Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Żmudne ćwiczenie gam i nowych utworów pozwala nie tylko lepiej wypaść na koncercie, ale także korzystnie wpływa na zdolności językowe muzyka.

Badacze z Northwestern University w Evanston podkreślają, że aby jak najlepiej wyćwiczyć i wykonać jakiś utwór, muzycy korzystają ze wszystkich swoich zmysłów. Wpływa to na działanie mózgu i zwiększa możliwości w zakresie umiejętności wykorzystywanych w czasie mówienia i czytania – wyjaśnia neurolog Nina Kraus.

Procesy przetwarzania wzrokowo-słuchowego są w mózgach muzyków o wiele silniej wyrażone niż w mózgach osób niezwiązanych z muzyką. Ponadto ci pierwsi są bardziej wyczuleni na subtelne zmiany w dźwiękach mowy i muzyki. Nasze studium wskazuje, że zachodzące na wyższych poziomach przetwarzanie muzyki wpływa na proces początkowego automatycznego przetwarzania danych. Zmienia też trwale układy odbiorcze.

Analiza danych multisensorycznych, czyli pochodzących z wielu różnych zmysłów, rozpoczyna się w pniu mózgu (Proceedings of the National Academy of Sciences).

wydaje mi sie że czytanie nut nie ma *wogle* związku ze zdolnościami językowymi. sam kiedyś chodziłem do szkoły muzycznej i rzeczywiście jestem językowcem ale przykładowo znam ludzi którzy wieele lat czytali nuty i nadal nie potrafią sie nawet wysłowić :)

czytanie nut nie ma *wogle* związku ze zdolnościami językowymi. sam kiedyś chodziłem do szkoły muzycznej i rzeczywiście jestem językowcem

od razu widac że jesteś jężykowcem, w ogóle pisze się osobno! :)

Widziałem kiedyś w sklepie muzycznym jak muzyk próbował sobie dobrać syntezator było na co popatrzeć (tak zasuwał palcami jak koliber skrzydłami  ;D ) - wniosek że przy takiej koordynacji ruchu i myślenia  nie budzi zdziwienia fakt łatwosci wypowiadania się - ale ceną może być deprch w spotkaniu z ludzmi o kasie którzy zlecają im koncerty.

:P jestem kobietą, byc moze nie rozgryzłam cytowanego zdania...nie zaprzeczam nie potwierdzam, aczkolwiek musi miec ono głębie niedostępną dla mnie i wielu innych osób, moze to głębia tylko i wyłącznie dla językoznawców? albo moze psychologów? :)