Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Prozdrowotna garstka

Rekomendowane odpowiedzi

Zjadanie 4,2 dag orzechów pekan dziennie chroni dorosłych przed chorobą sercowo-naczyniową i cukrzycą typu 2.

Badania przeprowadzone na Tufts University wykazały, że uwzględnienie pekanów w diecie znacząco poprawia insulinowrażliwość i markery chorób kardiometabolicznych u skądinąd zdrowych dorosłych z nadwagą bądź otyłością (i tłuszczem gromadzącym się głównie na brzuchu).

Amerykanie podkreślają, że coraz więcej dowodów wskazuje, że orzechy drzewne wiążą się z obniżonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Zespół Diane L. McKay jako pierwszy przyglądał się jednak wpływowi spożycia pekanów na czynniki inne niż poziom lipidów we krwi (naukowców szczególnie interesowały czynniki odnoszące się do cukrzycy typu 2.).

Warto pamiętać o tym, że otyłość jest czynnikiem ryzyka cukrzycy typu 2., a zarówno otyłość, jak i cukrzyca podnoszą z kolei ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Pekany zawierają dużo jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego zastąpienie porcji tłuszczów nasyconych tym zdrowszymi tłuszczami może wyjaśniać zaobserwowane skutki kardioochronne. Oprócz tego pekany zawierają wiele składników bioaktywnych oraz witaminy i minerały. [...] Jedna mała zmiana - jedzenie garści pekanów dziennie - może mieć duży wpływ na zdrowie osób z grupy podwyższonego ryzyka.

Autorzy publikacji z pisma Nutrients zebrali grupę 26 kobiet i mężczyzn (średnia wieku wynosiła 59 lat). Amerykanie odwołali się do badania klinicznego typu crossover study, gdzie każdy pacjent przechodzi w losowej kolejności poszczególne warianty terapii.

Ochotnikom dostarczano wszystkie posiłki. Porównywano skutki diety pekanowej (z orzechami dostarczano 15% kalorii) oraz izokalorycznej bezorzechowej diety kontrolnej z podobną ogólną zawartością tłuszczu i błonnika.

Po miesiącu diety pekanowej zmiany w poziomie insuliny w surowicy, insulinoooporności i funkcji komórek beta wysp trzustkowych były większe niż na diecie kontrolnej.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...