Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Żmudne ćwiczenie gam i nowych utworów pozwala nie tylko lepiej wypaść na koncercie, ale także korzystnie wpływa na zdolności językowe muzyka.

Badacze z Northwestern University w Evanston podkreślają, że aby jak najlepiej wyćwiczyć i wykonać jakiś utwór, muzycy korzystają ze wszystkich swoich zmysłów. Wpływa to na działanie mózgu i zwiększa możliwości w zakresie umiejętności wykorzystywanych w czasie mówienia i czytania – wyjaśnia neurolog Nina Kraus.

Procesy przetwarzania wzrokowo-słuchowego są w mózgach muzyków o wiele silniej wyrażone niż w mózgach osób niezwiązanych z muzyką. Ponadto ci pierwsi są bardziej wyczuleni na subtelne zmiany w dźwiękach mowy i muzyki. Nasze studium wskazuje, że zachodzące na wyższych poziomach przetwarzanie muzyki wpływa na proces początkowego automatycznego przetwarzania danych. Zmienia też trwale układy odbiorcze.

Analiza danych multisensorycznych, czyli pochodzących z wielu różnych zmysłów, rozpoczyna się w pniu mózgu (Proceedings of the National Academy of Sciences).

Share this post


Link to post
Share on other sites

wydaje mi sie że czytanie nut nie ma *wogle* związku ze zdolnościami językowymi. sam kiedyś chodziłem do szkoły muzycznej i rzeczywiście jestem językowcem ale przykładowo znam ludzi którzy wieele lat czytali nuty i nadal nie potrafią sie nawet wysłowić :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

czytanie nut nie ma *wogle* związku ze zdolnościami językowymi. sam kiedyś chodziłem do szkoły muzycznej i rzeczywiście jestem językowcem

od razu widac że jesteś jężykowcem, w ogóle pisze się osobno! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Widziałem kiedyś w sklepie muzycznym jak muzyk próbował sobie dobrać syntezator było na co popatrzeć (tak zasuwał palcami jak koliber skrzydłami  ;D ) - wniosek że przy takiej koordynacji ruchu i myślenia  nie budzi zdziwienia fakt łatwosci wypowiadania się - ale ceną może być deprch w spotkaniu z ludzmi o kasie którzy zlecają im koncerty.

Share this post


Link to post
Share on other sites
:P jestem kobietą, byc moze nie rozgryzłam cytowanego zdania...nie zaprzeczam nie potwierdzam, aczkolwiek musi miec ono głębie niedostępną dla mnie i wielu innych osób, moze to głębia tylko i wyłącznie dla językoznawców? albo moze psychologów? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...