moje badania koncentrowały się na rozkładaniu tej [...] struktury na proste, wysoko cenione przez przemysł surowce, takie jak cukry i fenole, które znajdują zastosowanie w środkach do czyszczenia czy do płukania jamy ustnej.

Do rozkładu igieł biorafinerie mogłyby wykorzystywać stosunkowo prosty, ale słabo zbadany proces - dodaje Kartey.

Brytyjka tłumaczy, że za pomocą ciepła i rozpuszczalników, np. taniego i przyjaznego dla środowiska glicerolu, igły byłyby rozkładane do biooleju i biowęgla.

Bioolej zawiera przeważnie glukozę, kwas octowy i fenol. Są one przydatne dla wielu gałęzi przemysłu. Glukoza zainteresuje na pewno producentów żywności, a kwas octowy firmy wytwarzające m.in. farby.

Opisany proces jest zrównoważony i bezodpadowy (ang. zero waste), gdyż stały produkt uboczny także ma zastosowania przemysłowe.

W przyszłości choinka, która upiększała nasz dom w okresie świątecznym, będzie mogła ponownie go ozdobić, tym razem jako farba.

Wg dr. Jamesa McGregora, wykorzystanie biomasy do produkcji paliw i związków chemicznych pozyskiwanych obecnie ze źródeł kopalnych odegra kluczową rolę w przyszłej ekonomii globalnej.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...